Európai uniós és hazai forrásból megvalósult, négy település szennyvízkezelését megoldó folyékony hulladékkezelőt adtak át Zselickisfaludon pénteken. Az új technológiával felszerelt létesítményben a nagy szennyezőanyag-tartalmú, szippantott szennyvizet fizikai-kémiai előkezeléssel, ammóniakinyeréssel, majd iszapkezeléssel tisztítják, amelyet ezután akár élővízbe is visszavezethető. Tegnap elkészült Biharkeresztes és Ártánd új szennyvíztisztító telepe és szennyvízcsatorna-hálózata is.
A zselici projekt két részből áll. A technológiai fejlesztést a Brainvest Kft. vezette konzorcium valósította meg, amelynek tagja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány, valamint az Unitrade-Auto Kft. volt. A 30 millió forintos költségvetésű kutatási programot az unió és a magyar kormány támogatta az I. Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programján (GVOP) keresztül.
A prototípus üzembe helyezéséhez az érintett településeknek 54 millió forint értékben kellet végrehajtaniuk infrastruktúra-fejlesztéseket, amelyhez az állam 48 millió forinttal járult hozzá. Az átadott beruházással Zselickisfalud, Szenna, Szilvásszentmárton és Patca szennyvízkezelése oldódik meg.