Allianz: Egy igazán jó Társ a házban

Az Allianz Hungária számos területen vállalja fel társadalmilag, illetve szociális vagy tudományos szempontból fontos ügyek támogatását. Anyagilag, szakértelemmel, biztosítással és egyéb módokon támogat kezdeményezéseket: például környezetvédelmet, a klímaváltozás gazdaságra gyakorolt hatásainak tanulmányozását, Magyarország pénzügyi és gazdasági fejlődésének kutatását, kulturális örökségünk fenntartását. Az Allianz munkatársai számára azonban az egyik legkedvesebb az idén ötéves, Társ a Házban elnevezésű, lakóközösségeknek kiírt közösségépítő pályázat. Az Allianz ebben a pályázatban azt a filozófiáját fogalmazta meg, hogy nem csak adományt, támogatást kell nyújtani, hanem meg kell fogalmazni olyan célokat, amelyek cselekvésre ösztönzik embertársainkat, a közösséget.

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Zöld, virágos udvar, kerti grillező, játszótér, edzőterem, klubszoba, pihenőpark. Még lehetne folytatni a listáját azoknak a létesítményeknek, amelyekkel országszerte több mint 50 lakóközösség, 1300 család gyarapodott öt év alatt a Társ a házban pályázatnak köszönhetően.

Több mint ezer pályamunka

Az Allianz Hungária Biztosító 2004-től évente hirdeti meg lakóközösség-építő pályázatát azoknak a társasházaknak és lakásszövetkezeteknek, amelyek a társaságnál kötöttek lakóközösség-biztosítást. A pályázat azóta támogatja e közösségeket a közvetlen környezetük formálásában, szebbé tételében, ösztönzi és segíti a közösségi életet és kezdeményezéseket. A kiírásában és a támogatás mértékében is egyedülálló pályázat iránti nagy érdeklődést igazolja az évek során beérkezett több mint 1000 pályamunka is.

- Évekig kerestük annak a módját, hogyan tudnánk a lehető legszélesebb körben támogatást nyújtani a számunkra legfontosabb partnereknek, a lakóközösségeknek - mondja Török Miklós, az Allianz Hungária lakosságivagyon-biztosítási osztályának ügyvezetőigazgató-helyettese. - Kutattuk a lehetőséget, amellyel egyszerre sokaknak tudnánk valamilyen formában örömet szerezni. Megpróbáltuk felmérni, hol, milyen módon lehetne meglévő és potenciális ügyfeleink problémáinak megoldásában segíteni.

Nagyon különböző helyzetben vannak azok a lakóközösségek, amelyeket az Allianz Hungária valamilyen formában fel akart karolni. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban sokan élnek régi bérlakásban, ahol elsősorban a rossz műszaki állapot okoz gondot. Itt főleg gazdálkodási problémák nehezítik az életet, meg az elavult csővezeték, a tető állapota vagy éppen az akadozó liftek. A társasházakban különböző érdekek motiválják az ott lakókat, többnyire ebből adódnak az anyagi viták is, és gyakran cserélődnek a lakások tulajdonosai. A panelházakban lakóknak emellett más problémáik is vannak: ezeknek a lakásoknak a fenntartása drága, a közös költség a működésre is alig elegendő. A lakók alig ismerik egymást, semmiféle kapcsolatot nem tartanak lakótársaikkal.

A közös érdek

Az Allianz munkatársainak nem volt könnyű dolguk, amíg megtalálták a közös pontot, a közös érdeket: az elhanyagolt, nem kihasznált közös területek rendezetlensége egyformán nyomasztja minden közösségben a közérzetet. Az ilyen környezet negatívan hat gazdasági és társadalmi szempontból is, de például a biztosító szakmai szempontja ez volt: az elhanyagoltságból, nemtörődömségből keletkező károk - ha a lakóközösség nagy részének nincs biztosítása - komoly anyagi érvágást okozhatnak a tulajdonosoknak. Az összetartó, egymásra is odafigyelő szomszédság nemcsak kellemesebb életteret jelent, hanem biztonságosabbat is. Hamarabb feltűnnek az otthonra vagy éppen a lakókra leselkedő veszélyek. Az ilyen társasházakban például bizonyítottan kevesebb a betörés.

- Elképzelésünk az volt - magyarázza Török Miklós -, hogy érdekeltté tegyük a lakókat közvetlen környezetük átformálásában. Ha csupán pénzt adunk ezekre az akciókra, akkor az értéke erodálódik. Viszont ha a közösségek kezdeményezéseihez, ötleteiknek a megvalósításához nyújtunk támogatást úgy, hogy maguk is részt vesznek a munkában, az elképzelések kidolgozásában és megvalósításában, akkor együttesen nagyobb értéket tudunk létrehozni.

Négy kategória

A kiírás a legkülönbözőbb közös elképzeléseknek is teret kíván adni, ezért négy kategóriában lehet a pályázatokat benyújtani. A kategóriaelnevezések önmagukért beszélnek: Játszó, Közös, Zöld és a 2007-ben újonnan bevezetett Gondoskodó program. A megvalósításához csak a lakók közös összefogására van szükség, hiszen teljes egészében önrész nélkül, a pályázati támogatásból finanszírozható.

A Zöld program keretében a lakók az udvart, kövezett belső udvart, közös folyosókat virágoztathatják fel; a Játszóban játszóterek, sportlehetőségek kialakítására pályázhatnak; a Közösben használaton kívüli közös helyiségeknek a lakók pihenését, kikapcsolódását szolgáló hasznosítására fordíthatják az elnyert támogatási összeget. A második éve élő Gondoskodó kategória pedig a társasházak biztonságát szolgáló fejlesztéseket támogatja. Ezzel lehetőség nyílik lépcsőházak, lépcsők baleset-mentesítésére, lakóépületek akadálymentesítésére, védelmet szolgáló berendezések (kapubejárat felújítása, korszerűsítése, biztonsági világítás, kaputelefon, távnyitó, biztonsági kamera stb.) kiépítésére szóló tervekkel is pályázni. A pályázat kategóriánként 10-10 koncepció megvalósítását segíti, több tízmillió forint értékben.

Jó kezdeményezés

A Társ a Házban pályázattal sikerült olyan célokat megfogalmazni, amelyek érdekében a különböző helyen és eltérő körülmények között élő társasházak lakói együtt nekikezdtek tervezni. Ennek köszönhetően az addig kihasználatlan közös helyiség edzőteremmé alakult Szécsényben, klubszobává és edzőteremmé Zalaegerszegen egy tízemeletes panelházban. Egy budapesti, X. kerületi társasház a pályázati támogatásból sporteszközöket vásárolt. Egy vidéki társasház játszótér kialakításához kapott segítséget. Egy várkerületi utcában virágokat ültettek, és a műemlék szökőkutat hozták helyre. Barátságos sütő-főző hellyé vagy virágos kertté vált, sőt már kerti laknak és grillezőnek is helyet ad a közös programokhoz az addig üres, elhanyagolt, rendezetlen udvar az országban több helyen. Pápán egy füves kertbe tavat, kerti lakot varázsoltak. Budapesten egy Múzeum körúti ház udvarát sziklakerttel tették barátságosabbá. És a felsorolást még sokáig lehetne folytatni...

A pályázatokat először kertmérnökökből, építészmérnökből álló független szakmai zsűri teszteli, majd szociológusok, jogászok közreműködésével és az Allianz Hungária két munkatársával kiegészített bírálóbizottság hozza meg a végleges döntéseket. A támogatás megítélésében komoly szerepet játszik, hogy a pályázatban milyen részt képvisel a saját munka aránya, vagyis mennyire vállalnak szerepet a lakók a közösségi célok megvalósításában.

Az Allianz Hungária Biztosító pályázata jó kezdeményezésnek bizonyult: már a pályamunkák tervezése is összekovácsolt közösségeket, hozzájárult jó közösségi élet kialakításához vagy új lehetőségek megteremtéséhez. Ez volt a cél.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo