Sokkal megbízhatóbbak

Megbízhatóak, precízek és lelkesek a fogyatékkal élő munkatársak, és jobban megbecsülik a munkalehetőséget - állították egyöntetűen az értelmi sérültek foglalkoztatását szervező Salva Vita Alapítvány által szervezett munkáltatói fórum résztvevői. Az eseményen fogyatékkal élő embereket is foglalkoztató, és a téma iránt érdeklődő vállalatok vettek részt.

 A huszonhat éves Angéla Érdről jár busszal a budaörsi TESCO áruházba kisegítő munkaerőként dolgozni: a személyzeti osztályon segít a dolgozói ebédlőt rendben tartani, takarítani. Munkatársaival nagyon jó viszonyban van. "Azért szeretem ezt a munkát, mert hozzám való"- magyarázta a találkozón részt vevő cégek képviselőinek, hogy miért elégedett élete második munkahelyével, ahol hétfőtől péntekig napi négy órát tölt, augusztus vége óta.

Angéla egyike annak a száz értelmi sérült dolgozónak, akik az elmúlt években a Salva Vita Alapítványhoz fordultak segítségért, hogy munkát találjanak. Ez pedig az ő helyzetükben nem könnyű feladat Magyarországon: míg az Európai Unióban átlagosan 42%-os a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása (s ebbe a kategóriába sorolják az értelmi fogyatékkal élőket is), Magyarországon ez az arány mindössze 9-15% - hívta fel a figyelmet a tennivalókra az alapítvány ügyvezetője, Vég Katalin, aki szerint hozzávetőleg 880 ezer főt érint a probléma.  Hozzátette, hogy egyre nő a fogyatékkal élő, megváltozott munkaképességű emberek aránya a népességen belül, amely egyre nagyobb vásárlóerőt és kihasználatlan munkaerőt jelent - állította az értelmi és látássérültek nyílt munkaerő-piaci alkalmazásáért küzdő szervezet ügyvezetője, Vég Katalin. Hozzátette, hogy a munkahelyi sokszínűség számszerűsíthető előnyöket jelenthet egy cégnek: hiszen a cég így közelebb kerülhet a fogyasztók és ügyfelek szükségleteinek megértéséhez, új termékek, új szolgáltatások, bevezetésére adhat ötleteket, s emellett a cég külső és belső megítélése is jobb lesz.

Nem jelent pluszköltséget a sérült dolgozó

 Az 1999-ben létrehozott Salva Vita Alapítvány az évente hozzájuk forduló, fogyatékkal élő emberek közül 25-30-nak talál munkahelyet. Jelenleg összesen száz cégnél dolgoznak az általuk kiközvetített dolgozók, és további ötven cég van, ahol már kipróbálták ezt a foglalkoztatási programot. Ma már arra is egyre többször sor kerül, hogy nem a sérültek, hanem a munkaadók keresik az alapítványt. Arra is van mód, hogy az érdeklődő cégeknél próba munkanapot tartsanak, s ez semmilyen elkötelezettséget nem jelent a bizonytalan vállalat számára. A Salva Vita egyébként úgy segít beilleszkedni ügyfeleinek az új munkahelyre, hogy a munkába állást követő első időszakban az alapítvány egyik segítője is dolgozni jár a sérült dolgozóval, hogy segítse a betanulást és a munkatársakkal való kommunikációt. Később is segítenek, ha bármi gond van. Bár gond igazából nincs - mondta a találkozón Sélei Annamária, a dm Kft személyzeti igazgatója. Az országban 190 üzletben 1710 főt foglalkoztató cégnél négy sérült munkavállaló dolgozik heti négy nap nyolc órában a raktárban, ahol címkéket ragasztanak. A többi munkatársétól csak annyiban tér el az ő foglalkoztatásuk, hogy ők hetente csak négy nap, s három helyett egy műszakban dolgoznak. Pontosságuk, lelkesedésük a többi munkatársat is motiválja számolt be kizárólag jó tapasztalatokról Sélei Annamária.

Elutasító társadalom

Ezt a pozitív élményerősítette meg a TESCO Zrt. Országos személyzeti igazgatója, Dobák András is, aki az alapítvány által kiközvetített sérült dolgozók becsületességét és precizitását emelte ki. Bár a cég tizenkilencezer alkalmazottjából mindössze tíz fogyatékkal élő alkalmazottja van Dobák András elmondta, hogy büszke erre az eredményre is, mert, mint mondta, Magyarországon nem túl elfogadó a társadalom a fogyatékkal élőkkel szemben. Ezt saját tapasztalattal is alátámasztotta: amikor néhány éve a cég sérült munkatársakat akart alkalmazni a pénztár utáni összepakolásnál, a csomagok kicipelésénél, a vásárlók nagyon elutasítóan fogadták őket. A cég vezetősége aggódott a többi alkalmazott reakciója miatt is: de a sérülteket nagyon jól befogadták a munkahelyre, és azóta vannak közülük, akik a vásárlótérben dolgozva is sikeresen beilleszkedtek. Dobák András a dm Kft képviselőjével egyetértve jelentette ki, a sérült dolgozók alkalmazása nem jelent pluszköltséget a cégnek.

A munkahelyi esélyegyenlőség, sokszínűség kapcsán szóba került a roma származású munkavállalók foglalkoztatása is a tegnapi tanácskozáson: a jelenlévő cégek többsége - arra hivatkozva, hogy alkotmányellenes lenne erről nyilvántartás vezetni - úgymond "nem tud" roma származású munkatársakról. Pedig volna megoldás: Fertetics Mandy, a Braun and Partners tanácsadója elmondta, hogy társadalmi felelősségvállalás(CSR)-szakemberként találkozott már olyan vállalattal, amelyik egy külső, független cégre bízva mérte fel  - természetesen név nélkül kérve adatot a dolgozóktól- az esélyegyenlőség helyzetét a cégnél.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo