Megrögzött szokások?
Az életkornál erőteljesebben befolyásolja az életmódot a jövedelem
Csupán a halvány elképzelések szintjén léteznek olyan kormányzati programok, amelyek az időskorúak munkavégzését ösztönöznék. Így érthető az is, hogy Magyarországon csak minden hetedik nyugdíjas dolgozik, holott éppen a kétszerese szeretne. Jogosan következik-e azonban ebből, hogy a fogyasztási cikkeket gyártók és forgalmazók a hatvan év felettieket nem tekintik célcsoportjuknak? Vagy egyszerűen csak jól ismerik a szokásaikat?
Míg a fiatalok fogyasztási szokásairól és életmódjáról számos kutatás készült és készül, addig célzottan az idősebbekre vonatkozó egyáltalán nincs. Az ok elég egyértelmű: e felmérések megrendelői elsősorban a fogyasztási cikkeket gyártók és forgalmazók, akik a 60 év felettieket, sőt, vannak olyan területek, ahol már a 35–40 felettieket sem tekintik célcsoportjuknak. Amiben alighanem igazuk van, legyen ez első hallásra akármilyen bántó is az érintett korosztály számára. Egyszerűen arról van szó, hogy az időseknek kialakultak a márkakötődéseik, és nehezen változtatnak azokon, ráadásul a jövedelem – az iskolai végzettségen és a lakhelyen kívül – az életkornál is jóval erőteljesebben befolyásolja az életmódot.
Tradicionális konyha, fehér kenyér és kávé
Nehéz arra a kérdésre válaszolni, hogy vajon milyen szokások, élet- és munkakörülmények jellemzik 2003 vége felé a Magyarországon élő idősebbeket. Minden sommás megállapítás ugyanis hatalmas különbségeket fed el.
Néhány reprezentatív – így minden korcsoportra kiterjedő - felmérésből azonban kimazsolázhatunk néhány dolgot. A KSH adataiból például kiderül az, hogy jövedelmükből arányaiban a legtöbbet – több mint egyharmadot – a 60 év felettiek költik élelmiszerre. És miközben a felnőttek 38 százaléka tartozik a tradicionálisan táplálkozók csoportjába – immár a GfK Hungária szerint -, az idősebbeknek több mint a fele, és más szempontból az alacsony iskolázottságúak, a falusiak és főként a férfiak. Ők relatíve sok házilag készíthető élelmiszert fogyasztanak, és mindössze két termékből esznek többet, mint az országos átlag: ez a fehér kenyér és a kávé.
Jóval kevesebbet fogyasztanak viszont az úgynevezett „kényelmi” termékekből, mint a joghurt, a kefir, a puding, a müzli és a barna kenyér, s nagyon idegenkednek a porból készült levesektől, a félkésztermékektől. Ezek tükrében nem meglepő, hogy amíg a 30 év alattiaknak csak a 46 százaléka szeret főzni, 23 pedig nem szeret és 31 nem is tud, addig 60 felett már 66 százalék szeret főzni, 20 százalék nem szeret, és 14 százalék nem tud.
Főleg életkor kérdése az étterembe járás: míg a 30 évesnél fiatalabbak 73 százaléka szokott vendéglőbe menni, sőt 39 százalékuk havi-heti rendszerességgel, ugyanez az arány a 60 évesek és idősebbek körében már csak 20, illetve 4 százalék.
Persze nehéz arra választ adni, hogy ezekben a szokásokban milyen súllyal szerepel az életkor, és milyennel a nyugdíjasok átlagosnál alacsonyabb jövedelme.
Az idősebbek a piacon vásárolnak
Az élelmezés után a háztartások legnagyobb kiadási tétele – életkortól függetlenül – a lakásfenntartás: 2003 első félévében az összes kiadások 21 százaléka volt lakáscélú. Az egyéb költések között mérik a kutatók a közlekedésit, a hírközlésit (17 százalék), az egészségügyit, a testápolást (7 százalék), az oktatást, művelődést, szórakozást (7 százalék) és a ruházkodást (5 százalék). De míg a fiatalabbak a szakboltokat és a hipermarketeket keresik fel, a 60 évesnél idősebbek a piacokon és az utcai árusoknál vesznek ruhát, éppen úgy, mint a 40 ezer forintnál kevesebb egy főre jutó jövedelemből élők.
A megszokott dolgokhoz az idősebbek 62 százaléka ragaszkodik - szemben az átlagos 52 százalékkal -, és kevesen szeretnének közülük új dolgokat kipróbálni. Ezért sem nézik meg például a postaládájukba bedobott szórólapokat: míg átlagban a megkérdezettek 9 százaléka nem volt kíváncsi ezekre, a 60 év felettieknek már több mint 20 százaléka.
