A magyar sóderpiac jelenlegi helyzete, és a várható kilátások

 

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rengeteg tudományos tanulmány figyelmeztette az emberiséget a közelmúltban arra, hogy nemcsak a fosszilis tüzelőanyagok mennyiségének csökkenése okozhat a jövőben komoly problémákat, hanem az alapvető építőanyagok hiánya is. A rohamtempóban növekvő építőipar ugyanis olyan mennyiségben használja fel a sódert és a homokot, hogy több helyen problémássá vált az utánpótlás, hiszen a minőségi beton előállításához csak speciális, jó minőségű ömlesztett anyagokat lehet alkalmazni.

 

Leginkább fekvéséből, medencejellegéből és sok folyóvízéből kifolyólag Magyarország kifejezetten szerencsés helyzetben van, ha az építkezésre alkalmas sóder és homok mennyiségét vesszük figyelembe, ezáltal egyelőre nem kell megkongatni a vészharangot, azonban fontos kiemelni, hogy itthon is vannak azért problémák. Kiss Norbert, a Békás Épker Kft. ügyvezető tulajdonosa azonban kifejezetten optimista a jövőt illetően, a segítségével ugyanis nemcsak a távlati lehetőségekről, hanem a sóderpiac jelenlegi helyzetéről is egészen átfogó képet kaptunk.

 

Szezonálisan változó a kereslet

 

Mint kiderült, a nyári időszak abszolút a főszezon az építőiparban, hiszen a betonozásnak, az építkezéseknek ilyenkor állnak neki a legtöbben. Ennek az oka főként az időjárásban keresendő, hiszen nagy mínuszokban nem lehet betonozni – legfeljebb csak drága adalékanyagok hozzáadásával –, tehát a sóderszállítás sajátosságain megmutatkozik, hogy március és december között kerül kiszállításra a legtöbb ömlesztett anyag. Ez nem jelenti azt, hogy az év eleje teljesen holtidőszak lenne, hiszen a többször rostált, aljzatkialakításhoz alkalmas sódert télen is közel ugyanannyira keresik, mint nyáron – lévén a legtöbbször tető alatt dolgoznak vele –, ugyanakkor a szezonálisan változó kereslet minden évben így alakul.

 

Jelenleg az egekben a sóder ára

 

Az imént említett keresletváltozás azonban nem jelenti azt, hogy az ár is ugyanilyen ütemben változik. Nem lehetne tehát határozott különbséget észrevenni a sóder árában a nyári és a téli időszakban. Ennek az oka leginkább az, hogy a kérdéses ömlesztett anyag ára jelenleg is az egekben van, alig néhány év alatt közel a négyszeresére emelkedett, ami Kiss Norbert szerint leginkább annak köszönhető, hogy szinte mindenki építkezik, rengeteg a beruházás, ezáltal jelentősen megnövekedett az igény a sóderre. Bár itthon rengeteg a jó minőségű sóderbánya, azonban ezt az óriási keresletet mégis nagyon nehezen elégítik ki, és mivel a kereslet nagy, a kínálat pedig relatív kicsi, az áremelkedés gyakorlatilag folyamatos.

 

A sóder árát meghatározó tényezők

 

A kereslet és a kínálat kérdése azonban messze nem minden, ami a sóder árát meghatározza! Ezen a téren fontos szempont lehet a minőség, hiszen rengeteg különbség lehet az egyes ömlesztett termékek között. Betonozásra kizárólag a minőségi termékek alkalmasak, miközben az agyaggal vagy hulladékkal szennyezett sóder legfeljebb feljárók kialakítására, netán megcsúszott talajfelületek kiegyenlítésére lehet alkalmas, éppen emiatt a hírnevükre odafigyelő tüzépek ilyenekkel nem is foglalkoznak. Szintén az árat meghatározó tényező lehet még a sóder mérete, hiszen minél apróbb szemcséjű ömlesztett anyagot kérünk, annál több a munka vele, hiszen több finomításon és tisztításon kell átesnie, míg eljut a rendeltetési helyére (A Békás Épker Kft-nél természetesen többféle szemcseméret érhető el). Ezen felül az ár tekintetében bátran számolhatjuk a logisztikai költségeket is, melyek kisebb mennyiségnél talán nem, de több köbméternél már jelentős kiadásnak tekinthetők, az alapárat pedig az üzemanyagköltségek növekedése is folyamatosan meghatározza.

 

Mit hoz a jövő?

 

A Békás Épker Kft. tulajdonosa szerint jelentős változást! Bár szerinte itthon nem kell attól félni, hogy elfogy a sóder, a homok vagy más építkezéshez használatos alapanyag, ugyanakkor legfeljebb két éven belül minden visszaáll a normális kerékvágásba. Ennek az oka leginkább az 5%-os lakásáfa eltörlése lesz, mely korábban olyan mértékű fellendülést hozott az építőiparban, mely többek között a sóder árát is befolyásolta a fentiekben említett módon. Ennek a megszűnésével azonban normalizálódik a helyzet, és bár az ömlesztett anyag továbbra sem lesz magyar exportcikk, de amire a honi építőiparnak szüksége van, az a bányákból magabiztosan előállítható lesz import nélkül.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo