A szelektív hulladékgyűjtés célja az úgynevezett csomagolási hulladék begyűjtése újrahasznosításra. A boltban vásárolt áruk "fogyasztói csomagolását", a kereskedők és gyártók által használt gyűjtő- és szállítási csomagolást magába foglaló csomagolási hulladékból évente összesen 850 ezer tonna keletkezik Magyarországon. Ebből negyedmillió tonna a papír, s csupán harminc-negyvenezer tonnányi a műanyag. Az egésznek a felét - ez európai uniós előírás - újra feldolgozzák - tájékoztatta a Piac és Profitot Hartay Mihály, a rendezvény egyik szervezője, az Öko-Pack Kht. ügyvezetője.
Még bútor is
A hulladék gumiból készült hangfogó falburkolatot, játszótéri vagy futópálya - járólapokat, különböző, műanyag palackból, illetve üveg-, alumínium- és fahulladékból gyártott termékeket felsorakoztató kiállítást az ÖKO-Pack Csomagolási Hulladékok Kezelését Koordináló Kht., a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium rendezte.
A kiállításon bemutattak például egy hulladék tejes és gyümölcsleves italos kartonokból készített bútorlap-fajtát is, melyet egy német gyárban készítenek, részben Magyarországról szállított anyagból. "Itthon csak külön díj ellenében vették volna át a papírgyárak a begyűjtött kartonokat, míg a német gyártónak nem kell fizetnünk az újrafeldolgozásért, mert az italos dobozokat jó alapanyagként tudják felhasználni a papírgyártásban is."- magyarázta a külföldre szállítás okait Baka Éva, a három gyártó által alapított Italos Karton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülés ügyvezetője.
#page#
13 ezer tonna
Baka Éva elmondta, hogy italos kartonokból évi 13 ezer tonna hulladék képződik az országban, tavaly ebből 300 tonnát gyűjtöttek be (Németországban a kidobott italos kartonok 65%-a kerül újrafeldolgozásra). Hozzátette, hogy sokszor nem könnyű megszervezniük a begyűjtést, mert sok helyen nem vállalja az önkormányzat a dobozok begyűjtését.
Saját szabadalma alapján dolgoz fel üveghulladékot egy másik kiállító. Hoffmann László tatabányai feltaláló, cége használhatatlan hulladéknak minősített üveghulladékból, építkezésnél használt könnyűbeton adalékot - habkavicsot - készít az eddig kísérleti üzemként működő tatabányai telepen. A termelés jelenleg áll, mert bár a kutatási időszakra kaptak támogatást, az üzem bővítésére beadott pályázatuk sikertelen volt, ezért most külföldi befektetőkkel tárgyalnak a folytatásról.
Hoffmann László szerint saját módszerének előnye a hagyományos üvegipari újrafeldolgozással szemben, hogy nem csak a teljesen tiszta üveghulladékot tudják felhasználni. Ráadásul ezzel a technikával szennyvíz-termelés nélkül képes födémhez és hangszigetelőként is használható anyagot lehet gyártani - magyarázta a feltaláló.