Egy másik életmódkutatásból az derül ki, hogy az idősebbek alig-alig aktívak a sportolásban, és a fiatalabbaknál jóval kevesebbet járnak szórakozni, legyen szó kulturális vagy társas programokról; persze ez sem független a jövedelmi helyzettől.
A magyar társadalom 28 százalékára egyébként is az a jellemző, hogy – saját bevallása szerint – sokkal több energiát fordít a munkára, mint a magánéletre, 17 százalékára illik a „valamivel többet”, 40 százaléka véli úgy, hogy a kettő egyensúlyban van nála, a fennmaradó szűk réteg számára fontosabb a magánélet. Meglepő, hogy a 60 évesnél idősebbek ebben a kérdésben is átlag felett reprezentáltak: 36 százalékuk még mindig sokkal inkább a munkára koncentrál, mint a pihenésre.
Dolgoznak, mert muszáj
Az elmúlt évben, a KSH adatai szerint, 240 ezer – tehát körülbelül minden hetedik – öregségi nyugdíjas dolgozott munkaviszonyban. Ám a szociológiai felmérésekből kiderül: legalább kétszer ennyien vállalnának munkát, ha lenne rá lehetőségük.
S vajon, akik dolgoznak, miért teszik ezt?
A négyötödük azért, mert anyagilag rá van szorulva, és csupán az egyötödük dolgozik hivatásszeretetből, vagy mert a munka „egyszerűen az élete része”. Ez utóbbiak vannak a legnehezebb helyzetben akkor, amikor azzal a társadalmi szemlélettel kell vitába szállniuk, hogy „amíg vannak olyan fiatalok, akik nem tudnak elhelyezkedni, addig az idősebbek ne akarjanak dolgozni”. Ez a nézet – érthetően – ott és akkor válik uralkodóvá, ahol és amikor magas a munkanélküliségi ráta.
Az Európai Unióban azt tervezik, hogy 2010-re az 55–64 éves korosztály – amelynek jelenleg a 38 százaléka aktív - felét ismét visszahozzák a munkaerőpiacra. Magyarországon ennek a korcsoportnak mindössze a 26 százaléka dolgozik. Az ok elsősorban a rendszerváltás környékén keresendő, amikor nagyon sokan választották a bizonytalan munkahely helyett a korkedvezményes vagy rokkantnyugdíjat. És bár mind szociológiai, mind gazdasági szempontból az lenne a jó, ha e korosztályban is nőne a munkába állók aránya – hiszen az inaktívak eltartása egyre kevesebb aktívra hárul –, ez nagyon nehéz lesz. Részben azért, mert a munkából kiesettek jellemzően a továbbképzésekből is kimaradtak, az ismereteik elavultak. Továbbá azért, mert csupán a halvány elképzelések szintjén léteznek olyan kormányzati programok, amelyek az időskorúak nyugdíj melletti munkavégzését ösztönöznék.
Van-e élet a halál előtt?
2003 esztendővel ezelőtt, ezekben a napokban, a téli napforduló idején született egy gyermek Betlehem városkában. A kisgyermek - mai szóval - várható életkora nem volt több 30–35 évnél. Így, amikor 33 évvel később feltűnt Galileában, s később a társaival felment Jeruzsálembe, az idős Mesternek kijáró tisztelettel hallgatták tanításait. Igen: a názáreti Jézus az akkori viszonyok között öreg embernek számított. A születéskor várható átlagos élettartam még sokáig nem nőtt, csak az utóbbi pár száz évben kezdett meredeken emelkedni. Ma már, persze csak a gazdagabb országokban, meghaladja a 70 évet. Bizonyos körzetekben és bizonyos vagyoni helyzet fölött a 80-at. Az öregkor kitolódása, az egyre kevesebb gyermek eddig soha nem látott problémákat okoz, és eddig még soha nem tárgyalt kérdéseket vet fel: képes-e a kevesebb számú fiatal eltartani a nagyobb számú öregeket? Bírja-e a társadalom az idősek eltartásával, gyógykezelésével, életük meghosszabbításával járó többletköltségeket? Teher, kihívás vagy új lehetőség a társadalom számára az életkor meghosszabbodása? S az idősek maguk meg tudnak-e birkózni a betegségekkel, a sokszor rájuk törő magánnyal, a hasznos munka hiányával? Hogyan alakul életük minősége? Összeállításunk ezekre a népességtudományi, gazdasági, etikai és üzleti kérdésekre keres válaszokat.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.