Bod Péter Ákos szerint kényszerhelyzetben van a kormányzat, mert a döntési keret a konvergenciaterv, amelyben egy centralizációs ráta csökkentési ígéret van. (Chikán Attila nemrégiben úgy vélekedett, hogy kormánynak van cselekvési programja elvek nélkül, az ellenzék pedig elveket hangoztat cselekvési program nélkül...) A magyar gazdasági növekedés leállásával sajnos minden GDP-hez mért mutató rosszabbul áll, mint állna akkor, ha a magyar gazdaság is a szomszéd országokra jellemző 4-10 százalékos ütemben nőne, 6-12 százalékos éves GDP-növekedést regisztrálnánk. A mostani 1,5-2 százalékos növekedés csigatempó - tette hozzá.
Bod szerint a megismert javaslatok - a kiskapuk bezárása, a kisadók összevonása - ennek ellenére többé-kevésbé rendben lévők. A pénzügyi szektort érintő változásokról - a céltartalékokat nem lehet elszámolni a korábbi módon - úgy vélte, ez praktikusan arra reagál, hogy a kormány észlelte néhány évvel ezelőtt, hogy a bankokon, biztosítókon lehet keresni, ezért ott megemelik az adóterheket. Ez szerinte a kiszámíthatóságot rontja.
Az egyetemi tanár az egykulcsos adónak nem elkötelezett híve: van ahol bevált, de ott egyéb változások is bekövetkeztek - mondta. A cseh vagy például a szlovák tapasztalat nem teljesen meggyőző, mert ilyen dübörgő gazdasági növekedés mellett az adóalap is ragyogóan nő. Nem lehet tudni, mi az ok és az okozat, az adóreform segített-e a gazdaság növekedésének, vagy egyébként is nőne a gazdaság - vetette fel.