MAM Hungária
II. Multinacionális vállalat kategória:
OKI Systems Magyarország Kft.
III. Nemzeti vállalat kategória:
Debreceni Vízmű Részvénytársaság
A pályázatokat a Budapest Klub magyar kuratóriumi tagjaiból, valamint az előző évek nyerteseiből összeállított zsűri értékelte. A 2005-ös Üzleti Etikai Díjait a Richter Gedeon Rt. támogatta.
A hazai gazdasági életben nagyra értékelt Üzleti Etikai Díjat idén is három vállalat kapta. Az ünnepélyes díjátadásra az "E-Magyarország, e-kormányzat 2005" konferencia keretében került sor.
A díjazottak
I. Kis- és középvállalat kategória
MAM Hungária
BAMED AG svájci tulajdonosa Szombathely vonzáskörzetében, Vaskeresztesen műanyag bébi termékek gyártására, saját tőke bevonásával, a rendszerváltással egy időben 1990-ben, MAM Hungária Kft. néven céget alapított. A vállalkozás sikeréhez nagymértékben hozzájárul a munkatársak teljesítménye, mely jelentősen fokozható a munkatársak személyiségének megismerésével, szakmai hozzáértésük növelésével. A társaság e szemlélet jegyében igyekszik dolgozóit folyamatosan képezni, ismereteit továbbfejleszteni.
A képzések közép, felsőoktatási intézményekben és speciális tanfolyamok keretében történnek, ahol a munkatársak a szakmai, vezetési és a törvényi változások követéséhez szükséges ismereteket szerezhetik meg.
A külső képzések mellett a belső képzésekre is nagy hangsúlyt fektetnek, amikor is a munkatársak speciális, helyi sajátosságoknak megfelelő szakmai előadásokat hallgatnak. A speciális munkaköri "Program" kizárta a diszkriminációt, a szubjektivitást. Különlegessége, hogy a gyengébb képességűeknél is intenzív teljesítmény - növekedést biztosított. Lehetővé tette, - és teszi - hogy az emberek -garantáltan sikeresen lássák el feladataikat.
A vállalat nagy gondot fordít a termékek külső megjelenésére is, különösképpen a termékek csomagolására, mely az áru védése mellett reklámhordozóként is szolgál, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektet a termékek tartalmi és kiviteli minőségére, amelyet teljes körű minőségszabályozással biztosít.
A BaMed Fióktelep műanyag bébi termékeiből mintegy 30 millió darabot gyárt évente kiváló minőségben, melynek 95 %-a exportra és az Európai Unió országaiba kerül értékesítésre. 2001. szeptembere óta ISO 9001: 2000 minősítése van a Csomagolt különböző színű, polipropilén, polikarbonát, latex, szilikon gumi alapanyagokból készült bébi termékek gyártására. A 2005. évi termék Nagydíj pályázaton "Ulti baba cumi termék családdal" elismerő oklevelet nyert.
#page#
II. Multinacionális vállalat kategória
OKI Systems Magyarország Kft.
Az OKI márkanév hallatán mindenkinek a nyomtatás jut eszébe, a nyomtatásról, pedig a rengeteg elhasznált papír. Az OKI által kifejlesztett technológia pontosan ezt a problémát kívánja orvosolni: az ügyfelek minden nyomtató mellé megkapják az OKI saját fejlesztésű szoftverét, amely a nyomtatópapír és a nyomtatási felület legracionálisabb felhasználását segíti ezáltal csökkentve a felesleges papírhasználatot.
Nagy kihívást jelent az elhasznált nyomtató-kellékanyagok kezelése. Az OKI az ún. nyomtató kellékanyagvisszavételi program keretében sikeresen harcol a környezet felesleges terhelése ellen. Az irodákban, kereskedőknél gyűjtődobozokat telepítettek, ahová ügyfeleik elhelyezhetik a használt patronokat, melyeket később visszaszállítanak. A használt tonerek és hengerfejek visszajuttatását gazdaságilag is ösztönözik azáltal, hogy a későbbi vásárláskor beszámítják azok értékét.
Az OKI termékei előállítása során maradéktalanul tudja érvényesíteni környezetvédelmi szempontjait: a Zero Emission (nulla kibocsátás) a termelési folyamat egyik vezéreleme, mely során minimalizálják légköri és szennyvíz kibocsátást, és a képződő hulladék mennyiségét is folyamatosan csökkentik. A hulladék 99%-át újrahasznosítják, azaz 1% alatt tartják a lerakott hulladék mennyiségét.
Az OKI progresszív, környezettudatos gondolkodásmódja nem hagyta érintetlenül az iparág többi szereplőjét sem. A környezet megóvása komoly elvárás, melyet mára a versenytársak sem hagyhatnak figyelmen kívül. Az OKI különösen büszke arra, hogy az iparági környezetvédelem mércéjévé az OKI által bevezetett magas elvárások váltak, melyek nélkül ma már nem képzelhető el korszerű nyomtatási rendszer.
A globális felmelegedés vagy más környezetrombolás megelőzése érdekében az OKI a Föld természetes környezetének megóvását tette egyik legfontosabb vállalatvezetési alapelvévé. Az OKI valamennyi üzeme (Takaszakiban, Fukusimában, Thaiföldön és az Egyesült Királyságban) megszerezte a környezetvédelem nemzetközi szabványaként elismert ISO 14001-es tanúsítványt. Környezetbarát termékeket kínálnak - olyanokat, amelyek takarékosan bánnak az energiával, minimalizálják az anyagfelhasználást és újrahasznosításuk könnyen megvalósítható.
#page#
III. Nemzeti vállalat kategória
Debreceni Vízmű Részvénytársaság
A Debreceni Vízmű Részvénytársaság a Debreceni Vagyonkezelő Részvénytársaság tagvállalata. A részvénytársaság kiemelt önkormányzati feladatokat ellátó gazdálkodó szervezet, fő tevékenységei a víztermelés, ivóvíz-tisztítás, ivóvízellátás, szennyvízelvezetés- és tisztítás, települési folyékony hulladékkezelés, szennyvíziszap-kezelés.
A részvénytársaság munkavállalóinak környezettudatos gondolkodásmódjának formálása nagy fontossággal bír, hiszen alaptevékenységei jelentős része összefügg a környezetvédelemmel, valamint a mindennapi élethez elengedhetetlen ivóvíz- és szennyvíz-szolgáltatás a társaság és alkalmazottainak felelős gondolkodásmódjának elsajátításával valósítható meg.
A Debreceni Vízmű Rt küldetésének egyik eleme a dolgozói elkötelezettség erősítése a munkakörülmények és a munkakultúra fejlesztésével, a HR módszerek fejlesztése, az információhoz való hozzáférés biztosítása. A részvénytársaság TQM alapú stratégiájának szintén eleme a dolgozói elkötelezettség erősítése, a munkaköri kompetenciák meghatározása, a karriertervezés módszerének átdolgozása, a szervezeti kultúra további fejlesztése.
A részvénytársaság beruházási stratégiája illeszkedik a városfejlesztési célokhoz és a tulajdonos elvárásaihoz, a beruházások jelentős része környezetvédelmi indíttatású, vagy a lakossági-fogyasztói igényeknek való még jobb megfelelést célozza, valamint az ivóvízminőség javítás érdekében történik. A részvénytársaság legjelentősebb Ivóvíz- és Szennyvíz-ágazatot érintő fejlesztéseit a Magyar Kormány, a Svájci Államszövetség és egyéb közreműködők (Önkormányzat, lakosság, vállalkozók) közösen valósították meg.
A Debreceni Vízmű Rt által termelt és szállított ivóvíz minősége minden egyes összetevő vonatkozásában megfelel az érvényben lévő magyarországi és EU-s előírásoknak. Az elégedettség további növelése érdekében a társaság 2005-ben elindított egy tájékoztatási és marketing kampányt a fogyasztói irányába. A szolgáltatott ivóvíz minőségét a társaság saját, európai szintű akkreditált központi laboratóriuma ellenőrzi, amely a fogyasztói hálózati pontok vizsgálati eredményeiről negyedévente jelentést küld az egészségügyi hatóság felé. A társaságnál 2004 év végén elkezdődött egy 4 éves program az Integrált Irányítási Rendszer (ISO 9001, ISO 14001, KIR, MEBIR) és a TQM filozófia alapján történő vezetési tevékenység fejlesztésére, kiterjesztésére, melyek sarkalatos pontjai a vevő- és környezetközpontúság.