Miért jó házon belül szelektálni?

Házon belüli szelektív hulladékgyűjtéssel a társasházak szemétdíjainak 20-30 százaléka spórolható meg - derül ki az Öko-Pack Kht. népszerűsítő programjának első eredményeiből, amelyről a csomagolási hulladékok újrahasznosítását koordináló szervezet tájékoztatott.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy átlagos háztartásban az italos műanyag-palackok a szemétmennyiség körülbelül 40 százalékát adják - közölte Hartay Mihály, a társaság vezetője. Ha ezeket a hulladékokat sikerül a hagyományos kukáktól a szelektív gyűjtésre alkalmas színes kukák felé téríteni, akkor a fizetendő díj is arányosan csökken - tette hozzá.

Az Öko-Pack december óta teszteli egy újpesti társasháznál a szelektív hulladékgyűjtés egyik, Magyarországon még nem elterjedt modelljének hatékonyságát. Az úgynevezett házhoz menő gyűjtés abban különbözik a szigetes gyűjtési modelltől, hogy a színes kukák nem 1.000-1.500 lakosonként egy-egy lakóövezet közepén az utcán, hanem kisebb közösségek számára, a társasházak lépcsőházában szolgálnak a különválogatott hulladék befogadására.

Az Öko-Pack kezdeményezése abban különbözik más, házhoz menő gyűjtési modellek "próbaüzemétől", hogy csak üressé vált italospalackokra fókuszál, továbbá a kuka mellett egy speciális prés van felszerelve. A palackok ugyanis kilapítás nélkül nagy helyet foglalnak el, miközben alig van súlyuk, elszállításuk nem hatékony. (Már másodnyersanyagként is értékesíthetőek és újrahasznosíthatóak a fővárosban felgyülemlett műanyag-palackok.)

Kényelmesebb megoldás

A "Légy présen!" néven futó teszt első hónapjában a 100 lakásos társasház lakói egy hónap alatt 2.500 palackot dobtak ki a szelektív kukába lepréselve, a hagyományos szemetesben szinte egyáltalán nem maradt ilyen fajta hulladék.

Pontos adatok a tesztidőszak előtti periódusra nincsenek. Az ügyvezető igazgató szerint ugyanakkor annyi bizonyos, hogy a gyűjtőszigetekig nem mindenki hajlandó elcipelni különválogatott hulladékát, főként ha az a legtöbbször tele van, és a palackokat nem lehet beledobni.  

Felhívta a figyelmet, hogy az első hónap alapján még nem lehet hosszú távú következtetéseket levonni, hiszen a karácsony miatt több háztartási hulladék keletkezett. Ráadásul általában minden kezdeményezésben eleinte többen vesznek részt, mint később, amikor az új rendszert az emberek már nem találják olyan érdekesnek. (A magyar kukapiac egyik legmeghatározóbb szereplőjévé kíván válni a Finnországban szinte monopolhelyzetben lévő Molok Oy. A cég Magyarországon vállalkozást alapított a speciális hulladéktárolók kizárólagos forgalmazására.)

A módszer előnyei

Mindenestre annyi megállapítható, hogy a tesztelt társasházban egy hónap alatt szelektíven gyűjtött palackok préseletlenül 10 konténerben férnének el, amelynek elszállítása 50 ezer forintba kerülne. Ha ennyit a gyakorlatban nem is lehet megspórolni, de havi 20-22 ezer forintot igen - mutatott rá Hartay Mihály. Ennyivel lenne olcsóbb a tesztelt társasházban a szemét az elszállítása, a felére csökkent mennyiség miatt.

Az ügyvezető igazgató a házhoz menős modell előnyei között említette, hogy a külön gyűjtött hulladék homogénebb, azaz újrahasznosítása könnyebb a szigetes modellben gyűjtötthöz képest. Ezen kívül a szigetes modellnél manapság egyre gyakrabban fordul elő, hogy a színes kukák környékére hordják a környékbeliek a lomtalanításra szánt szemetüket, és így ezek a szigetek gyakorlatilag illegális hulladéklerakókká válnak.

Az FKF is teszteli

Magyarországon nincsenek még tapasztalatok a házhoz menős gyűjtési modell hatékonyságáról, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) a főváros VII. kerületében végez kísérleteket, ami alapján csak az állapítható meg biztosan, hogy fajlagosan drágább a szigetes modellnél - közölte Siklóssy Mihály, az FKF Zrt. főosztályvezetője. Pontos arányokat azonban nem tudott említeni a két modell költségei között. A hagyományos, vegyes háztartási hulladék begyűjtésénél a szigetes modell 2,5-3-szor drágább, mégpedig az újrahasznosítás, illetve az azt megelőző utókezelés költségei miatt.

Különböző városrészeknél a jövőben elképzelhető a házhoz menős rendszer alkalmazása, ám Budapesten a teljes kiterjesztése irreális - vélte Siklóssy Mihály. Hozzátette, hogy Bécsben sem terjedt el ez a hulladékgyűjtési modell, és a világon máshol sem váltja fel teljes mértékben a szigetes modellt. (Hasonló kísérlet a Gazdagréti lakótelepen is volt.)

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo