Magyarország is felelős

Magyarországnak az éghajlatváltozás elleni harcból akkor is ki kell vennie a részét, ha alig járul hozzá a globális felmelegedéshez - mondta Sophie Cruickshank közgazdász egy sajtótájékoztatón, amelyet Londonból élőben kapcsoltak Budapestre.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A klímaváltozás közgazdasági vonatkozásait feltáró, nagy sajtóvisszhangot kiváltó brit Stern-jelentés szakértője elmondta: Magyarország a világszinten kibocsátott, üvegházhatást okozó gázok kevesebb mint 0,5 százalékáért felelős. Azonban kötelessége, hogy ne csak alkalmazkodjon az új körülményekhez, hanem törekedjen a gázkibocsátás csökkentésére is - mutatott rá a közgazdász. A fokozott törekvést az alkalmazkodásra megérti, hiszen tudományos előrejelzések szerint Magyarországon a felmelegedés üteme kissé gyorsabb lehet a világátlagnál, épp ezért a kihívások is erőteljesek. Példaként a mezőgazdaságot említette, ahol szerinte egyre inkább szárazságtűrő növények termesztésében kell gondolkodni.

A fejlett világgal együtt azonban Magyarországnak is arra kell törekednie, hogy 2050-re az 1990-es kibocsátási szint alá menjen 60-80 százalékkal - hangoztatta Sophie Cruickshank. Mindezt a kibocsátások évi 1-2,5 százalékos mérséklésével lehet teljesíteni, ami a Stern-jelentés kalkulációja szerint világszinten az éves GDP egy százalékát emészti fel.

A közgazdász felhívta a figyelmet, hogy minél később cselekszik a világ, annál nagyobb mértékű csökkentésre lesz szükség, értelemszerűen annál drágábbak lesznek a szükséges intézkedések. Tíz éves kését már nagyjából csak kétszer akkora erőfeszítéssel lehet behozni. Márpedig az intézkedések elkerülhetetlenek gazdasági szempontból is: a Stern-jelentés szerint a klímaváltozás okozta károk értéke egyenértékű lehet a világ GDP-jének 5-20 százalékával.

Tom Pravda, a Brit Külügyminisztérium klímaváltozással foglalkozó szakértője arról szólt: tévhit, hogy a "zöld" beavatkozások visszavetik a gazdasági növekedést, sokkal inkább üzleti lehetőséget kínálnak. Az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások alkalmazása megtakarításokat eredményez az energiaköltségeknél, és új piacokat teremt.

A Stern-jelentés a brit kormányzat tavaly nyári felkérésére készült el a múlt hónapban. A Világbank volt vezető közgazdásza, Sir Nicholas Stern által készített, 700 oldalas jelentés a klímaváltozást a világot eddig sújtó legnagyobb piaci csődnek nevezi, és azt állítja, hogy a probléma megoldásának elodázása esetén a világháborúkhoz hasonló, de hosszabb kifutású krízishelyzettel kell számolni.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo