Klímakonszenzus előjelekkel
A világ a koppenhágai klímadöntésekre készül, Magyarország pedig saját kapcsolódó jogszabályait fogalmazza meg, bár az ellenzék egyebek között lépéshátrányról érvel. Egy szeptemberi konferencián azonban még az ellenzék is ellenzéket kapott, amennyiben a piacgazdaságot kiiktatva nulla kamatot és kvótapénzt alkalmaznának a radikálisok.
Tovább a cikkhez...
Jólét helyett jól-lét
A piaci szereplők közül kevesen jutottak el odáig, hogy felismerjék: a bioszféra épségének és a társadalmi jól-létnek a megőrzése a cél, s ennek elérésében a piacgazdaság csak eszköz, önmagában nem érték, mondja Pataki György egyetemi docens, aki szerint a rendszerben meglévő ellentmondások kihasználása, a piaci társadalom működési logikájának megváltoztatása nélkül nem sokat érnek a jó szándékú kezdeményezések. A fenntarthatóság érdekében magának a piaci társadalomnak a megváltozására van szükség, és ebben kell előremutatnia, ezt kell segítenie a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának.
Tovább az interjúhoz...
Veszélyes számháború
Dúl a klímaháború, immár sok éve. A világ országai harcolnak a szén-dioxid-kibocsátással, de úgy tűnik, az egyes államok nemcsak a Celsius-fokok, hanem egymás ellen is hadakoznak. Vajon sikerül-e a különböző érdekek mentén egyezségre jutniuk? Etikai és politikai kérdések, finanszírozási dilemmák lassítják a megegyezést, amelynek elvileg decemberben, Koppenhágában kellene megszületnie. Eközben a tudósok szerint, ha továbbra is kizárólag a fosszilis energiahordozókra épül a fejlődés, nem sokat hagyunk hátra a világból a későbbi generációk számára.
Tovább a cikkhez...
Globális válsághelyzet
A Budapest Klub célja a sürgető és időszerű változásokat kívánja elősegíteni azáltal, hogy felhívja a figyelmet az emberi közösségekre leselkedő veszélyekre és a számukra kínálkozó lehetőségekre. A növekvő globális válságra való tekintettel adjuk most közre ezt a mozgósító felhívást.
Tovább a kiáltványhoz...
Baljós trendek
A megoldatlan problémáink megmaradtak, mondja Bod Péter Ákos, de 2008-2009-ben nem annyira nyilvánvalóak a bajaink, a gondokat a válság akut problémái eltakarják. A közgazdászprofesszor tart attól, hogy a legrosszabb elmúlván minden visszazökken a régi kerékvágásba, s ezzel egy stagnáló, ütemvesztett szakaszba kerülünk ismét. A volt miniszter, ex-jegybankelnök úgy véli, 2010 várhatóan sok problémát kiélez, de ez talán rákényszerít bennünket arra, hogy szembenézzünk a valósággal.
Tovább az interjúhoz...