Ezek az új termékek és programok megalkotása, új társadalmi és gazdasági lehetőségeket nyitnak meg a technológia előnyeit eddig nem élvező körülbelül 5 milliárd ember előtt. Korlátlan Lehetőségek elnevezésű programjának kibővítésével a Microsoft megújítja és felgyorsítja azon hosszú távú vállalását, hogy technológia, képzés és partneri együttműködés révén segíti az oktatás átalakítását, a helyi innováció előmozdítását, a munkahelyek és további lehetőségek teremtését. A program végső célja, hogy a felsorolt erőfeszítésekkel hozzájáruljon a mindenki számára elérhető, folyamatos és fenntartható társadalmi, illetve gazdasági növekedés kialakításához. A program bővítése három területre koncentrál: az oktatásra, az innovációra, valamint munkahelyek és gazdasági lehetőségek teremtésére.
Az oktatás átalakítása
Az oktatási lehetőségek kiterjesztése érdekében a Microsoft világszerte együttműködik kormányzatokkal, kormányközi szervezetekkel, vezető tudósokkal és iparági kulcsszereplőkkel. A vállalat öt év alatt 250 millió dollárt ruház be az immár 101 országban futó "Társ a tanulásban" programba, amely eddig 57 millió tanulót ért el. A program keretében 2,5 millió tanár részesült oktatásban és kapott eszközöket, s több mint 722 000 tanár és diák szerzett bizonyítványt a Microsoft technológiák használatáról. Magyarországon a Microsoft 2003-ban indította el a Társ a Tanulásban programot, azóta 33 ezer tanár vett részt a képzéseken. Valamennyi oktatási intézmény megkapta a Microsoft tananyagait, 14 ezer diák bizonyította Microsoft-os tudását, és több százezer ismerhette meg a Microsoft-technológiákat.
A "Társ a tanulásban" program részeként a Microsoft ma bejelentette a Microsoft diákoknak szóló innovációs programcsomagot, amely elérhető árú, megbízható szoftvereket kínál olyan fejlődő országok kormányainak, amelyek Windows alapú PC-ket vásárolnak általános és középiskolai diákjaik számára, személyes használatra iskolai feladataik ellátása érdekében.
A helyi innováció előmozdítása
A Microsoft nyilvánosságra hozta azt az elképzelését is, miszerint a következő két évben bővíti a Microsoft Innovációs Központok létrehozására és működtetésére szánt forrásokat, 25 új országban jelenik meg a kezdeményezéssel, és 2009-re már összesen 200 központból álló hálózat segíti a helyi innovációt. Budapesten az Innovációs Központ még 2007-ben megnyitja kapuit. A jelenleg 110 intézményből álló központhálózat 60 országban 100 közösséget segít átfogó program- és szolgáltatáskészlettel. A cél a munkaerőpiacon keresett készségek bővítése, a munkahelyteremtés, az innováció és a versenyképesség erősítése.
Emellett az évente megrendezésre kerülő Imagine Cup elnevezésű globális technológiai verseny is lehetőségeket ad a diákoknak technológiai és innovatív érdeklődésük iskolai kereteken kívüli felfedezésére. A tavalyi versenyen 100 ország 65 000 tanulója vett részt. Az Imagine Cup a technológiai és üzleti vezetők következő generációja számára biztosít terepet ötleteik összehasonlítására, gyakorlati tapasztalatok megszerzésére és képzeletük határainak kitágítására, hiszen a verseny során ténylegesen alkalmazható megoldásokat készíthetnek. Magyarországon tavaly 5 intézmény 9 csapata mérte össze tudását a szoftverfejlesztés kategóriában. A legjobbnak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi egyetem "Digital Mania" csapata bizonyult, akik egy PocketPc-re épülő, mozgássérülteket segítő megoldást készítettek.
A gazdasági fejlődés szempontjából a vállalati és iparági vezetők számára a világ minden táján kulcskérdés, hogy milyen a kezdő alkalmazottak általános felkészültségi szintje. Magyarországon a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal, a Miniszterelnöki Hivatallal, az Oktatási és Művelődésügyi Minisztériummal és a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal együtt készíti elő azt a programsorozatot a Microsoft, aminek keretében a következő 4 év során egymillió emberhez juthatnak el itthon az informatika ismeretek, kezdve az alapszintű tudástól a készségszinten rögzülő felhasználói gyakorlaton keresztül a legmagasabb szintű, a világ munkaerőpiacán talán legkeresettebb informatikai szakképesítések megszerzéséig.
A Microsoft Magyarország tavaly elindított "Gyakornoki programja" egy már működő, tisztán magyar kezdeményezés. Elsődleges célja, hogy az egyetemisták elméleti ismereteit összehangolja a piaci igényekkel. A program lehetőséget biztosít fiatal mérnökök és programozók részére, hogy tanulmányaik alatt gyakorlati ismereteket is szerezzenek, és a diploma megszerzése után a valós életben, munkahelyen elvárt követelményeknek is meg tudjanak felelni.
A hallgatóknak a programba való bekerüléshez szigorú feltételeknek kell megfelelniük; elsősorban egyetemi és egyéb szakmai teljesítményük alapján nyerhetnek felvételt az ajánló rendszerbe. A gyakorlati idő lejárta után, ha a pályázó teljesítette a cég által támasztott követelményeket, akár állásajánlatot is kaphat. Így a cégek fiatal és jó képességű szakembereket alkalmazhatnak, és gyakornokaik közül a legjobbakat magukhoz csábítva megbízható munkaerőre tehetnek szert. A magasan kvalifikált munkaerő fellelésének nehézségeit maga a Microsoft is érzi. Magyarországon a Microsoft közvetlen munkaerőigényének kielégítésére májusban indítja el a Start@Microsoft ösztöndíj programot, amelynek keretében 10-15 munkaerőpiacra újonnan belépő embernek biztosít 5 hónapos intenzív, legmagasabb informatikai tudást adó képzést, és a sikeres résztvevőknek munkalehetőséget.