Nem kell a szabvány!

Idén is folytatódik az a tavaly ősszel indított Európai Uniós program, melyet a társadalmi felelősségvállalás (corporate social responsibility, CSR) közép-és kisvállakozások körében való népszerűsítésére szerveztek.

A kétéves program során olyan projekteket választanak ki támogatásra, melyek a leginkább megfelelőek a társadalmi felelősségvállalás népszerűsítésére a kis- és középvállalkozások körében.  Emellett a tagországok képviseletére felkért szakértői csoport öt alkalommal találkozik, hogy a bemutatott példák kapcsán megvitassa a tanulságokat és a legjobb megoldásokat.

Nem kell a szabvány

Magyarország képviseletében Rettich Tamás, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) tanácsosa vett részt a tavaly szeptemberi első, majd az idén januári második konferencián. A tanácsos elmondta, hogy a január végi értekezleten elsősorban a szabványosítás kapcsán folyt élénk vita: a közép-kelet európai régió egyes képviselői- köztük ő maga is - minden igyekezetükkel egy tervezett CSR-szabvány bevezetése ellen küzdöttek.  Azért nem akarnak újabb szabványt - ismertette álláspontját - mert attól tartanak, hogy ha a vendéglátóipari vállalkozásokra vonatkozó HCCP -szabványhoz hasonlóan az esetleges CSR- szabványt is hamarabb teszik kötelezővé Magyarországon, mint más országokban, akkor az itthoni vállalkozások a pluszköltségek miatt hátrányba kerülhetnének.

A 2002-es tanulmány
készítői úgy találták, hogy a kis- és középvállalatok társadalmi felelősségvállalásának legfőbb akadálya, hogy a vállalkozók sokszor nem tudnak erről, illetve gyakran pénz- vagy időhiányra hivatkoznak, amikor a társadalmi felelősségvállalás hiányának okáról kérdezik őket.
Rettich Tamás szerint a társadalmi felelősségvállalás kifejezés mögötti tartalom már régóta létezik Magyarországon, mert, mint mondta "a magyar iparosokban régen is megvolt az alkalmazottak, a helyi közösség iránti felelősségvállalás, de ezt a réteget mára tönkretették, így ma már nincs módja jótékony célra adakozni". Az IPOSZ szakembere külföldi példákra hivatkozva beszélt arról is, hogyan lehet a társadalmi felelősségvállalást népszerűbbé tenni: Olaszországban például bizonyos pályázatokon csak egy- az országon belüli - szabványrendszernek megfelelő vállalkozások vehetnek részt. Ausztriában pedig az ottani - kötelező tagsággal bíró - kamara vezetősége negyvenezer vállalkozást látogat végig személyesen, hogy a CSR-t népszerűsítse.

Tavaly májusban az IPOSZ is rendezett konferenciát a CSR-ről - uniós pénzből - és a szervezet következő hírlevelében is készül foglalkozni a témával.

Alkalmi szponzoráció, kötelező környezetvédelem

Az Európai Bizottság egy korábbi - 2002- es - felmérése szerint az európai kis- és középvállalkozások fele végez társadalmi célú tevékenységet: segíti a helyi közösséget valamilyen formában, vagy sport- és kulturális eseményeket támogat.  A 19 ország 7600 vállalkozását vizsgáló felmérés szerint három évvel ezelőtt a felelős vállalkozások aránya igen eltérő volt a különböző országokban: Franciaországban 32%, Finnországban 83 % volt a társadalmilag elkötelezett vállalkozások aránya.

A társadalmi felelősségvállalás - a mért adatok szerint - mindenhol inkább adományokat, szponzorációt jelentett, s jellemzően ezekre inkább alkalomszerűen került sor, nem pedig tudatos stratégia részeként. Az akkoriban megkérdezett vállalkozások többsége - bár főleg etikai okokból végzett támogató tevékenységet - üzleti szempontból is hasznosnak érezte a társadalmi felelősségvállalást: elmondták, hogy jó hatással volt a vásárlói hűségre, s a helyi közösséggel való kapcsolatokra. Arra is fény derült a felmérés során, hogy a kötelező környezetvédelmi előírásokon túl mást nem nagyon vettek figyelembe a vállalkozók, és az etikai szempont a környezeti hatások kapcsán legtöbbször fel sem merült.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo