Virágzó vidék

 

Fidesz – MPP: Rogán Antal

– A gazdaság főbb területei közül a legtöbb jogos kritika az agrárium miatt éri a kormányt.

– Ma Magyarországon kétféle elképzelés van az agrárgazdaság átalakítására: az egyik nagybirtokcentrikus, a másik kis- és közepes méretű családi gazdaságokon alapuló agrárvilágot képzel el. A nagybirtok gazdasági értelemben hatékonyabb, de mi azt gondoljuk, hogy társadalmi értelemben nem az, mert jelentős mértékben csökkenti a falu munkahely-megtartó képességét, lezülleszti a falvakat. Ezért mi az Európai Unióban is szokásos, családi gazdaságokon alapuló mezőgazdaságra szeretnénk áttérni. Erről szól a Nemzeti Földalap és a földtörvény, és ezért indult el a családi gazdaságokat segítő hitelprogram, amit megtartanánk a következő években is. Az agrártámogatási rendszert pedig szeretnénk úgy átalakítani, hogy az családigazdaság-centrikus legyen. Ez a folyamat már elkezdődött a földművelésügyi tárcánál, de olyan komoly előkészítéssel jár, mint amilyet a Gazdasági Minisztériumnál a Széchenyi-terv igényelt, így legkorábban 2003–2004-ben lehet majd arról beszélni, hogy teljes egészében megvalósult.

– Az átmenet nehézségeinek áthidalására van valamilyen elképzelésük?

– Nem az átmenetet kell támogatni, hanem az embereket, akik átmenetileg nehéz helyzetben vannak. Abba az irányba kell tolni a magyar falut, hogy a foglalkoztatotti lét helyett a saját lábra állást válassza.

MSZP: Burány Sándor

– Milyen módon képzelik el az agrárium átalakítását, támogatását?

– Az agrárium támogatása áttekinthetetlenné vált az elmúlt négy év alatt, s nem megfelelő módon, nem jó irányba ösztönöz. A legfontosabb teendő ezen a területen a vállalkozások felkészítése az Európai Unió támogatási rendszerére, hiszen a csatlakozás után gazdák százezrei lesznek kénytelenek alkalmazkodni az új világhoz. Versenyképes gazdaságokat kell létrehozni, aminek az érdekében új ösztönzőket kell bevezetni. Nyugat-Európában egyre inkább terjednek a szövetkezeti együttműködések, amelyek tagjai külön-külön nem, de együtt képesek megfelelni a mennyiségi és minőségi követelményeknek, és amelyek komoly állami támogatási forrásokhoz jutnak. Arra kell ösztönözni, hogy gazdaságos üzemméretek jöjjenek létre.

– Tehát önök szerint nem a családi gazdaságokat kellene erősíteni?

– Az életképes vállalkozásokat kell támogatni, függetlenül attól, hogy milyen formában működnek. Ahogy a kis- és középvállalkozások esetében, itt sem szabad ideológiai szempontokat bevinni a gazdaságpolitikába, hanem a normativitást kell elősegíteni.

– A vidék népességmegtartó képessége érdekében esetenként nem kell engedni a szigorúan vett gazdasági racionalitásból?

– A vidékfejlesztéssel összhangban kell ezt megoldani. Ezek nem elvont kérdések, hanem konkrét feladatokat jelentenek. Ezeknek az agrártámogatás csak egy része.

– December végén, igaz, önök „nem”-mel szavaztak, elfogadta a parlament a földtörvényt. Ha kormányra kerülnek, kezdeményezik-e a módosítását?

– A mezőgazdasági rendszer sarkalatos pontja a föld. A mostani szabályozás ellentmondásos, és a legéletképesebbeket zárja ki a tulajdonlásból. Anélkül, hogy a részletekbe belemennénk, a kérdésre a válasz az: igen, újra kell gondolni a földtörvényt. Garanciákat kell beépíteni, a korábbi elképzeléseken túlmenően is, hogy a törvény a hazaiakat preferálja, de ne zárja ki a társas vállalkozásokat.

