A Növekedés határai című világhírű könyv társszerzője elmondta, hogy Magyarország nem csak azért van kiszolgáltatott helyzetben, mert a szükséges energiájának 60 százalékát külföldről szerzi be. Fokozza a bizonytalanságot az a tény, hogy a fő energiaexportőrök állami berendezkedésére diktatúra jellemző - tette hozzá Dennis Meadows. Az egyetemi tanár utalt egy friss tanulmányra, amely az említett szempontok alapján Európában Törökországot és Magyarországot említi a "legérzékenyebbként". A felmérés megemlíti Magyarország jelentős államháztartási hiányát, ami az energiafüggőség mellett pénzügyi kiszolgáltatottságot, ezáltal pedig még fokozottabb érzékenységet von maga után.
Az időhúzásnak vége
Dennis Meadows úgy vélekedett, hogy már az elkövetkező években komoly következményei lehetnek, ha Magyarország nem törekszik kedvezőtlen helyzetének megváltoztatására. Szerinte a politika és a gazdaság nem húzhatja tovább az időt. Magyarországnak rövid távon az energiatakarékosságot kell szem előtt tartania és a tömegközlekedést kell fejlesztenie. Középtávon a megújuló energiaforrások elterjesztése a feladat, hosszú távon pedig a "szociális célokat" kell újragondolni.
A világ fokozatosan növekvő olajtermelése legkésőbb 2015-ig, de akár már 2010-ben eléri potenciális csúcsát és onnan a fogyasztás további fokozódása mellett már egyre kevesebb lesz a kitermelhető olaj. Márpedig a termelés csúcsrajárását követően az olaj drágulása is felgyorsul. Magyarázata szerint a világ fokozódó energiaszükséglete és az egyre csökkenő olajkitermelés közötti különbséget a már ismert más energiaforrásokból nem lehet fedezni. Még a legígéretesebbnek tekinthető nukleáris energiából sem, mert az atomerőművek energiamérlege csupán plusz 10 százalék, azaz ennyi a teljes életciklusát tekintve a többletenergia aránya a ráfordított energiához képest.
Kevesebb autó
Dennis Meadows szerint mindez hosszú távon ahhoz vezet, hogy kevesebbet kell autózni, azt is energiatakarékosabb kocsikkal. Emellett a fosszilis energiahordozók korát újra a megújuló energiaforrások korának kell követnie és "kultúraváltásnak" kell végbemennie a mindennapokban. Ez utóbbi kapcsán például azt érti, hogy a gyaloglásnak és a biciklizésnek nagyobb szerepet kell kapnia és az embereknek közelebb kell költözniük munkahelyükhöz.