A jövő ökotechnológiái

A tudósok alternatívák után kutatva próbálják megtalálni azokat a megoldásokat, amelyekkel fenntartható a fejlődés. Ahol pedig tevékenykednek, nem más, mint az ökotechnológia (ecotechnology, vagy ecological engineering) területe, amelynek célja a környezeti egyensúly visszaállítása. Íme hat, közeljövőt érintő öko-technológiai vívmány.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ökotechnológia a fenntartható fejlődés záloga lehet - Kép: SXC

„Okos” autópályák

A "smart highway" ötlete Daan Roosegaarde formatervezőtől származik. Egyrészt interaktív útburkolatról van szó, amely a napenergiát felhasználva fényt bocsát ki a sötétben, másrészt az elektromos autók akkumulátorainak feltöltését is szolgálják majd a tervek szerint - ezzel is motiválva a gépkocsi-tulajdonosokat, hogy a robbanómotoros technológiáról térjenek át a hibrid, vagy elektromos rendszerű autókra. Az intelligens autópályákat a Holland Tervező Díjátadón is elismerték, mint a „Jövő legjobb koncepciója.”. A program jelenleg fejlesztés alatt áll, de például Hollandia Brabant tartomány autópálya szakaszán már tesztelik az interaktív útburkolatot.

Szuperfák

Szingapúr jelenleg legfőbb célja a szén-dioxid kibocsátásának csökkentése, az ország területén elhelyezkedő esőerdő pedig mindössze 5 százalékot tesz ki. Gyakran előfordul, hogy a városra nagymértékű szmog ereszkedik, emlékeztetve leginkább egy 19. század elejei ipari országra. Ennek kapcsán olyan önfenntartó szuperfákat terveznek, amelyeket egyedi víztározó rendszer látna el vízzel. A szuperfák gondolata több tíz éves múltra tekint vissza, léteznek már hazánkban is vizsgálat alatt álló típusok, mint például a hosszantartó kutatás eredményeként létrejött kínai smaragdfa, amely ipari mennyiségben nyeli a szén-dioxidot.

Mesterséges fotoszintézis

A tudósok „mesterséges levél” technológián dolgoznak, amely a fotoszintézis folyamatát leutánozva használná fel a napfény energiáját. A mesterséges levél - a tervek szerint - úgynevezett napfénykollektort tartalmaz, amely oxigént és hidrogént állít elő. A technológia üzemanyagcellaként is felhasználható.

A cikk folytatása együttműködő partnerünk, az Ecolounge.hu oldalán olvasható!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo