Minden ötödik gyermek

A gyerekek húsz százaléka a népesség legszegényebb csoportjaiban él Magyarországon -állítják a DEMOS Magyarország által megjelentetett tanulmány szerzői.

Darvas Ágnes és Tausz Katalin a szervezet múlt heti, gyermekszegénységről tartott konferenciáján mutatta be a "Gyermekszegénység" című kiadványt. A szerzők hangsúlyozták, hogy a szegénységben élő gyerekek jobb jövőjének biztosításához, a társadalmi kirekesztődés megakadályozásához nem elég az adott családok jövedelmi helyzetének javítása. A jobb életre való esélyhez, az emberi méltósággal teli felnőttkor megvalósításához szükség van a képességek, a tudás, a kreativitásfejlesztésre, a megélt diszkrimináció leküzdésére, a társadalmi kapcsolatok építésére, az egészségi állapot javítására. A kiadvány felhívta a figyelmet arra is, hogy az állami gyermekintézményekben továbbra sem kap megfelelőhangsúlyt a hátrányos helyzetű gyermekek korai készségfejlesztése. További hiányosságként említik a szerzők, hogy a családtámogatás, az oktatás és a gyermekgondozás rendszerei nem összehangoltan, nem egymást kiegészítve működnek.

A létminimum alatt él a háromgyerekes családok 60%-a, a négy-, vagy többgyerekesek 80%-a -állította a konferencián előadó Ferge Zsuzsa szociológus professzor, a Gyermekszegénység Elleni Nemzeti Programot készítő kutatócsoport vezetője. A Magyar Tudományos Akadémián idén tavasszal elkészült program már 2008-ra érzékelhetően csökkenteni kívánja a szegénységben élő gyermekek számát és javítani akarja a mélyszegénységben élő, végzetesen kirekesztett gyermekek életminőségét. A hosszú távú (2030-as teljesítéssel tervezett)célok között szerepel, hogy a szegénység legrosszabb formáit egy generáció alatt felszámolják többek között a szülők foglalkoztatottságának és a lakhatási körülmények javításával, az egyenlőbb feltételek biztosításával, a személyes és szociális szolgáltatások színvonalának emelésével. Cél továbbá egy gyermekombudsman kinevezése, hogy a gyermekjogi szempont figyelembe vétele biztosítva legyen.

Kevés bölcsőde, kallódó tinédzserek

A program első gyakorlati alkalmazására júliusban került sor Szécsényben- ismertette tapasztalatait Ferge Zsuzsa. A kísérlet során többek között a szolgáltatások színvonalán igyekeztek javítani: például a húszezer fős kistérségben mindössze egyetlen bölcsőde működött (összesen 18 kisgyerekkel), ami mellé a "biztos kezdet" program keretében további intézmény indítását készítették elő. A program során sikerült jó együttműködést kialakítani a helyi önkormányzati vezetők között, és nagy gondot fordítanak a kis falvakban nagy problémát jelentő 13-20 éves korosztály életminőségének javítására, képzésére is. Ez utóbbira sokszor megfelelő pénzügyi keret nélkül kerül sor, például a buszjáratoknak az iskola programjához való igazításával, és más, szervezésbeli megoldásokkal.

A konferencia kapcsán a gyermekszegénység megszüntetésére indított külföldi programokról, megoldásokról is kiadtak egy tanulmányt. Mindkét anyag elérhető a DEMOS Magyarország internetes oldalán.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo