Az európai nagyvárosok a globális szintű üvegházgáz-kibocsátás mintegy 10 százalékáért felelősek. A jelenleg Európa össznépességének mintegy 10 százalékát kitevő 18 nagyvárosi térségnek az a célja, hogy az 1990-es szinthez képest 2030-ra 30 százalékkal, 2050-re pedig 80 százalékkal csökkentsék károsanyag-kibocsátásukat. A példaértékű projektben résztvevő városok már elkészítették széndioxid-kibocsátási leltárukat, és hozzá kezdtek annak csökkentésére irányuló stratégiák kidolgozásához.
Az EUCO2 80/50-kezdeményezést a németországi Nagy-Hamburg városrégió vezeti, melyhez csatlakozott többek között Brüsszel, Párizs, Madrid, Frankfurt, Stockholm, Rotterdam, Glasgow, Helsinki, Nápoly, Torino, Ljubljana, Oslo, Porto, Stuttgart és Torino is.
Az EUCO2 80/50 kizárólagos ipari szponzoraként, a GE megosztja a környezetbarát technológiák kifejlesztését és elterjesztését célzó, ecomagination programjában szerzett tapasztalatait a projektben résztvevő nagyvárosokkal. Az így megszerzett ismeretek segítségével a városok képesek lesznek kiválasztani a vállalt célok eléréséhez szükséges tisztább, energiatakarékosabb üzemeltetést biztosító termékek megfelelő kombinációit.
A 2005-ben indított ecomagination stratégia a GE programja a kevesebb szennyezőanyag, elsősorban a széndioxid kibocsátást csökkentő „tiszta technológiák" kifejlesztésére, melynek keretében a cég saját "karbon-lábnyomának" csökkentését is célul tűzte ki. A GE 2009-ben több mint 6 milliárd dollárt fordított kutatás-fejlesztésre; ebből 1,4 milliárd dollárt költött az új, tiszta technológiák fejlesztésére.
"Az EUCO2 80/50 projekt pozitív példája annak, hogy nemcsak országos és nemzetközi viszonylatban, hanem nagyvárosi önkormányzatok szintjén is eredményeket lehet elérni a károsanyag-kibocsátás csökkentésében", mondta Roger Read, az Európai Nagyvárosi Régiók és Térségeik Hálózat, a METREX főtitkára. A szervezet 2007-ben indította útjára az európai nagyvárosok zöldülését elősegítő programot. A hálózatnak a 100 legjelentősebb európai nagyvárosi térség közül több mint 50 tagja, köztük Budapest is - ám a fővárosunk egyelőre nem lépett be a 15 haladó szemléletű, zöldülni kívánó város közé a METREX keretében belül.
A program célja továbbá, hogy az emissziós leltározást végző szoftver, a GRIP (lásd a keretes írást) a legfontosabb politikai döntéshozatali eszközzé váljon a városok szennyezőanyag-kibocsátás csökkentésére irányuló politikájában. Ebben segít az Európai Bizottság által létrehozott Polgármesterek Szövetsége, mely a kontinens úttörő gondolkodású városainak polgármestereit tömöríti hálózatba azzal a céllal, hogy a részt vevő városok megosszák egymással és másokkal a legjobb gyakorlatokat (best practices), majd alkalmazzák azokat a városok energiahatékonyságának növelése érdekében.
- Képesek-e a városi térségek saját maguk kielégíteni az energiaigényük még nagyobb hányadát?
- Működhetnek-e a járművek szénmentes üzemanyaggal?
- Van-e mód az épületek és az igénybevételük olyan jellegű megváltoztatására, mellyel drasztikus mértékben csökkenthető az energiafelhasználás?