A világ vezető cement-, kavics-és betongyártó vállalatainak egyike, a Holcim Hungária Zrt. 2005 óta minden évben meghirdeti az Holcim Hungária Otthon Alapítvány pályázatát, amelynek elsődleges célja az, hogy biztosítsa a társadalom jövőjének alapjait. Az önkormányzatok bérlakás-építési projektjeit pályázati ciklusonként összesen 100 millió forint (385 ezer euró) vissza nem térítendő forrással támogató program évek óta hathatósan járul hozzá a települések bérlakásprogramjának megvalósulásához. Míg 2005-ben az ország hat települése pályázott összesen 105 millió forint összegben, addig 2008-ban már 32 település igényelt 665 millió forintot. A tavaly elnyert több mint 106 millió forinttal az ország különböző régióiban összesen 34 darab önkormányzati bérlakás épült fel, illetve kezdődött el a beruházás az építőipari nagyvállalattól nyert támogatás segítségével. A pályázatot ciklusról ciklusra önkormányzatok és önkormányzati szervezetek részére hirdetik meg.
Bérlakások itt is, ott is
Önmagában azonban a támogatás kevéssé lenne hasznos, ha ezek a fejlesztések nem illeszkednének az egyes városok távlati célkitűzéseihez. A tavalyi nyertesek között van például Sándorfalva önkormányzata, ahol az elnyert támogatással a várost dinamikussá, innovatívvá tevő koncepció egy szelete válik valóra: egy négy lakásból álló ökoház épül fel az eddig kihasználatlan önkormányzati telken.
Jászfényszarun két szociálisan rászoruló családnak oldotta meg a lakhatási problémáját a Holcim Alapítványtól nyert közel 9 millió forint. A használaton kívüli gyógyszertár átépítésével nem csupán otthonok készültek, hanem az épület egyben a település kertvárosának esztétikus elemévé is vált. A hátrányos kistérségi település, Mórahalom az ott élők megtartásáért folytatott küzdelemben lépett előre a támogatással elkészült két önkormányzati bérlakás átadásával. Hódmezővásárhelyen pedig 21, az alapítvány támogatásával ez idáig megvalósuló legtöbb, magas színvonalú bérlakás készült el egy hajdan irodaként működő épületben. A támogatással a város jelentősen növelni tudta szociális bérlakásállományát, hogy az ott élő fiatal családosok indulását segíteni tudják.
Zsadány, Szente, Tiszabecs és Csongrád város szintén profitálni tudott a 2008-as évben odaítélt támogatásokból: ezeken a településeken egy, illetve két lakás épült fel az önkormányzatok bérlakás-építési porjektjeinek keretében az Otthon Alapítvány támogatásának köszönhetően.
Továbbra is Otthon Alapítvány
Az alapítvány a jövőben is továbbhalad a megkezdett úton. A mindenki számára elérhető otthonok felépülését segítő hathatós hozzájárulásra idén is pályázhatnak az önkormányzatok annak érdekében, hogy még több rászoruló, hátrányos helyzetű család számára tudjanak lakást adni. A 2010. július 15-ig benyújtható pályázatokat a hattagú, a lakásépítés különböző területeinek szakembereiből álló kuratórium bírálja el 2010. december 31-ig.
Ha az elmúlt évek trendje folytatódik, a Holcim Hungária Otthon Alapítvány közreműködésével az országban még több fecskeházprogram valósulhat meg, elavult, a települések képét rontó épületek alakulhatnak reprezentatív otthonokká, illetve kerülhet sor új bérlakásépítésekre.
Ökobérlakások Sándorfalván
A négy éve városi jogot nyert Sándorfalva fejlődésében kiemelt szerepet játszanak a fenntartható fejlődés szempontjai. A Szeged vonzáskörzetébe tartozó város polgármestere, Kakas Béla olyan új városfejlesztési tervet dolgozott ki, amely lehetővé teszi, hogy a település jövőbe mutató szolgáltatásokat nyújtson, és élhető környezetet teremtsen. A Pallavicini Városfejlesztési Tervben megfogalmazott célok érdekében igyekeznek minden pályázati lehetőséget kihasználni, hogy a lakosság által régóta szorgalmazott programok megvalósulhassanak. Ez vezérelte a városvezetést akkor is, amikor 2008-ban a Holcim Hungária Otthon Alapítvány pályázatán elindult.
- Mivel Sándorfalva népessége folyamatosan nő, szükség van a bérlakásállomány bővítésére. A gondoskodó európai színvonalú kisváros megteremtésének céljával összhangban az eddig üresen álló önkormányzati telken épül az a négylakásos ökoház, amely elsősorban fiatal, lakásra gyűjtő házasoknak jelent majd indulóotthont. Az összesen 80 millió forintos beruházásban a környezettudatos építészeti megoldások megvalósítását az alapítványtól nyert 25 millió forintos támogatás tette lehetővé - mondta el lapunk kérdésére válaszolva Kakas Béla.
A település ékszerdobozaként épülő lakások természetes, környezetbarát építőanyagok felhasználásával készülnek, a hagyományos rendszerekhez képest mintegy 70 százalékos energiamegtakarítást ígérő hőszivattyús rendszer hűti és fűti az épületeket, a házak alatt pedig 20 köbméter körüli víztároló és korszerű házi szennyvíztisztító helyezkedik el a hatékony ivóvíz-gazdálkodás érdekében. A „szürke" hálózatból érkező víz WC-öblítésére, esetleg mosásra, valamint öntözésre használható, így a normál vezetékes vízfogyasztáshoz képest akár 50 százalékos megtakarítás is elérhető. Az alföldi hosszú napos órák energiáját a napkollektorok hasznosítják, amelyek a használati meleg víz előállítását teszik környezetbaráttá és költséghatékonnyá azáltal, hogy legalább 33 százalékkal mérséklik a hagyományos energiafogyasztást.
- Olyan házakat szerettünk volna építeni, amelyek illeszkednek Sándorfalva jövőképéhez, amelynek az egyik lényeges eleme az önfenntartó település filozófiája. A városunk egy tájvédelmi körzet középpontjában fekszik, számunkra az ökocélkitűzések elsődlegesek. A most folyó beruházással felépülő otthonoknál az is fontos volt, hogy a beköltöző fiatal családoknak módjuk legyen előtakarékoskodni, annak érdekében, hogy néhány éven belül saját lakást vásárolhassanak.
A szinte passzív házként működő lakások összes rezsiköltsége akár negyven százalékkal is elmaradhat egy hagyományos módon épített lakásétól. Valójában tehát a leendő bérlő zsebébe tesszük a pluszráfordítást, amelybe az innovatív megoldások kerültek - mondja a polgármester, aki úgy véli, a Holcim Alapítvány támogatásával készülő beruházás edukatív szerepe is óriási: azok a családok, akik innen repülnek ki, már magukba szívták az ökocentrikus létezés elveit, de a város valamennyi lakosa számára innovatív utat mutat.
Felelősen együtt
A komáromi önkormányzat 2007-ben pályázott a Holcim Hungária Otthon Alapítvány vissza nem térítendő támogatására, hogy a város déli részében fekvő önkormányzati telken, a Városmajor utcában, amelynek egyik felében már hosszabb ideje bérlakások álltak, felépülhessen a négylakásos bérház. A 15 millió forintos támogatással az önkormányzati tulajdonú telken 2008 februárjában elkezdődött az összesen 51 millió forintos beruházás, és ma már újabb négy család élvezheti az 52 négyzetméteres teraszos lakások kínálta minőségi és kényelmes életet.
- Idén januárban az új építésű otthonokkal együtt hat bérlakást tudtunk meghirdetni. Ezekre összesen 42 bérleti ajánlat érkezett. A választás nem volt könnyű, és a hétszeres túljelentkezés egyértelművé tette azt is, hogy további bérlakások építésére van szükség. Bérlakásprogramunk folytatása a lakáskoncepciónk szerves része. 2004-ben 18 bérlakást építettünk, 2006-ban pedig 25-öt vásároltunk. A 2009 januárjában átadott négy lakással összesen 215-re emelkedett a város tulajdonában álló bérbe adható otthonok száma - mondta el a Piac & Profitnak Zatykó János, Komárom polgármestere.
Az épületegyüttes egységes képet alkot, a házak azonban külön-külön is meghitt, családias otthont kínálnak. A praktikus beosztású, kétszobás lakások kívül-belül modernek. Az amerikai konyhás, tágas nappali minden igényt kielégít, a félnyeregtetős tetőszerkezet pedig egyedi arculatot ad az épületnek. A város az ingatlan parkosításán túl a házak mögött kialakított egy kis játszóteret is, gondolva a beköltöző családok gyermekeire.
- Nagyon fontos, hogy okosan gazdálkodjunk a közösség tulajdonával, és ahhoz is ösztönzést tudjunk adni, hogy a szociális bérlakás lehetőleg átmeneti megoldás legyen a lakók életében - tette hozzá a polgármester.