WAP-os idő – Mire lehet használni a mobiltelefont? (II. rész)

A WAP-os mobil internet csak rövid átmenet – tartják némelyek – a teljes értékű „hordozható” internet megvalósulásáig. Mások szerint a WAP rohamos elterjedését ma még az infrastruktúra hiányosságai gátolják, de lassan és biztosan egyre népszerűbb lesz, és ez Magyarországon is versenyre készteti a telefontársaságokat e tartalomszolgáltatás terén.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A mobiltelefon-fejlesztés a minél nagyobb méretű és jobb felbontású képernyők és nagyobb sávszélesség kialakításának irányába tart – ami egy idő után újabb lehetőségeket teremt az internet és a mobilkészülék kapcsolatában –, a jelenlegi WAP létjogosultságát, legalább pár évig, mégsem kérdőjelezheti meg semmi. Megjelentek továbbá a hagyományos telefon- és személyi titkári funkciókat egyesítő, grafikus high-tech készülékek is, de a WAP által garantált mobil internet legfőbb erőssége hosszú távon érvényes. Az, hogy a felhasználó bárhol, bármikor, hosszas keresgélés nélkül, tehát azonnal hozzájut rövid, tömör, hasznos és aktuális információkhoz: a napi hírektől kezdve a menetrendekig, a sporthírektől a tőzsdeinformációkig.

Wireless Application Protocol
De mi is az a WAP, azaz Wireless Application Protocol?
Még 1998-ban a Universal Planet, a Nokia, az Ericsson és a Motorola olyan szabványrendszer kialakítását tűzte ki céljául, amely készülékgyártótól függetlenül egységes információ elérését teszi lehetővé az arra alkalmas mobiltelefonokon. Erre a célra megalapították a WAP-Forum nevű nonprofit vállalatot. Később csatlakozott hozzájuk az Alcatel, az AT&T, az IBM és a Microsoft, és ma már a legtöbb informatikával valamilyen szinten kapcsolatban lévő világcég tagja az egyesülésnek. A WAP segítségével a telefon képernyőjén – akár az internethez mérhető nagyságú – adatbázisok érhetők el, alapvetően szöveges tartalom formájában.

Magyarországon idén februárban jelent meg a WAP a Westelnél, majd röviddel ezután, márciusban a PannonGSM-nél. Szeptemberben azután e két szolgáltatót követte a Vodafone. Ma már a magyar mobiltelefon-használók is válogathatnak a mobil internetre alkalmas készülékek közül, amelyek „exkluzív klubja” folyamatosan bővül: Nokia 6210/7110/9110i, Siemens C35i/M35i/S35i, Motorola V2288/P7389/T2288, Ericsson R320s/380 stb.

Az otthoni számítógép előtt ülve egy 101 gombos billentyűzet és egy minimum 14 col átmérőjű monitor kombinációjával internetezünk, és naponta 5–10 webhelyre látogatunk el egy-két óra alatt rövidebb-hosszabb időtartamokra. Ezzel szemben a mobiltelefon 12 nyomógombjával és – például a Nokia 7110-es – 96*65 pixeles, 4+2 soros képernyőjével a tapasztalatok szerint általában a WAP-helyet legfeljebb 10 percig látogatjuk. Figyelemre méltó továbbá, hogy ma Magyarországon körülbelül 600 ezren használják otthonról rendszeresen a világhálót, azaz negyedannyian, mint ahány a hazai GSM mobiltelefon-előfizetők száma (2,4 millió; ebből 1,3 millió Westel900, 1 millió PannonGSM és körülbelül 140 ezer Vodafone), akik potenciális mobil internet-használók lehetnek.

Elsőként a Westel900
A WestelWAP-ot jelszó ellenében, ám havi- és regisztrációs díj nélkül lehet igénybe venni. „Mivel már mindegyik mobiltelefonos cég képes WAP-szolgáltatást nyújtani, hírverseny alakult ki közöttük. A cégek ugyanis eltérően állítják össze az előfizetőik által elérhető WAP-oldalak gyűjteményét, melyek valódi célja tulajdonképpen az, hogy közelebb férkőzzenek az előfizetőkhöz” – vélekedik Nyírő András, a Westel Mobil Távközlési Rt. tartalomfejlesztési igazgatója. A részvénytársaságnál annak hírügynöksége, a Westel+Press szolgáltatja a WAP-híreket és -információkat, munkatársai pedig állandóan keresik az egyéb magyar és külföldi WAP-linkeket.
A cég WAP-os kezdőlapján (www.westel900.net/wap/index.wml) a teljes tartalom nagy része megtalálható: hírek, időjárás, gazdasági hírek, névnap, BUX-index, MNB-devizaárfolyamok, napi sporthírek, foci, autósport, valamint kulturális ajánló, tv- és moziműsor, vicc, horoszkóp, szótár, de a mobil internetezők olvashatnak e-maileket, letölthetnek logókat és csengőhangokat, szeptembertől on-line chatelhetnek egymással, és akár a járműpiac pillanatnyi kínálatáról is tájékozódhatnak. Ehhez a Westel+Press olyan tartalomszolgáltatókkal kötött együttműködési megállapodást, mint a Reuters, az MTI, az ESMA és Havaria Press. A szörfölők ezenkívül találnak még linkeket a Népszabadság, a Malév, a Financial Times és az Elvira (MÁV-menetrend) WAP-oldalaihoz is.

A PannonGSM ajánlata
A PannonGSM WAP-szolgáltatását, a szintén havi- és regisztrációs díjtól mentes PannonWAP-ot ugyancsak külön hírszerkesztőség frissíti negyedóránként. A távközlési cég stratégiai partnerei ebben az MTI, a Fornax, a Pesti Est, a Malév és a MÁV. Aki a PannonWAP-ot használja, szintén hozzájut – igen jól strukturált formában – a legaktuálisabb napi hírekhez, a várható időjáráshoz, a közlekedési és sporthírekhez, utazási információkhoz (Malév-, MÁV-menetrend), tájékozódhat a valuta- és tőzsdeárfolyamokról, és a Pesti Est segítségével – mintha egy elektronikus műsorfüzetet tartana a kezében – kiválaszthatja az esti mozi-, koncert- vagy egyéb kulturális programját. Egyre népszerűbb a szótár, de emellett az operátorlogó-, csengőhang- és képüzenet-letöltési lehetőség is népszerű, és sokan kíváncsiak az ideiglenes tartalomként bekerülő nagy mennyiségű szezonális (például Balaton körüli) eseményre is. Nemrég indult egy egyelőre teszt jellegű szolgáltatás is, amelynek segítségével az előfizető hozzáfér az interneten található, POP3-as elérésű leveleihez. „Az eddigi legnagyobb sikert a Pepsi-sziget idején értük el, pár nap alatt több tízezren kattintottak az e célból létrehozott linkre. Az idei Sydneyi Nyári Olimpiai Játékok eseményeinek is létrehoztunk egy főmenüből elérhető fejezetet, ahol az eredményeken kívül tudósítások is voltak. Az óriási érdeklődést kiváltó Olimpia menüpont is azt bizonyította, hogy a WAP még kiaknázatlan területekkel bíró szolgáltatás” – mondja Kis Zoltán, a PannonGSM WAP- és adatátviteli szolgáltatásokért felelős marketinges munkatársa. Az időszakos menürendszer-bővítéseket és a WAP-tartalomfejlesztést a PannonGSM pontos igényfelmérés alapján végzi, és fontosnak tartja a látogatottság mérését is. Jelenleg számos egyéb publikus WAP-oldalt is összegyűjtve és rendszerezve kínál a WAP-használóknak.

Vodafone.hu
A Vodafone a közelmúltban indította el WAP-szolgáltatását, a versenytársak nyomán természetesen havi- és regisztrációs díj nélkül. Kezdőlapjának címe http://wap.vodafone.hu, ahol a hírek, időjárás és sport mellett pénzügyekről – devizaárfolyamok, indexek, részvények stb. – tájékozódhatnak az előfizetők, illetve szabadidővel kapcsolatos információkat kaphatnak, amely pontok között a party-információ különlegességnek számít. A Vodafone-nal kapcsolatos tudnivalók megtekintése után operátorlogókat lehet letölteni, és az érdeklődők számos angol és más külföldi linket találnak a menüben.

Titkosítási lehetőség
A szakemberek szerint egyre többen és egyre intenzívebben használják a WAP-ot, ám egyelőre jellemzően nem az üzletemberek, hanem túlnyomórészt az új technológiákat kedvelő lakossági előfizetők és fiatalok. Minden jel arra mutat, hogy a WAP lakossági szolgáltatás lesz, hiszen a közeljövőben jóval olcsóbban lehet majd hozzájutni, mint ma. Jöhet a mozgóképet kínáló GPRS és a nagy sebességű adatátvitelt garantáló HSCSD, de a WAP, ha egy-két alkalmazással is, de továbbra is hozzáférhető marad. Sőt új felhasználási lehetőséget kínál: az 1.2-es verzió bevezetésével a WAP hamarosan különböző szintű titkosításokra is képes lesz, így telefonunkról banki tranzakciókat hajthatunk végre, számlaegyenlegeket és adatbázisokat kérhetünk le, vagy rendeléseket teljesíthetünk.

*
SMS árában
Az úgynevezett adathívás alapú, on-line kapcsolatban történő hozzáférés a legáltalánosabb mód a WAP-szolgáltatás elérésére. Ekkor a szolgáltató perc alapon számláz, ami persze függ az oldalak letöltési sebességétől is. Ez a magyar GSM-hálózatokban 9600 vagy 14 400 bit/másodperc (általában a WAP telefonok 9600 bps-t bírnak).

Létezik SMS (rövid szöveges üzenet) alapú WAP-használat is, ám ez jóval lassúbb, mint az adathívásos, hiszen nem on-line kapcsolat. Használata akkor éri meg, ha egy-egy WAP-link a telefonon azonnali elérésre van beállítva, és más információra nincs szükségünk. Egyébként minden új képernyőoldal megjelenítése a telefonon egy újabb SMS árába kerül. Előnye, hogy párhuzamosan hívást is lehet fogadni.

Igen, de mégse
Egy WAP-os telefonnal valóban elérhető az internet, de ez ma még nem azt jelenti, hogy bármilyen internetes tartalomhoz hozzájuthatunk a mobilról. A mobiltelefonnal a kifejezetten WAP-hoz készített oldalak böngészhetők, amelyek felépítése és információtartalma teljesen eltér a normál weboldalakétól. Ez utóbbiakon ugyanis a telefon „képernyőjéhez” mérten túl hosszú mondatok, grafikus fájlok, képek és illusztrációk lehetnek. A mobiltelefon többnyire egyszerű monokróm grafikákat, formázatlan szöveget, korlátozott méretű képeket tud megjeleníteni. Már most is kivételt jelent azonban például a Nokia 9110-es kommunikátor a 640*200 képpontos széles kijelzőjével. Ennek a készüléknek a saját memóriája is elég nagy méretesebb oldalak és képek tárolására, a kapacitása azonban bővíthető, ha a böngészőprogramot egy külön memóriakártyára töltjük.

Az internetre íródott Html (HyperText Markup Language) formátumú weboldalakat a WAP 1,0/1,1-es protokol lefordítja wml-re (WAPText Markup Language), a mobiltelefon nyelvezetére. A WAP-oldalak között pedig egy beépített mikroböngészővel tudunk közlekedni.


Aktiválás és használat
Ahhoz, hogy az arra alkalmas készüléken elérhessük a WAP-os tartalmat, a telefontársaságnál aktiválni kell a szolgáltatást. Igaz, a legtöbb esetben ez a készülék megvásárlásakor megtörténik. Ha mégsem, úgy mi magunk elvégezhetjük a beállítást, vagy felhívhatjuk az ingyenes vevőszolgálatot (Pannon 143, Westel 1230, Vodafone 1270), és ők kívánságra SMS-ben elküldik azt a csomagot, amit el kell menteni a készülékre. Az aktiválás mindhárom mobilszolgáltatónál ingyenes. A böngészést célszerű a saját szolgáltató kezdő oldalán elkezdeni, majd könyvjelzőket létrehozni (ezeket az oldalakat később egy kattintással elérhetjük).

Az internetkapcsolat általában – a hálózat leterheltségétől függően – 15 másodpercen belül felépül, a lekért oldalak pedig 10 másodperc alatt érkeznek meg, de ez lehet rövidebb időtartam is. Ha WAP-olunk, és hirtelen megszakítjuk a kapcsolatot a szerverrel, az addig letöltött állomány nem vész el, mert a telefon memóriájában tárolódik. Minél nagyobb a telefon cache-memóriája, annál kevésbé töri be a letöltött WAP-oldalakat a képernyőn, tehát egyszerre hosszabb tartalmat tud megjeleníteni.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo