A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium továbbra is tárgyalásokat folytat arról, hogy a teljes mennyiség - 4100 tonna - kerüljön vissza Németországba, a német fél költségén. A miniszter hozzátette: a hasonló esetek megelőzése érdekében megszigorították a hulladék-behozatalra vonatkozó szabályokat.
Mi jól állunk
Június 20.-án indult el az első szállítmány Ácsról, s azóta folyamatos az illegálisan érkezett szemét visszaszállítása Németországba, a Berlin közelében lévő premnitzi szemétégetőbe. Ezen a héten 730 tonna hulladék indul el hazánkból: Hetényegyházáról 420 tonna (20 kamion), Kiskunmajsáról, a marispusztai lerakatról 180 tonna (nyolc kamion), Pirtóról pedig 130 tonna (hat kamion). Holnap Kunbajáról kigördül az utolsó német szemétszállítmány is. Innen több, mint ötven kamion vitte el az összesen 1250 tonna hulladékot. Ácsról összesen 350 tonna, Kiskunmajsáról pedig már 180 tonna szemetet vittek el.
Fodor Gábor elmondta: a tárca szakértői folyamatosan tárgyalnak a két érintett német tartomány, Baden-Württenberg és Bajorország képviselőivel a még Magyarországon lévő hulladék elszállításáról. Az egyeztetések eredményeképp újabb 225 tonna hulladék visszaszállításáról született megállapodás a bajor féllel. A szállítás várhatóan augusztusban kezdődik, s így őszig összesen 2735 tonna hulladék, vagyis az összes németországi illegális hulladék kétharmada hagyja el az országot. A miniszter hangsúlyozta: célja, hogy a teljes mennyiséget visszaszállítsák Németországba, a német fél költségén.
A csehek kevésbé
Mi ugyan jól állunk a szemét visszaszállítás ügyében, azonban a csehek nem büszkélkedhetnek ilyen szerencsével, hiszen az ő esetükben a szemét eredetét az esetek döntő többségében nem lehet megállapítani. Ugyanakkor a szemét importálását végző cégek már megszűntek vagy felszámolás alatt vannak.
A hasonló esetek megelőzése érdekében a miniszter kezdeményezte a hulladékszállítás szabályainak szigorítását. A vonatkozó kormányrendelet július 12.-én lépett hatályba, s bizonyos esetekben megtiltja a hulladék behozatalát az országba, illetve pénzügyi biztosíték meglétéhez köti a hulladékszállítást.
Fodor Gábor hozzátette: a zöldhatóságok létszámának növelése, az ellenőrzések fokozása és a VPOP-val való szorosabb együttműködés is azt a célt szolgálja, hogy Magyarország kellő szigorral és hatékonysággal léphessen fel az illegális szemét behozatala ellen.
Rekordbírság
A hatóság 1250 tonna hulladék jogellenes szállítása miatt büntett meg egy vállalkozást a lehető legmagasabb összegű bírsággal. További négy szállító cég számíthat bírságra az illegális hulladékbehozatal miatt.
Az ügyben ezeken a büntetéseken kívül a regionális zöldhatóságok eddig mintegy 100 millió forint bírságot vetettek ki engedély nélküli hulladéklerakás- és kezelés miatt. Az országban 19 helyen raktak le illegálisan Németországból származó hulladékot, az egyes telephelyeken folytatott rendőrségi nyomozások lezárultával a kiszabott bírságok összege folyamatosan emelkedik.
A hulladékok visszaszállítása június 20-án megkezdődött. Július végére az illegálisan behozott és lerakott 4100 tonna hulladékból 2510 tonna hagyja el az országot.
A tárgyalások tovább folynak a még Magyarországon levő hulladékról. A szaktárca ragaszkodik ahhoz, hogy a teljes mennyiséget a német fél költségén szállítsák vissza Németországba.