48 millió európai zöldebb városokban fog lakni

Becslések szerint a globális üvegházgáz-kibocsátás mintegy 75 százalékáért a nagyvárosok felelősek. 2050-re 80 százalékkal kívánják csökkenteni károsanyag-kibocsátásukat azok az európai városok, amelyek csatlakoztak az EUCO2 80/50 nevű klímavédelmi kezdeményezéshez. 18 nagyvárosi térség vesz részt a programban, melyek összesen 48 millió lakosnak adnak otthont.

Az európai nagyvárosok a globális szintű üvegházgáz-kibocsátás mintegy 10 százalékáért felelősek. A jelenleg Európa össznépességének mintegy 10 százalékát kitevő 18 nagyvárosi térségnek az a célja, hogy az 1990-es szinthez képest 2030-ra 30 százalékkal, 2050-re pedig 80 százalékkal csökkentsék károsanyag-kibocsátásukat. A példaértékű projektben résztvevő városok már elkészítették széndioxid-kibocsátási leltárukat, és hozzá kezdtek annak csökkentésére irányuló stratégiák kidolgozásához.

Az EUCO2 80/50-kezdeményezést a németországi Nagy-Hamburg városrégió vezeti, melyhez csatlakozott többek között Brüsszel, Párizs, Madrid, Frankfurt, Stockholm, Rotterdam, Glasgow, Helsinki, Nápoly, Torino, Ljubljana, Oslo, Porto, Stuttgart és Torino is.

Az EUCO2 80/50 kizárólagos ipari szponzoraként, a GE megosztja a környezetbarát technológiák kifejlesztését és elterjesztését célzó, ecomagination programjában szerzett tapasztalatait a projektben résztvevő nagyvárosokkal. Az így megszerzett ismeretek segítségével a városok képesek lesznek kiválasztani a vállalt célok eléréséhez szükséges tisztább, energiatakarékosabb üzemeltetést biztosító termékek megfelelő kombinációit.

A 2005-ben indított ecomagination stratégia a GE programja a kevesebb szennyezőanyag, elsősorban a széndioxid kibocsátást csökkentő „tiszta technológiák" kifejlesztésére, melynek keretében a cég saját "karbon-lábnyomának" csökkentését is célul tűzte ki.  A GE 2009-ben több mint 6 milliárd dollárt fordított kutatás-fejlesztésre; ebből 1,4 milliárd dollárt költött az új, tiszta technológiák fejlesztésére.

"Az EUCO2 80/50 projekt pozitív példája annak, hogy nemcsak országos és nemzetközi viszonylatban, hanem nagyvárosi önkormányzatok szintjén is eredményeket lehet elérni a károsanyag-kibocsátás csökkentésében", mondta Roger Read, az Európai Nagyvárosi Régiók és Térségeik Hálózat, a METREX főtitkára. A szervezet 2007-ben indította útjára az európai nagyvárosok zöldülését elősegítő programot. A hálózatnak a 100 legjelentősebb európai nagyvárosi térség közül több mint 50 tagja, köztük Budapest is - ám a fővárosunk egyelőre nem lépett be a 15 haladó szemléletű, zöldülni kívánó város közé a METREX keretében belül. 

A program célja továbbá, hogy az emissziós leltározást végző szoftver, a GRIP (lásd a keretes írást) a legfontosabb politikai döntéshozatali eszközzé váljon a városok szennyezőanyag-kibocsátás csökkentésére irányuló politikájában. Ebben segít az Európai Bizottság által létrehozott Polgármesterek Szövetsége, mely a kontinens úttörő gondolkodású városainak polgármestereit tömöríti hálózatba azzal a céllal, hogy a részt vevő városok megosszák egymással és másokkal a legjobb gyakorlatokat (best practices), majd alkalmazzák azokat a városok energiahatékonyságának növelése érdekében.

GRIP: Emissziós leltár protokoll
Az EUCO2 80/50 projektben a Manchesteri Egyetemen dolgozó dr. Sebastian Carney által kidolgozott üvegházgáz-kibocsátási leltár protokollt (az úgynevezett GRIP-et) alkalmazzák, melynek segítségével az emissziós adatok eljuthatnak a politikusokhoz és az önkormányzatokhoz. A GRIP számítógépes program, ennek alkalmazásával összesítették az adatokat a Kormányközi Klímaváltozási Testületnek (IPCC) benyújtott nemzeti jelentésekből is. Ezek az adatok szolgálnak aztán alapul az energiaigény csökkentését és az energiaellátás "szénmentesítését" (dekarbonizációját) célzó stratégiák kidolgozásához. A GRIP alkalmazását az EU Közös Kutatóközpontja is ajánlja. Az eszköz figyelembe veszi a nagyvárosi térség összes érdekeltjének az érdekeit, és elősegíti a városok CO2-kibocsátás csökkentési lehetőségeinek közös vizsgálatát. A GRIP adatai alapján mérhető az elvégzett tevékenységek eredményessége is, és az EUCO2 80/50 program előre haladtával válaszokat lehet kapni azokra a kérdésekre:
  • Képesek-e a városi térségek saját maguk kielégíteni az energiaigényük még nagyobb hányadát?
  • Működhetnek-e a járművek szénmentes üzemanyaggal?
  • Van-e mód az épületek és az igénybevételük olyan jellegű megváltoztatására, mellyel drasztikus mértékben csökkenthető az energiafelhasználás?

 

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo