Most büszkék lehetünk a magyar multikra

A CSR 24/7 nevű regionális CSR értékelés alapján a magyar, valamint a lengyel vállalatok teljesítettek a legjobban, ám többnyire még itt is a felelős vállalati gyakorlatok kommunikációjának hiánya figyelhető meg. Bulgária, Lengyelország, Magyarország és Románia 25-25 legnagyobb árbevétellel rendelkező vállalatát viszgálták.

Az eredmények a magyar vállalatok a vezető pozícióját mutatják, átlagos 33 százalékos teljesítménnyel. Magyarországot a lengyel cégek követik, amelyek után a román és a bolgár vállalatok következnek. A hazai lista első helyét a Magyar Telekom szerezte meg 79 százalékos eredménnyel, de jól szerepelt a MOL és az OTP is. A legjobb eredményt Lengyelországban (Grupa Lotos) és Romániában (Petrom) olajipari vállalatok érték el. Bulgáriában pedig az Asarel Medet (nehézipar) és a Kozloduy (atomerőmű) kapta a legmagasabb pontszámokat.

A „CSR 24/7 CEE-100 Kompozit Index" a regionális szintű teljesítményt mutatja: a négy értékelt ország Top 25 vállalatának átlagos, az országok GDP-jével súlyozott eredményét tartalmazza. A 2009-es index értéke 6 pont (25%), azaz a régió vállalatainak átlageredménye az elérhető maximum egynegyede volt.

A Top100 vállalat szektorai közül a telekommunikáció érte el a legjobb, 34 százalékos átlageredményt, melyet 26 százalékkal a pénzügyi szolgáltatók, illetve az energia és közszolgáltatás cégei követnek.

Gyenge eredmények születtek viszont a CSR tevékenységek, mint például a felelős HR-gyakorlatok, illetve a civil társadalommal való együttműködés kommunikációjában. Az elmúlt két évben a 100 vállalat közül mindössze 12 készített CSR jelentést nemzetközi jelentéstételi elvek alapján, illetve az értékelők 22 vállalat honlapján találtak egyszerűen elérhető CSR vagy fenntarthatósági menüpontot. A felmérés egyik legfőbb tanulsága így a készítők szerint az, hogy a vállalatoknak nem elég zászlajukra tűzniük a felelős működés stratégiáját, meg is kell mutatniuk a környezetükben élőknek, mit tesznek értük.

A kutatásról
A nemzetközi alapokon (Accountabilty Rating, Global Reporting Initiatives, ENSz Global Compact) nyugvó CSR 24/7 kutatást a Braun & Partners Network fejlesztette ki. A CSR 24/7 az érintettek számára elérhető információk alapján méri a vállalatok CSR teljesítményét. A módszertan 7 vizsgált dimenziója az átláthatóság és kommunikáció, a vállalatirányítás, az érintetti kapcsolatok, a környezeti felelősségvállalás, a gazdasági felelősségvállalás, a társadalom és az emberi erőforrások. A regionális CSR 24/7 Top100 lista (CEE-100) Bulgária, Lengyelország, Magyarország és Románia 25-25 legnagyobb árbevétellel rendelkező vállalatát tartalmazza, beleértve a három legnagyobb bankot és két legnagyobb biztosító társaságot.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo