Kutatók már sokat tettek azért, hogy a korcsolya cipőhöz való rögzítésének módjával, vagy a fejet takaró vékony csuklya aerodinamikus tulajdonságainak javításával hozzájáruljanak a sikerhez. A legutóbbi téli olimpián az amerikaiak a Lockheed Martin repülőgépgyártó által kifejlesztett ruházatot viselték. Azt azonban a textilvegyészet szakemberei nem tudják megerősíteni, hogy a sportöltözék színe bármilyen befolyással lehetne a versenyző teljesítményére.
Azok, illetve vezetőik azonban ezt nem veszik figyelembe: a gyorskorcsolyázók első világkupa-versenyén mind a német, a norvég és a dél-koreai csapat kék öltözékben jelent meg. A koreaiak mindig ezt a színt viselték, a másik kettő soha. S a kérdésre, vajon miért, a válasz: „Mert a kékben gyorsabbak vagyunk...” A dolognak van előzménye. Néhány éve feltűnt, hogy a Lake Placid-i amerikai olimpiai edzőközpontban a legtöbb síugró narancssárga dresszben edzett. Amikor tőlük is megkérdezték, miért ez a szín, a válasz ugyanaz volt: „Mert gyorsabb...”
A rejtély megfejtéséhez a pszichológusok állnak valószínűleg közelebb. Kutatásaik szerint ugyanis szerepet játszhat a versenyeken, mekkora önbizalommal indul a sportoló. Ha úgy érzi, a maga „különleges” színébe öltözve gyorsabb, sikeresebb lehet – akkor lehetséges, hogy többre is képes. És fordítva: ellenfelei, akik nem viselik a „győztesnek” számító színt, elbátortalanodva elmaradnak tőle. Márpedig a gyorskorcsolyában (is) néha századmásodpercek döntenek.
Igaz, akadnak kételkedők, de őket sem nehéz meggyőzni. „A lényeg, hogy győzzön az ember. S ha azt mondják, hogy ez kékben könnyebb, akkor ilyen színbe kell öltözni” – mondta egy esélyes holland versenyző. (NYT)