A 72 milliárd eurót mozgató bank feladata, hogy az EU céljainak megvalósulását támogassa. A 2007 és 2010 közötti időszakban mégis 2,8 milliárd euróról 5 milliárd euróra növelte a fosszilis energiahordozókhoz kapcsolódó projektekbe pumpált hiteleit. A világ legnagyobb közbankjának portfóliójában az energia-szektorba irányuló hitelezés a második legmagasabb tételt képezi. A vizsgált négy évben mindez 16 milliárd eurós kölcsön-kihelyezést jelentett. Ezzel szemben a megújuló energiákkal kapcsolatos hitelnyújtás mindössze 13 milliárd eurót tett ki!
A Bankifgyelő Hálózat szerint képmutató Brüsszel politikája és hosszú távon káros, mivel a szóban forgó beruházások akár 40-50 éves fosszilis függőségbe is taszíthatják az uniós országokat. A 2011-es évre vonatkozó adatokhoz még nem tudott hozzáférni a lengyel székhelyű Bankwatch.
Hazai anomáliák
A Magyar Természetvédők Szövetsége szűkebb pátriánkban pécézett ki több kétes megítélésű beruházást.
- A 4-es metró folyamatban lévő építése: az MTVSz szerint a "projekt a túlméretezett infrastrukturális beruházások és a közbeszerzési csalások iskolapéldája. Az önkormányzat eleve szűkös forrásait elvonta a projekt a társfinanszírozási kötelezettség miatt, így a felszíni közlekedés halaszthatatlan fejlesztéseire nem maradt forrás. A hatáselemzés torzított adatokkal mutatta életképesnek a beruházást, melynek támogatását az Európai Bizottság jelentősen csökkentette is a nyílt közbeszerzések elmaradása miatt."
- Salgótarjáni biomassza erőmű: "a létesítményt a környező erdők nem tudnák ellátni fával a jelenlegi fakitermelés mellett, ezért a fakitermelés jelentős növekedése várható a projekt megvalósulása esetén. Mivel a beruházás a város belterületén létesülne, várhatóan jelentős légszennyező hatással kell majd számolni. Elsősorban a szállóporral kapcsolatban merülnek fel aggályok."
- A Duna hajózhatóságának tervezett fejlesztése: "Mederkotrás, mederszűkítés és más műszaki beavatkozások nehezen megbecsülhető következményekkel járnának az élővilágra és az ivóvízbázisra nézve. Alternatívaként a hajóútkitűző rendszer, a vízállás-előrejelző és navigációs rendszer fejlesztésében, a flottamodernizációban rejlő lehetőségeket kellene megvizsgálni és előnyben részesíteni."
- A mérlegelés alatt lévő csongrádi vízlépcső: "a duzzasztóra tervezett 400 MW teljesítményű erőművel, mintegy kétszáz védett, és több ezer nem védett faj életterét veszélyezteti, a felvízi szakaszon algásodást, az alvízi szakaszon a talajvízszint további csökkenését eredményezné."