Hogy mennyire fontos probléma ez, jól mutatja Svájc esete, ahol az augusztus elején lezajlott esőzések miatt (csak a berni kantonban) egy este alatt több százan kérték a polgári védelem segítségét a vízzel elárasztott pincék, házak, utak miatt. Angliában halálos áldozatokat is követeltek a júliusi esőzések. A nagy esőzések Magyarországon is problémát jelentenek.
Túl sok a csapadék
A közelmúltbeli nagy esőzésekkor több városban is előfordult, hogy a vízügyes szakembereknek meg kellett nyitni azokat a szelepeket, amelyek a gyorsabb lefolyás érdekében, egyenesen a Dunába, vagy más folyóba engedik a vizet. Az eső elvezetését ugyanis nehezíti, hogy a városi csatornarendszerek jelentős része még mindig egyesített rendszerű, azaz ugyanabban a vezetékben folyik a szennyvíz és a csapadékvíz. Úgy tűnik, ezek a rendszerek, "nem kompatíbilisek" a mostanában egyre gyakoribb szélsőséges időjárási viszonyokkal: a csapadékvíz nagy része nem tud elfolyni, az utcákon marad.
Különösen nagy problémát jelent ez a belvárosokban. A kellemetlen problémára több megoldás létezik: vagy különválasztják a szenny- és a csapadékvíz elvezetését, vagy bővítik a meglévő csövek átmérőjét. Mindkét megoldás nagy helyigénnyel és jelentős költségekkel jár. Ezzel kapcsolatban például Németh Zoltán győri alpolgármester elmondta, csak a megyeszékhelyen idén 271 millió forintot fordítanak a rendszer korszerűsítésére, ezt a legsürgetőbb feladatra, a felszíni csapadékvíz-elvezetésre fordítja a város.
Vízáteresztő útburkolat
Ugyanakkor más megoldások is segíthetik csökkenteni a károkat. Butor Dezső, a Leier építőipari cégcsoport főmérnöke szerint, a jövőben csökkentheti az összefüggő víztócsák kialakulását, ha a különböző városrekonstrukciós munkálatoknál úgy nevezett vízáteresztő díszburkolatot használnak.
Ezzel kapcsolatban a szakember elmondta, a közelmúltban összeállítottak egy olyan CD-t, amely különböző építőipari megoldásokat, termékeket tartalmaz, és ezek között bemutatják az ilyen jellegű burkolatok több fajtáját is. A főmérnök hozzátette, a most kiadott CD-t már a tervezés időszakában tudják használni az önkormányzat munkatársai a várost érintő beruházásoknál. A mostani megoldás lényege, hogy a vízáteresztő felületnek köszönhetően, a csapadék a burkolaton keresztül az altalajba gyűlik és az altalaj áteresztőképességének függvényében elszivárog. Ez mindenképpen környezetbarát megoldás és jótékonyan hat a meglévő zöldterületek mikroklímájára is. A CD- egyébként megkapta több mint 12 ezer építész, és eljuttatták a nagyobb városok önkormányzatainak illetékes irodáira is.