A túllövés, mely nem az embert, hanem a Földet öli meg

Eljött a nap, amikor fogyasztásunkkal már túllépjük a természet költségvetését. A Global Footprint Network számításai alapján idén ez a nap szeptember 25-re esik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KÖVET Egyesület, a Global Footprint Network hazai tagszervezete a Túllövés Napján arra figyelmeztet, hogy az emberiség ezen a napon lépi át azt a határt, amelyen túl már „hitelben" használja a Föld erőforrásait. Jelenleg kevesebb, mint 10 hónap alatt felhasználjuk azt, amit a természet 12 hónapra termel meg, így az 1980-as évek vége óta „túllövésben" vagyunk, mivel nagyobb az ökológiai lábnyomunk, mint a Föld biológiai eltartóképessége - közölte a KÖVET. A természeti erőforrások növekvő használatának látható, érzékelhető tünetei többek között a klímaváltozás, a biodiverzitás csökkenése, az erdős területek zsugorodása, a halállomány ritkulása, a talajerózió és a fokozódó vízhiány. Ezek egyértelmű jelei annak - állítja a szervezet -, hogy a természet nem tud több hitelt biztosítani nekünk. 

A Túllövés Napjának kiszámítása

A Global Footprint Network kutatószervezet minden évben kiszámítja az emberiség ökológiai lábnyomát, amely azt a területet számszerűsíti, amely megtermeli a felhasznált erőforrásokat és semlegesíti a kibocsátott szén-dioxid és hulladékmennyiséget. Ezt vetik össze a biokapacitással, ökoszisztémánk eltartóképességével, amely megtermeli az emberiség számára szükséges erőforrásokat. A Túllövés Napját brit közgazdasági alapítványok által kidolgozott módszer alapján 2005 óta tartják számon. A kalkulációk az eddig mért népesség növekedési, valamint a fogyasztási adatokon, tendenciákon alapulnak.

A számítások azt mutatják, hogy a gazdasági világválság ellenére még mindig túlhasználjuk a természeti erőforrásokat. 2008-ban a Túllövés Napja szeptember 24-ére esett, idén a válság hatására egy nappal később következett be. A válságot megelőző években ez a nap minden egymást követő évben 4-6 nappal közelebb került az adott év január 1-jéhez. Éppen ezért a KÖVET szerint meg kell találnunk a módját annak, hogy a Túllövés Napja minél később következzen be, akár bő akár szűk esztendőt írunk.

Egyre jobban szorít a cipő

A KÖVET Egyesület és a Global Footprint Network 80 nappal a decemberi koppenhágai Klímacsúcs előtt figyelmeztet az ökolábnyom csökkentésre, ahol a fejlődő és fejlett országok vezetői számára az utolsó lehetőség nyílik arra, hogy együttesen felelősséget vállaljanak és elkötelezzék magukat a klímaváltozás megállításáért, és egy olyan új megállapodást hozzanak létre, amellyel megóvhatják a Földet és annak lakóit. Szénlábnyomunk (az a szükséges területnagyság és tengerfelület, amely megköti az összes kibocsátott szén-dioxid mennyiséget) 1961 óta 1000%-kal megnövekedett. A szén-dioxid kibocsátásunk az ember természetre gyakorolt hatásának felét teszi ki.

„Napjainkban egyre jobban érezzük, hogy szorít a cipő. A túlnépesedéssel, élelmiszerhiánnyal, globális felmelegedéssel együtt járó negatív természeti és társadalmi jelenségek arra utalnak, hogy pazarló életmódunk megváltoztatása nélkül nem leszünk képesek a Föld ökológiai eltartó képességén belül maradni és fenntartható módon élni. Ökológiai lábnyomunk egyre nő, de a cipő lecserélésére nincs lehetőségünk. A Túllövés Napja erre hívja fel a figyelmet. A mai napon feléltük a 2009-ben rendelkezésünkre álló természeti erőforrásokat, így évről évre kevesebb marad majd mindenkinek. Meddig mehetünk el? A tudósok kiszámolták, de a döntést az egyéneknek kell meghozni mindennapi életük során." - figyelmeztet Havasi Péter, a KÖVET Egyesület programvezetője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo