A jövő ökotechnológiái

A tudósok alternatívák után kutatva próbálják megtalálni azokat a megoldásokat, amelyekkel fenntartható a fejlődés. Ahol pedig tevékenykednek, nem más, mint az ökotechnológia (ecotechnology, vagy ecological engineering) területe, amelynek célja a környezeti egyensúly visszaállítása. Íme hat, közeljövőt érintő öko-technológiai vívmány.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ökotechnológia a fenntartható fejlődés záloga lehet - Kép: SXC

„Okos” autópályák

A "smart highway" ötlete Daan Roosegaarde formatervezőtől származik. Egyrészt interaktív útburkolatról van szó, amely a napenergiát felhasználva fényt bocsát ki a sötétben, másrészt az elektromos autók akkumulátorainak feltöltését is szolgálják majd a tervek szerint - ezzel is motiválva a gépkocsi-tulajdonosokat, hogy a robbanómotoros technológiáról térjenek át a hibrid, vagy elektromos rendszerű autókra. Az intelligens autópályákat a Holland Tervező Díjátadón is elismerték, mint a „Jövő legjobb koncepciója.”. A program jelenleg fejlesztés alatt áll, de például Hollandia Brabant tartomány autópálya szakaszán már tesztelik az interaktív útburkolatot.

Szuperfák

Szingapúr jelenleg legfőbb célja a szén-dioxid kibocsátásának csökkentése, az ország területén elhelyezkedő esőerdő pedig mindössze 5 százalékot tesz ki. Gyakran előfordul, hogy a városra nagymértékű szmog ereszkedik, emlékeztetve leginkább egy 19. század elejei ipari országra. Ennek kapcsán olyan önfenntartó szuperfákat terveznek, amelyeket egyedi víztározó rendszer látna el vízzel. A szuperfák gondolata több tíz éves múltra tekint vissza, léteznek már hazánkban is vizsgálat alatt álló típusok, mint például a hosszantartó kutatás eredményeként létrejött kínai smaragdfa, amely ipari mennyiségben nyeli a szén-dioxidot.

Mesterséges fotoszintézis

A tudósok „mesterséges levél” technológián dolgoznak, amely a fotoszintézis folyamatát leutánozva használná fel a napfény energiáját. A mesterséges levél - a tervek szerint - úgynevezett napfénykollektort tartalmaz, amely oxigént és hidrogént állít elő. A technológia üzemanyagcellaként is felhasználható.

A cikk folytatása együttműködő partnerünk, az Ecolounge.hu oldalán olvasható!

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo