Az ország gazdasági értelemben is leghátrányosabb térségeinek egyike Borsod-Abaúj-Zemplén megye. De itt, az észak-keleti régióban sem csak a leépülő, haldokló vállalkozásokról, üzleti környezetről szólnak a- napokban hozzánk is eljuttatott - krónikák, hanem az ellenkezőjéről is.
Üzletemberektől gyerekeknek
Az Amerikában az 1900-as évek elején létre hozott, de ma már a fejlett világban mindenütt működik a Rotary Club, az a civil szervezet, melynek a zempléni üzletemberek, szakemberek alkotta csoportja a környékük középfokú iskoláiban tanuló diákok nyelvtanulása elősegítését karolta fel legutóbb. Közleményük szerint a sátoraljaújhelyi Rotary Club idegen nyelvi versenyt rendezett a középiskolások számára angol és német nyelvből. A múlt hónapban lezajlott vetélkedő díjazását vállalta fel a helyi civil szervezet. E programot követően, áprilisban a Sátoraljaújhely tőszomszédságában lévő Széphalomban rendeztek a helyhez illő nyelvi versenyt, a közleményből tudhatóan rotarys külföldi cserediákok magyar nyelvi vetélkedését. A magyar nyelvet tanuló külföldi diákok - ezúttal 31-en - mérték össze tudásukat a zempléni Rotary Club vendégszeretetét élvezve. Egy rendhagyó rotarys kooperáció eredményéről ugyancsak értesítést kaphattunk az észak-keleti határvárosból, a közeli napokban a Budapest Margitsziget Rotary Club szervezésében, a Sátoraljaújhelyi Rotary Club támogatásával, nemzetközi összefogással, magyar, német és olasz klubok adományaiból a megyei önkormányzat ápoló, gondozó otthonában 4 millió forint értékű orvosi szobát adtak át. Az iskolai képzésbe nem bevonható, halmozottan értelmi és testi fogyatékos gyermekek otthona, itt teljes ellátást és terápiás foglalkozásban részesülnek.
Uniós normák
Kevesen gondolnák, hogy olyan mindennapos tevékenységben, mint a takarítási szolgáltatásban is, meghatározó szempont lehet a környezet védelme. Ugyanis évente több millió liter tisztítószer kerül a csatornahálózatba és sok millió szemeteszsák a lerakóhelyekre. A takarítási szolgáltató cégek között piacvezetőnek számító, miskolci székhelyű Jánosik és Társai Kft-nél bejelenthették: ma már kizárólag EU-s szabványok szerinti technológiákat használnak, kiváltképp azért, mert befejezhették azt a több tízmillió forint értékű beruházást, melyhez célirányos pályázatokon nyertek pénzügyi támogatást. A cég ez évi terveiben már 6 milliárd forintos bevétellel számol, és elsősorban a környezetbarát technológiák alkalmazásával, komplex szolgáltatásaival szeretne a versenytársak közül kiemelkedni.
Évtizedes kitekintő
Sárospatak városából indítja el a „Vidéken élni jó" című, tíz évre szóló vidékstratégiai programját a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM). Április 28-án ezt a kormányzati agrárstratégiai tervezetet bocsátja országos vitára a szakminiszter, aki a tárca államtitkára és a térség egyik országgyűlési képviselője társaságában Sárospatakon keresi a párbeszéd lehetőségét a helybéli agrárvállalkozókkal a hosszú távú mezőgazdasági, vidékfejlesztési tervezetről. A minisztérium értelemszerűen más - nem csupán verbális - módokon is várja a reagálásokat egészen május 31-ig.