Több mint üzlet!

Egymillió fontnyi reklámidőt takarított meg a Marks and Spencer brit áruházlánc, amikor hajléktalan emberek újbóli munkába állását támogató programot indított, s erről a média tudósított - mondta egy brit civilszervezet vezetője a DEMOSZ Magyarország "Több mint üzlet" címmel rendezett CSR-konferenciáján.

A század elején alapított "The Work Foundation" nevű brit civilszervezet kutatásvezetője a hangsúlyozta, hogy a felelős cégeket nem pusztán filantrópia, hanem üzleti érdek készteti a CSR-re. Stephen Bevan kiemelte, hogy nagyon fontos az együttműködés a különböző felek között. Elmondta, hogy a fenti projekt sem lehetett volna sikeres a helyi önkormányzatok támogatása nélkül, mert a projektet indító cég csak ezek segítségével tudta meggyőzni eleinte idengenkedő vevőket arról, hogy mennyire fontos lehetőséget adni a társadalom szélére sodort embereknek arra, hogy újra munkába állhassanak.

A Work Foundation szakembere szerint a brit cégek a CSR úgynevezett belső aspektusával(munkafeltételek, felelős vállalatirányítás) nem nagyon foglalkoznak: több szó esik a fogyasztói egészségről, pedig véleménye szerint ez nem az üzleti szervezetek dolga lenne (Szerinte nem az adott cég felelős, ha valaki túl gyakran eszik gyorsétteremben). A közép- és kisvállalkozások kapcsán elmondta, hogy bár ezek óriási súlyt képviselnek az uniós gazdaságban, a négymillió brit kis- és középvállalkozás többsége nem nagyon ismeri, vagy pedig az üzleti szemponttal összegegyeztethetetlennek tartja a CSR-t. Ugyanakkor fontos lenne meggyőzni, bátorítani őket - tette hozzá-, mert a brit környezetvédelmi intézet (Environment Agency) adatai szerint ezek a kis cégek termelik az ipari szemét 60%- át, s ők felelősek a környezetszennyezési balesetek 80%-áért.

Esélyegyenlőség, településfejlesztés

A konferencián Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter elmondta, hogy a magyar vállalkozások eddig főleg a túléléséért küzdöttek, de most eljött az idő, hogy a tisztán haszonelvű szempontokon túllépjenek, s önkéntes módon ugyan, de felvállalják a társadalmi felelősségvállalás szempontjait is. Ez utóbbiak közé sorolta a családbarát munkahelyek megteremtését, a szabadidős, üdülési lehetőségek biztosítását, a kiegészítő nyugdíj- és egészségügyi biztosításokat, a továbbképzés lehetőségét és az esélyegyenlőség biztosítását a humánerőforrás-gazdálkodásban (az idősebbek, a gyermekes anyák és a fogyatékkal élők alkalmazásánál). A miniszter felhívta a figyelmet a környezeti szempontok mellett az emberi jogi szempontok figyelembe vételére is, már a cég reklámjainak készítésénél is.  Göncz Kinga elmondta, számos jó példa van már az adott vállalkozások számára is kifizetődő településfejlesztésre, hiszen az élhetőbb környezet mind a helyi közösség, mind az ott működő vállalatok érdeke.

Több,  mint adomány

"Az állam feladata, hogy ösztönözze a cégeket a felelős magatartásra, ismerje el az ilyen irányú kezdeményezéseket: díjakkal, termékjelöléssel" - mondta a konferencián Radácsi László CSR-szakértő, a Magyar Tudományos Akadémia főosztályvezető-helyettese. Hozzátette, hogy mind a cégeknek, mind a civileknek rengeteg még a tanulnivalója a CSR-ról. Radácsi  - a KPMG képviseletében megjelent Várnai Évával egyetemben - üdvözölte a tényt, hogy a kormányzat a CSR kifejezést "a munkáltatók társadalmi felelősségvállalása"-ként használja magyarul, mivel ez a terminus kiszélesíti a kört és például a kormányzati, önkormányzati szervezetekre is kiterjeszti a felelős működést, mint elvárást.  Várnai Éva javasolta még, hogy az uniós támogatásokra leadott pályázatoknál jó lenne, ha pluszpontot jelentene, ha egy cég felelősen működik.

Bár a március végén elfogadott társadalmi felelősségvállalási kormányhatározatban jelölt határidőket tartják, Magyarországon jelenleg nem jelölik a felelős módon gyártott termékeket, a jó CSR-rel bíró vállalatok áruit, s egyelőre bizonytalan, hogy mikorra készül el az ilyen célt szolgáló "social label" jelölőrendszer- tájékoztatta a Piac és Profit-ot Simonyi Ágnes helyettes államtitkár (FMM) a konferencia keretében tartott sajtótájékoztatón.

A májusban rendezett CSR-konferenciákon elhangzottakból kiderült: a társadalmi felelősségvállalással egyre többet foglalkozik az üzleti, a civil és a kormányzati szféra, ugyanakkor az is kiderült, hogy az érdekeltek egy része továbbra is úgy tartja, hogy a CSR nem több mint valamilyen nemes célra fordított, alkalmankénti pénzadomány, s az ebben rejlő reklámlehetőség.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo