Magyarország a vesztes oldalon játszik

A Greenpeace Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország nemzetközi szervezeteikkel együtt erősen kritizálják az Európai Parlament Gazdasági Bizottságának döntését az uniós klíma csomagról. A döntés ugyanis előjele lehet annak, hogy az EU kész felhigítani saját klíma csomagját és ehhez sajnos Magyarország is asszisztál.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A környezetvédők nehezményezik a Gazdasági Bizottság (ITRE) véleményét, amely szerint az országok kiválthatnák valódi kibocsátás-csökkentésüket azzal, hogy az Európai Bizottság által javasoltnál még több kvótát vásárolhatnának. Ha megvalósulna, hogy az országok a csökkentési vállalásuk akár 80%-át külső kvóta vásárlásával fedezhetnék, akkor szinte nem is kellene hazai szinten kibocsátást csökkenteniük: 2020-ra a nem-ipari kibocsátásokat mindössze 2%-kal kellene csökkenteniük a 2005-ös szintekhez képest.

Az ITRE bizottság olyan módosításokat is támogatott, amelyek alapján az EU államfők által már elfogadott 30%-os kibocsátás-csökkentési cél nem lépne automatikusan életbe akkor sem, ha a sokat emlegetett nemzetközi megállapodás létrejön. Sőt, a bizottság a vállalásokat nem teljesítő országok hatékony szankcionálására sem tett javaslatot. Az ITRE láthatólag enged az ipari lobbinak, amely a szükséges éghajlatvédelmi vállalások alól most ki akarna bújni, pedig sürgős érdek lenne a gazdaságok éghajlatbarát megújítása.

A Greenpeace, az MTVSZ és a WWF szerint, ha ezek lennének a végső uniós döntések, az aláásná az egész európai klímavédelmet és az Unió hitelességét tárgyalópartnerként. A szervezetek különösen nehezményezik a fenti vázolt folyamatok magyar vonatkozásait. Ugyanis annak ellenére, hogy itthon, ha lassan is, de halad az éghajlatvédelem ügye, számos esetben kell tapasztalnunk, hogy az uniós szintű tárgyalásokon a magyar álláspont sokszor lassítaná a folyamatokat, vagy éppen gyengítene az EU-s klíma csomagon. A Gazdasági Bizottság árnyék rapportőreként kulcsszerepet játszó magyar tagja is a szükséges éghajlatvédelemmel ellentétesen szavazott a kérdésekben.

A szervezetek emlékeztetik az Európai Parlamentet, hogy már számtalanszor elkötelezte magát az ambiciózus éghajlatvédelmi vállalások mellett, de ennek teljesen ellentmond a Gazdasági Bizottság múlt heti döntése. Ez abszurd, hiszen jövő tavasszal európai parlamenti választások lesznek, és az Eurobarometer felmérése egyértelművé tette, hogy az európai polgárok az eddigieknél jóval többet várnak a képviselőktől, döntéshozóktól. A zöldek felhívják a klíma csomag formálásában vezető bizottság szerepét betöltő Környezetvédelmi Bizottságot (ENVI), hogy terelje a helyes irányba a folyamatot.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo