"Az eredmény pozitívabb, mint amire számítottunk. A cikk készítése közben az emberi segítőkészség szép példáival ismerkedtünk meg: találtunk speciális mentőcsoportban dolgozó fiatalt, tanítványaival fogyatékos gyermekek intézményeit szebbé és barátságosabbá tévő rajztanárnőt és adakozó kisnyugdíjast is. Mind-mind olyan embereket, akik szabadidejük, tudásuk legjavát vagy kevés pénzük egy részét áldozzák arra, hogy másokon segíthessenek." - mondja Zsámboki Péter, a magazin főszerkesztője.
A magazin kutatása nemcsak a klasszikus, pénzadományhoz kötődő jótékonyságot vizsgálta, de hasonló alapossággal kiterjedt a lakóhelyi közösségekben gyakorolt segítségnyújtásra is. A válaszadók 40%-a mondta, hogy van olyan idős, beteg szomszédja, aki nem rokona, de ő mégis szívesen segít neki. A megkérdezettek fele látogatott már meg magányos, idős embert azzal a szándékkal, hogy jókedvre derítse, segítsen neki. Továbbá tíz válaszadóból négy mondta, hogy esetenként nagybevásárlást is vállal.
Legyünk bármilyen segítőkészek, azért sok helyen elkél még a gondoskodás. A felmérésben résztvevők 20%-a érezte az elmúlt év során, hogy magányos, és közel egyötödüknél az is előfordult, hogy senkivel nem váltottak szót egész nap. A Reader's Digest kutatása kimutatta, hogy leginkább az idősek maradnak egyedül, 30-tól 44 éves korig azonban kevés embernek kell magában boldogulnia.
Nők az élen
Ami az anyagi jellegű támogatást illeti, tíz megkérdezettből legalább nyolc ember (84%) adakozott már jótékony célra, jellemzően 500 és 5 000 Ft közötti értékben. A többség nem ad kéregetőknek (75%), aminek egyik fő oka, hogy a vidéken élők nagy része a hétköznapokban nem találkozik koldusokkal. A jövedelemadó kétszer egy százalékának felajánlásáról állítása szerint az szja-t fizető felnőttek (nem nyugdíjasok) 74%-a rendelkezik.
A nem anyagi természetű támogatások terén sem lehet okunk szégyenkezésre - mutat rá a kutatás. A magyarok 68%-a nyilatkozott úgy, hogy végzett már önkéntes munkát. Ugyanez az adat Lengyelországban 19%, Szerbiában 31%, míg Szlovéniában 58% volt. Az összes megkérdezett 46% adott valaha vért - ebben elsősorban a férfiak jeleskednek.
Azonban a nők gondoskodóbbak, mint a férfiak - derül ki a felmérésből. A megkérdezett nők több mint 58 százaléka beszélgetett olyan emberrel, akiről azt gondolta, hogy magányos, míg a férfiaknak csak 49 százaléka. A rászorulókat is inkább ők látogatják (54 százalék, szemben 45 százalékkal).