A munkahelyen elszenvedett erőszak egyre gyakoribb, a munkára kényszerülő gyerekek és fiatalok életében pedig szinte mindennapos jelenség - hívta figyelmet Juan Somavia a világszerte hozzávetőleg 218 millió gyermekmunkás és százmillió dolgozó tizenéves védelmében.
A jelenség része az egyébként is egyre erőszakosabbá váló munkahelyi körülményeknek ott, ahol a kiabálás, szidalmazás, s a fizikai erőszak különböző formái gyakoriak- tapasztalták az ILO kutatói, akik részt vettek az ENSZ -jelentés elkészítésében. Hangsúlyozták, hogy a probléma által érintettek számáról pontos adatok nincsenek, mert rejtett jelenségről van szó, és a gyerekeknek nem könnyű módot találniuk arra, hogy bejelentsék, illetve bizonyítsák az erőszakos cselekményeket. Ennek ellenére a vizsgálatok során kiderült, hogy vannak területek, ahol a dolgozó gyermekek nagy részét éri szóbeli, fizikai vagy szexuális erőszak a munkahelyén.
Adósrabszolgák a 21. században
Az ENSZ-jelentés szerint különösen a háztartási alkalmazottként, adósrabszolgaként, és a veszélyes munkát végző: bányákban robbanószerekkel, ültetvényeken rovarirtó szerekkel, vagy gyárakban veszélyes gépekkel dolgozó gyerekek válnak erőszak áldozatává.
Bár a gyerekmunkát a legtöbb országban tiltja a törvény, a gazdasági helyzet és a kulturális környezet miatt a közvélemény és a hatóság számos országban nem lép fel megfelelő módon a jelenség ellen. Az adósrabszolgaság intézménye a mai napig nem ismeretlen több ázsiai, afrikai országban, ahol vannak szorult helyzetben lévő családok, akik rabszolgaként adják el gyermeküket. Az UNICEF adatai szerint közel hatmillió gyermek dolgozik ilyen feltételekkel a világon. Sokszor a törvényi szabályozás sem megfelelő: a brit Times magazin augusztusban arról tudósított, hogy az indiai kormány előszíti a14 évnél fiatalabb gyerekek háztartási és vendéglátóipari alkalmazottként való alkalmazását tiltó rendeletet.
Európában is
A jelenség Európában sem teljesen ismeretlen - írta a tusarok.org tavaly januári cikkében egy ENSZ felmérése hivatkozva, mely szerint Európában minden egyes percben - vagyis évente félmillióan - az emberkereskedelem áldozatává válik valaki. Több forrás is beszél olyan kelet-európai lányokról, akiket nyugatra csempészésük fejében tartanak fogva szex-rabszolgaként nyugat-európai országokban. A törvényi szabályozás nem minden, a rendeleteket, egyezményeket be is kell tartatni: a világ gyermekeinek több. mint 80 százaléka olyan országban él, amely aláírta a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet gyerekmunkát elítélő dokumentumát, az adatok mégis ijesztő képet festenek.