Újabb évfolyammal megnyílt a gyermekek tehetséggondozását tevékenysége középpontjába állító Csányi Alapítvány idei tábora Zánkán. Ebből az alkalomból Csányi Sándor - a Csányi Alapítvány alapítója, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója - elmondta, hogy az alapítvány már 84 gyerek életútját és ezzel 84 családot támogat. Ez a nyári tábor ezeknek a gyereknek szól.
Az alapítvány megelőzőleg 2007. júniusában tartott tehetségkutatását. A legújabb pedagógiai és pszichológiai elveken alapuló tehetségazonosítási technikákat felhasználva a programba 4. osztályt elvégzett hátrányos helyzetű tehetségígéret került be a programba. Így az alapítvány 2007. augusztusától már 84 gyermeket támogat. Ez több mint duplája a 2007. év eleji gyermeklétszámnak. Az alapítvány korábbi diákjai három térségből - Jászság, Nagybajom, Kaposvár településekről - érkeztek. A három helységben egy-egy közösségi ház működik, ezek köré szerveződik az alapítvány tehetséggondozó tevékenysége.Csányi Sándor a tábornyitásra meghívott felnőtt hallgatóságának arról is számot adott, hogy az idén kuratóriumi döntés nyomán a jászsági és Somogy megyei központok mellett egy újabb helyszínen, Baranya megyében is elkezdi munkáját az alapítvány. Ennek eredményeként most indul el az első, 16 fős pécsi csoport. Reményeik szerint októberben itt is felavathatnak egy közösségi házat.
#page#
Az alapítvány felvállalta tehetséggondozásban országosan elismert szakemberek vesznek részt, valamint a tehetséggondozó központjaink köré csoportosuló helyi szakemberekre is számítanak. A tehetséges, de valamilyen oknál fogva hátrányos helyzetű gyermekeket keresik meg és választják ki, hogy segíthessék őket hátrányaik leküzdésében, tehetségük kibontakoztatásában. A kiválasztott gyermekek úgynevezett életútprogram részesei lehetnek azzal, hogy - rászorultságuktól függően - tanulmányaik során a munkaerő piacra kerülésükig többféleképp támogatják őket.
A tehetséggondozó programra az alapítvány a támogatásokkal növelt alapítói vagyon mindenkori hozamát fordítja. Ezért a kuratórium évente meghatározza az indítható tehetséggondozó csoportok számát és nagyságát, valamint a kiválasztásban érintett térséget, iskolákat és korosztályokat.
A programba való bekerülésnek és a folyamatos részvételnek több feltétele van, egyrészt a diákok részt vesznek egy "tehetségbeválogatáson", majd a mentorok meglátogatják a családokat. A programban minden egyes gyermek számára egyéni képességeit és hátrányait figyelembe véve egy úgy nevezett egyéni fejlesztési terv készül. A gyermekek tanórán kívüli tevékenységét az egyéni fejlesztési tervvel összhangban a szülőkkel és gyermek tanáraival egyeztetve egy-egy jól felkészült mentor felügyeli, irányítja, szervezi. A mentorokat elkötelezett és szakmailag felkészült pedagógusok, szociális munkások közül választottunk ki az alapítványi tehetséggondozó program megvalósítására.
Magát az alapítványt egy milliárd forinttal indította el Csányi Sándor a magánvagyonából.