Az élelmiszerek ionizáló energiával (besugárzással) való kezelési szabályait is tartalmazza az élelmiszerkönyv kiegészítése, amelyek a földművelési és vidékfejlesztési miniszter tett közzé.
A Magyar Közlönyben megjelent szabályok szerint élelmiszert akkor szabad besugárzással kezelni, ha arra technológiai okból szükség van, nem jelent veszélyt az egészségre, de "nem a jó higiéniai és egészségügyi, gyártási illetve mezőgazdasági gyakorlat helyettesítéseként". A sugárzás célja a kórokozók elpusztítása, az élelmiszer romlásának csökkentése, illetve a csírázás megakadályozása.
Sugárkezelésnek - alapesetben - csak szárított aromás növényeket, valamint fűszereket és fűszerkeverékeket lehet alávetni. Egyéb élelmiszerek besugárzását a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) engedélyezi. A jogszabály meghatározza azt is, hogy milyen energiaforrás alkalmazható, és mekkora lehet az elnyelt sugárzás.
A kezelt élelmiszer csomagolására rá kell írni azt, hogy "besugárzott" vagy "ionizáló energiával kezelt". A felírás akkor is kötelező, ha csomagba került élelmiszer összetevőinek kevesebb, mint 25 százaléka sugárkezelt.
A sugárkezelést csak arra engedéllyel rendelkező létesítményben szabad végezni. Az engedélyt az FVM adja ki, de előtte beszerzi az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei intézetének, valamint a megyei állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás véleményét. Az üzemben regisztrálni kell a kezelt élelmiszer megnevezését, mennyiségét, továbbá a megrendelő és az átvevő nevét is.