Az akciósorozat fő célja ezúttal az illegális szemét- és hulladéklerakók felszámolása mellett az autóbontók és a színesfémbegyűjtők ellenőrzése, illegális tevékenységük felszámolása, visszaszorítása, valamint az ellenük való kemény és határozott fellépés.
A zöldtárca vezetője részt vett a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 35 új munkatársának az eskütételén. Az új munkatársakat köszöntve elmondta: a zöld bűnözés elleni sikeres fellépés és a környezettudatos szemléletmód erősítése végett szükségessé vált létszámnövelésnek köszönhetően az idén 227 új munkatárs kezdi meg a munkát a környezetvédelem területén, egyebek között a felügyelőségeken és a természetvédelmi őrszolgálatnál. Az utóbbi területen még soha nem dolgoztak annyian, mint az idén fognak.
Az eskütételt követően a miniszter elkísérte a (tavaly májusban indult) Zöld kommandó egységét első idei, ellenőrző akciójára, a színesfémbegyűjtéssel foglalkozó Észak-dunántúli MÉH Nyersanyaghasznosító Zrt. telepére. A telephelyen a színesfémhulladékot gyűjtik, bálázzák s az autók forgalomból való kivonását is végzik.
Az ellenőrzés során az akciócsoport egyebek között az átvétel, az anyagforgalom szabályosságát ellenőrzi, továbbá - ha környezetszenyezésre utaló jeleket lát - talajminta- és talajvízvizsgálatot végez - hívta fel a figyelmet Kling István, a felügyelőség vezetője. Fodor Gábor elmondta, hogy a társhatóságokkal közösen végzett Zöld kommandó akciósorozat júliusig tart, majd a nyári szünet után folytatódik. Az illegális szemétlerakók - amelyek számát egyébként tízezres nagyságrendűre becsülik - elleni fellépésre a személyi jövedelemadókból felajánlott 1 százalékokból 245,8 millió forint áll rendelkezésre. A felhasználásra pályázatot hirdettek az önkormányzatok és civil szervezetek számára.