Az Európai Unió 1993 júliusában bocsátotta ki a röviden EMAS néven ismertté vált rendeletet (Eco-Management and Audit Scheme, EC1836/93). A Rendelet lehetőséget teremtett azon iparvállalatok számára, amelyek környezeti teljesítményük javítását tűzték ki célul, hogy önkéntesen közös Európai Uniós nyilvántartási rendszerben vegyenek részt, hitelesíttessék, és nyilvánosságra hozzák környezetvédelmi nyilatkozatukat.
Cégeknek nem kötelező
Az EMAS-rendelet csak tagállami szinten ír elő kötelező érvényű feladatokat (az intézményrendszer kiépítésére, az információk közlésére vonatkozóan), míg a vállalatok és egyéb szervezetek részvétele az önkéntesség elvén alapul. Célja, hogy - az ISO 14001-hez hasonlóan - segítse a szervezetek környezetvédelmi teljesítményének értékelését és javítását, valamint tájékoztassa a nyilvánosságot magáról a szervezetről és környezetvédelmi teljesítményének folyamatos fejlődéséről
Az Európai Unióban közel 3400 szervezet 4800 telephelye (adat:KÖVET) rendelkezik környezetközpontú irányításról szóló hitelesítéssel. Magyarországon az uniós csatlakozás óta van lehetőség a részvételre, de a regisztrált cégek száma csak az elmúlt hónapokban indult növekedésnek.
Csak a kicsiknek
A szeptember végén induló KÖVET-programon kizárólag ötven alkalmazottnál kevesebbel működő cégek vehetnek részt. Az uniós támogatással szervezett képzés során tíz hazai és egy erdélyi kisvállalkozást készítenek fel - a hagyományos megközelítéstől eltérően csoportosan, kevesebb dokumentációval s a dolgozók aktív bevonásával - a rendszer bevezetésére. A programban résztvevő vállalatok szakemberei négy, havonta megrendezendő csoportos képzésen vesznek részt, melyek az ISO 14001 és az EMAS bevezetésének négy fő lépését - tervezés, bevezetés, ellenőrzés és javítás - dolgozzák fel. A képzések között lévő időszak - vélik a szervezők - alkalmas arra, hogy a képzésen elsajátított ismereteket a vállalat a gyakorlatban alkalmazza, vagyis kiépítse a rendszert, elkezdje működtetni, ellenőrizze azt, majd pedig javítsa a felmerülő hibákat. A rendszer bevezetést a KÖVET szakértői a vállalat telephelyén is segítik majd, többször meglátogatják a cégeket, és az ökotérképezés módszerével felmérik a vállalat környezeti problémáit és a környezeti teljesítmény változását, és l folyamatosan lesz lehetőség konzultációra. A program kezdetétől számított kb. fél év múlva kerül sor majd a rendszer működését ellenőrző belső auditra, ezután a vállalat készen áll a külső hitelesítő auditra.
"A tanúsítvány megszerzésével példát akarunk állítani a magyarországi szervezeteknek, köztük kiemelten a kisvállalkozásoknak. Van ugyanis egy módszer- az úgynevezett ökotérképezéses módszer - mellyel egy környezetközpontú irányítási rendszer bevezetése egyszerűbben és hatékonyabban megvalósítható" - nyilatkozta Pap Imre, a KÖVET környezeti megbízottja a szervezet sajtóközleményében. A módszert egy belga tanácsadó Heinz-Werner Engel fejlesztette ki, azért, hogy a csoportos felkészítés, a minimalizált dokumentáció pénzt és időt takarítson meg.
A KÖVET táblázatban foglalta össze a kétféle környezetközpontú tanúsítási rendszer közötti különbségeket a döntés megkönnyítésére:
Az EMAS rendszer előnyei között említik azt is, hogy a javuló környezetvédelmi mutatók mellett költséget takarít meg és javítja a munkahelyi morált, valamint a fogyasztókkal, a helyi közösséggel való kapcsolatokat. Garantálja a teljes jogi megfelelést a környezetvédelmi törvényeknek, jogszabályoknak és előírásoknak.