SZDSZ: Csillag István

– A mezőgazdaság területén vélhetően sok dolga lesz az új kormánynak.

– Ezelőtt két és fél évvel a szabad demokraták beterjesztettek a parlamentben egy javaslatot a földtörvény módosításáról. Mi szabályozott földpiacot szeretnénk, nem állami földeket és hűbérbirtokoknak a megteremtését. Három fő kérdés van a programunk agrárfejezetében: az agrártermelés strukturális átalakítása – ehhez több évre előre rögzített támogatási rendszer –, a szilárd birtokrendszer és a tájvédelem, ami nem feltétlenül jelent piacra termelést; ez lényegében helyi foglalkoztatás és a helyi ökológiai viszonyok megőrzése. Ami pedig a birtokrendszert illeti: ha valaki nem bízhat abban, hogy a 25-30 éves bérleti szerződése mellett a fejlesztései meghatározott jövedelemhez juttatják, akkor ott komoly baj van. Ha tőkét szeretnék az agráriumban látni, ennek első és minimális feltétele a biztonság. Ennek része az is, hogy mindenfajta biztonságos termelésnek megvan a maga tipikus tőkenagysága. Nem álmodozhatunk arról, hogy Magyarországon – bár sok tekintetben amerikai formákat követünk – amerikai farmnagyságok fognak kibontakozni. Biztos, hogy lesznek egyéni, családi gazdaságok ebben a mérettartományban, de meghatározott agrártevékenységek folytatásához, például tehenészethez, jóval nagyobb kritikus méretet kell elérni. Ez társaságalapítása nélkül lényegében lehetetlen. És akkor már eléggé furcsán nézne ki, ha azt mondanánk, hogy a társaságnak istállóépülete lehet, de a legelőt nem adjuk, merthogy jogi személy. A racionalitás, az üzleti gondolkodás ellentmond ennek.

Centrum: Kupa Mihály

– Agrárprogramjuknak mely jellegzetességeit emelné ki?

– A szocialisták a társaságokat támogatnák inkább, a Fidesz a családi gazdaságokat, és közben nem foglalkoznak azzal, hogy az EU-csatlakozás után 300 ezer ember maradhat munka nélkül. Mi a ténylegesen gazdálkodókat, és ezáltal a birtok egységét védjük, és évente 10–15 ezer egyéni gazdaságot készítenénk fel az uniós csatlakozásra az „életképes birtok” programunk keretében. Átlátható és a jelenleginél jóval hatékonyabb támogatási rendszer kell, amelyben az adófizetők pénze valóban a gazdákhoz és a termelőkhöz jut el. Három évre szóló, termékszintű piacszabályozást vezetnénk be garantált árakkal, az unió agrárrendtartási szabályaihoz igazodóan. Sajnos, a mezőgazdaság tőkevonzó képességét a magyar bérleti rendszer jogi bizonytalanságai nagymértékben csökkentették, a kormány előbérleti szabályokra vonatkozó javaslatainak tavaly decemberi parlamenti elfogadása pedig még tovább rontja azt. Ezt a folyamatot meg kell fordítani.

– Önök az agrárium kapcsán nemcsak a termelőkről, hanem a fogyasztókról is szót ejtenek, ez újdonság a politikában.

– Nem véletlenül van így. Hadd mondjak egy példát: a kilencvenéves nagynéném már alig eszik húst, mert fél a kergemarha-kórtól, fél az antibiotikumos csirkétől. A németeknél már fogyasztóvédelmi és mezőgazdasági miniszter van, a sorrend nem véletlen. Félelmetes, hogy egy-egy élelmiszernek milyen összetevői vannak. Ezért szerintünk mozgalmat kell indítani az egészségközpontú élelmiszertermelésért. Mi a fogyasztók érdekeinek megfelelő agrártermelést és élelmiszer-feldolgozást támogatjuk, mert mindenkinek joga van tudni, hogy mit eszik.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo