A sushi és a zsírsav is veszélyezteti az óceán élővilágát

A megnövekedett fogyasztói igények miatt a kipusztulás szélén áll a sushi-éttermek menüjének fontos hozzávalója, a kék tonhal. Japánban és Kínában erősödik a leggyorsabban a kereslet iránta. Japán lobbizással elérte, hogy az ENSZ illetékes szervezeténél, a CITES-nél leszavazzák az atlanti óceáni kék tonhal kereskedelmének tilalmára tett javaslatot.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tonhal igen értékes áru: egy jól megtermett, 3 méter hosszú, 640 kilogramm súlyú példány ára Japánban több ezer dollár. (A szendvicsekben vagy konzervekben lévő tonhal nagyobb populációjú fajtából való.) A kék tonhalak -melyek nevével ellentétben nem kék színűek- 80 százalékát Japánban eszik meg.

Nincs tiltólistán

Kék tonhal
-64 kilométer/órás sebességgel tud úszni
-több ezer kilométert képes megtenni
-900 méter mélyre tud lemerülni
-3,9 méter hosszúra is megnőhet
-40 évig elél

A BP olajszennyezése a Mexikói-öbölben e halfaj két szaporodási helye közül pont az egyiket találta telibe. Egy hónappal a fúrótorony felrobbanása előtt az ENSZ egyik szakmai szervezetének konferenciáján Dohában szavazásra került a kék tonhal sorsa, s a delegált tagországi képviselők elutasították, hogy a halfaj felkerüljön a veszélyeztetett fajok listájára.

A javaslatot Monaco és az USA terjesztette be, de Japán a saját pártjára bírt más államokat. A japán kormány némi ellentételezéssel több afrikai országot is meggyőzött, hogy a japán érdekek mentén voksoljanak. Ha a tilalmat bevezetik, Japán -mint minden más ország- csak a nemzeti fenségterületű vizeiben kihalászott kék tonhallal láthatta volna el belföldi piacát. A dohai forduló után legközelebb 30 hónap(!) elteltével üléseznek a delegációk.

A kék tonhal átminősítése élelmiszerforrásból védet fajjá tehát nem történt meg. A Greenpeace azt látná jónak, ha a világ óceánjainak 40 százalékát védett természeti körzetnek nyilvánítanák egy nemzetközi egyezményben. Más szervezetek megengedőbbek: a Kék Óceán Intézet 5 éves moratóriumot kérne a kék tonhal-halászatra, hogy a populáció ismét növekedhessen. A World Wild Fund (WWF) az ipari szisztémájú halászatot tiltaná be, mert a nagy "húzóhálókon" olyan halfajták is fennakadnak, amiket nem szabad kifogni. 

Az ENSZ illetékes tanácsa helyett a kék tonhal sorsát felügyelő bizottság, az ICCAT szabott ki végül némi szigorítást, de ez közel sem nyújt akkora védelmet a fajnak, amit az ENSZ kereskedelmi moratóriuma jelentett volna. Az ICCAT már eddig is fenntarthatatlan(ul magas) rátát engedélyezett a tonhal-halászatban érdekelteknek, nem véletlenül gúnyolják a nevét úgy: az Összes Tonhalat Kihalászó Nemzetközi Összeesküvés, vagyis International Conspiracy to Catch All Tuna (ICCAT)

Mesterséges haltenyésztés
A harmadik világ feljövő gazdasági nagyhatalmaiban, vagyis a BRIC-országokban a középosztály felemelkedése magával vonta étrendük átalakulását. Ahogy gazdagabb ételkülönlegességeket engedhetnek meg maguknak, egyre több hús fogyasztására állnak rá. De az állattenyésztés a vízigényessége és jelentős ürülék-termelése miatt súlyos ökológiai terhet jelent a környezetnek. Egyes befektetők ezért a mesterséges haltenyészetektől várják az emberiség fehérje-igényének kielégítését, tudósított az új trendről a Reuters. A magas fehérje-tartalmú, de alacsony kalóriájú nílusi tilápiát jelölték meg az egyik legígéretesebb újdonságként. E meleg vizekben élő hal állományának jó részét Kínában tenyésztik, de szakértők szerint Közép-Amerika és Dél-Kelet Ázsia is rákaphat az új piaci résre és halnagyhatalommá válhat.

Senkiföldjén - senki vizén

Az óceánok 60 százaléka nem tartozik egyetlen állam fennhatósága alá sem. A kék tonhal nagy távolságokat úszik, ezért nemzeti jogszabályok képtelenek megfékezni a halászatát - de ez éppúgy igaz a többi nagytestű, vándorló életmódot élő óceáni élőlényre (kardhal, fekete nyársorrú hal, bálna, cápa). Állítólag 18 különféle regionális halászati szervezet felügyeli ezek kifogását.

A kék tonhal melegebb testhőmérsékletű, mint a vízközeg, amiben él, és ezt a hőfokot nagy táplálkozással állítja elő.

Mesterséges halásztavakban való tenyésztése tehát igencsak erőforrásigényes: körülbelül 8 kiló élelemre -főként kis halakra- van szüksége ahhoz, hogy egy kilót hízzon.

A lazac tenyésztéséhez például tizedannyi táplálék szükséges, mint a kék tonhalnak.

Vagyis ha esetleg mesterésges körülmények között pörgetik fel a kék tonhal-tenyésztészt -ahogy az a lazac esetében megtörtént-, azzal csak nagyobb sebességgel csapoljuk meg a (kistestű) halállomány.

Omega 3-piruláink ökológiai kára

De nemcsak a kék tonhal sorsa pecsételődött meg az új gasztronómiai divatok miatt. Az egészségtudomány felismerte, hogy a trigiliceridek csökkentik a szívinfarktus esélyét. Márpedig e zsírokban igen gazdag a halolaj. Az Omega-3 piruláinkhoz az Atlanti-óceáni halakból vonják ki a zsírsavat, méghozzá a Menhaden-halból, mely az Atlanti-óceán teljes ökoszisztémájának és táplálékláncának fontos tényezője.

A Menhaden javarészt algákkal táplálkozik. Olyan gyorsan eszik, hogy egy példány egy perc alatt 22,68 liternyi vizet képes megtisztítani az algáktól! E tisztítómunkára nagy szükség van vizeinknek, mivel a vegyszerekkel való telítődésük alga-burjánzást eredményez, ami oxigénhiányhoz vezet és a tengeri élővilág kihalásához az úgynevezett tengeri "halálzónákban" (összterületük meghaladja Németországét). Évente félmilliárd tonhal kifogása összesen 11,3 milliárd liternyi víz algásodását okozza.

A menhaden eközben számos más halnak az eledele - de az omega 3 zsírsavat csak ez a hal képes szintetizálni. Az étrend-kiegészítő kapszulákon túl felhasználjuk a menhadent ajakrúzs, festék, salátaöntet gyártásához, sőt lazacok etetéséhez is! A legnagyobb amerikai menhaden-feldolgozó, a houstoni Omega Protein évente 500 millió(!) példányt fog ki az USA vizeiből, állítja a New York Times. Magyarországra is hoznak be a termékeiből.

Mi lehet a megoldás? Bruce Franklin témába vágó könyve szerint 75 termék létezik -köztük több olyan, mely haltörmelékből kivont olajat tartalmaz-, amikkel beszerezhető a szükséges Omega 3 zsírsav és elkerülhető a menhaden halfaj túlzott halászata. 

Fenntarthatatlan halászat
  • Az elmúlt 50 évben világszerte meghétszereződött a kereskedelmi célú halászat, állítja a British Columbia-i Egyetem Halászati Központja
  • Évente nagyobb súlyú kagyló- és halállományt fogunk ki a tengerekből, mint amennyi az emberiség összsúlya(!)
  • Az Atlanti-óceáni és Földközi-tengeri kék tonhal populációja 1957 és 2007 között 70 százalékkal csökkent! Ebből 60 százalékért csak az elmúlt évtizedben kifogott mennyiség felelt, vagyis a vészes sebességű fogyadkozás viszonylag új keletű jelenség.
  • A 90-es években betiltották a nagy húzóhálókat a nyílt tengereken. A 70-es években viszont naponta akár több száz kilométeren is kivetették őket.
  • Egyes becslések szerint a kék tonhalnak már csak 9000 nagy ikrázó példánya maradt fenn az észak-amerikai térségben.
  • Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezete (FAO) szerint a 23 helyi tonhal-állományból 7-et túlhalásztak, 9 további populáció pedig közel áll e veszélyhez.
  • A brazil tonhalállományt a japán érdekeltségű halászhajók már elpusztították.
  • A Mexikói-Öbölben 1982-ben tiltották be az Atlanti-tonhal halászatát.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo