Mit jelentene a természetnek Mitt Romney győzelme?

A válasz egyszerű: nem sok jót. Pontosabban: csupa rosszat. Romney ugyan sok republikánussal ellentétben elismeri az éghajlatváltozás tényét, de klímapolitikája aligha lenne hatékony.

A kampány finisében Romney -aki Massachusetts kormányzója volt éveken át- kifejtette klímaváltozással kapcsolatos nézeteit. Ezek szerint hisz az éghajlatváltozás tényében és hogy "a világ egyre csak melegedik, amelyhez hozzájárul az emberi tevékenység. Az ebből eredő negatív kockázatokat a törvényalkotóknak figyelembe kell venniük."

Idáig szép a mondóka, a politikailag korrektség jegyében fogalmazódott meg (bár mondata azt is magában foglalja, hogy a felmelegedés nem kizárólag az emberi civilizáció légszennyezésének, az ipari forradalom vívmányainak következménye). Mivel a politizálás sokszor a semmitmondás és a jól kalkulált vélemény-változtatás keringője, nem csoda, hogy az elnökjelöltség megszerzése előtt még tagadta az emberi tevékenység szerepét az éghajlatváltozásban. Mindenesetre sosem állt be azok sorába, akik a másik véglelet képviselik, s a Fox tévécsatornán "kész csalásnak" titulálják a klímatudomány megállapításait és adatait.

A legfőbb kérdés az, hogyan kezelné az említett kockázatokat az elnökjelölt?
  • Ellenzi az "egyoldalú" (unilaterális) megszorításokat az üvegházgázok kibocsátásában. (Nem tudni, vajon multilaterális megállapodásokat támogatna-e, így egy törvényileg kötelező erejű globális klímaegyezményt is, melynek tető alá hozása évek óta várat magára.)
  • Nem favorizálná az emissziókereskedelmet (cap-and-trade).
  • A Környezetvédelmi Hatóság (EPA) számos légszennyezésre vonatkozó rendelkezését hatályon kívül helyezné.
  • Inkább az alacsony karbontartalmú, légkör-kímélő technológiák kifejlesztésére fordítana pénzt, s az ezzel foglalkozó start up cégek adminisztrációs terheit és kötelezettségeit enyhítené. (Nem világos, hogy a megújuló energiák továbbítására szükséges új hálózatok beruházásaira is vonatkozna-e a könnyítés.)
  • Az atomerőművek építésére vonatkozó bürokratikus előírásokat is egyszerűsítené.
Kormányzói hozzáállása
2004 májusában még támogatta a kezdeményezést, hogy Massachusetts vegyen részt egy emissziókereskedelmi rendszerben, vagyis pénzért kvótákat kelljen szerezni a nagy légszennyezőknek,. Bő egy évvel később is azt hangoztatta, a szisztéma tőkét irányítana a megújuló energia-szektorba. Egy hónappal e kijelentése után -2006 decemberében- azonban új hangot ütött meg és megvonta támogatását a regionális emissziókereskedelmi piac létrehozásától. Ugyanebben a hónapban jelentette be, hogy nem száll versenybe kormányzói újraválasztásért. Vagyis tekintete már az elnökjelöltség lehetőségére vetült. A regionális emissziókereskedelem ettől függetlenül életbe lépett és a kormányzó nézetei dacára Massachusetts sem bújt ki alóla(!). 2018-ra az érintett kilenc USA-béli tagállam 10 %-kal mérsékli üvegházgáz-kibocsátását.
A kvótabevétel kétharmadát energiahatékonysági programok kivitelezésére és a megújuló energiák támogatására fordították. Romney nyilvánosan sosem emlegette sikerként a programot, írta az IVN San Diego.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo