Elsősorban a nagy nemzetközi cégek járnak élen a munkahelyi esélyegyenlőségi programok bevezetésében, elsősorban az egyre elterjedtebb társadalmi felelősségvállalás egyik formájaként (CSR) ismertette a magyarországi helyzetet Kulinyi Márton a pályázatokat elbíráló zsűri elnöke, a Fővárosi Közhasznú Foglalkoztatási Szolgálat ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy míg bizonyos hátrányos helyzetű csoportok - kisgyermekes szülők, fogyatékkal élők, pályakezdők - érdekeit egyre inkább figyelembe veszi a munkaadók egy része, ugyanakkor például a roma származású munkavállalók esélyegyenlőségéért nem sokat tesznek a cégek.
Fogyatékkal élőknek segít
A díjat egy uniós program- az EQUAL - támogatásával egy éve indított Befogadó Budapest program keretében ítélik oda nonprofit és forprofit kategóriában a példás munkahelyi gyakorlatot megvalósító cégeknek. A beadott pályázatokat zsűriző bizottságba tagot küldött a Fővárosi Önkormányzat, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetsége, a Fővárosi Munkaügyi Tanács Önkormányzati, Munkáltatói, és Munkavállalói oldala, tagja továbbá az adományozó képviselője, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium EQUAL támogatási program képviselője és részt vett a munkában Koczó Ildikó szakújságíró is.
A költségvetési és nonprofit szervezetek kategóriában díjazott Motiváció Alapítvány a fogyatékkal élők munkaerő-piaci esélyeit segítő civilszervezet. A díjjal azt ismerték el, hogy a civilszervezet munkáltatóként is példát kreatív és összetartó munkahelyei légkört biztosít, a speciális képességű dolgozóknak megfelelő munkakörnyezetet, munkakört alakít ki, s így megsokszorozza a speciális igényű dolgozók munkaképességét.
Segítség a családos dolgozóknak
For-profit vállalkozás kategóriában a Magyar Telekom Nyrt. lett az első. A díjat odaítélő zsűri elismerte a cég esélymegerősítő intézkedéseit: a munkatársaknak nyújtott elsőbbséget a munkaerő felvételnél: minden új állás nyilvános meghirdetése előtt harminc napig csak a belső céges rendszerben látható. Méltatták a vállalat "Rajtkő gyakornoki program"-ját, mellyel évente 15-20 frissen végzett fiatal munkába állását teszik lehetővé. A családos munkatársaknak jelentenek könnyebbséget az úgynevezett atipikus foglalkoztatási formák: a rugalmas munkaidő, a távmunka és a részmunkaidő. Ez utóbbit a cég női alkalmazottainak 10%-a, a férfiak 1,6%-a veszi igénybe (míg a munkavállalói juttatásokat ugyanúgy megkapják, mint teljes munkaidős kollégáik). A vállalat szervezett formában foglalkoztat csökkent munkaképességű embereket is
A két első helyezett mellett elismerték a Magyar Posta Zrt. -t (2. helyezés) az ország második legnagyobb foglalkoztatóját, mert a cég nagy figyelmet fordít munkavállalói jóléti és szociális ellátására, a dolgozók egészségének, megőrzésére s a személyügyi rendszerbe beépítésre került az egyenlő bánásmód követelménye. Harmadik helyezett lett a Szerencsejáték Rt. partnereként működő, s szinte teljes egészében fogyatékkal élőket foglalkoztató SZRT Rt., illetve a távmunkába történő bekapcsolódást. Az interaktív kiállításra olyan munkáltatók, vállalkozók, gazdasági társaságok kaptak meghívást, amelyek még nem használják ki a fogyatékos emberek alkalmazásának lehetősét és az ebből származó előnyöket.