Tőzsdéző pénztártagok

Két év múlva már nem puszta lehetőség, hanem előírás lesz a magánnyugdíjpénztárak számára, hogy tagjaiknak három különböző kockázatú befektetési portfóliót ajánljanak. A tagoknak viszont érdemes lesz élniük a választás lehetőségével, mert különben automatikusan besorolják őket, s nem biztos, hogy ezzel jól járnak. A pénztárak nagyobb tőzsdei aktivitása várhatóan nem jelent érzékelhető forgalomnövekedést a budapesti börzén.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Idén januártól bevezethető, 2009-től pedig kötelező lesz a magánnyugdíjpénztáraknak, hogy ügyfeleik számára három eltérő kockázatú befektetési portfóliót ajánljanak. A klasszikus portfólió legfeljebb 10 százalék részvényt tartalmaz, a kiegyensúlyozott 10-40 százaléknyit, míg a növekedési pakett minimum 40 százaléka részvényekből áll majd.

Kis kockázat, nagy haszon?

A tagok akár félévente is dönthetnek majd, melyik típusba szeretnék fektetni magánnyugdíj-pénztári befizetéseiket. Ha valaki nem választ maga portfóliót, akkor automatikusan besorolják a hátralévő munkaévei alapján. Akinek már csak legfeljebb öt éve van a nyugdíjazásáig, az a klasszikus portfólióba sorolódik, az 5-15 év hátralévő idővel rendelkezők a kiegyensúlyozott, ennél hosszabb várható munkaidővel a növekedési portfólióba kerülnek a pénztártagok.

Fórizs Sándor, a Hazai Nyugdíjpénztárak Országos Szövetségének elnöke kétségeket fogalmazott meg az új rendszer alkalmazhatóságával kapcsolatban. Mint mondta, a részvény valóban kockázatosabb termék, mint az államkötvény vagy a bankbetét, ám a hozamban mutatkozó többlet időszakonként meglehetősen nagy eltéréseket mutat. 1998 és 2006 között például a magyar államkötvények hozama nominálisan csak évi 1,07 százalékkal maradt el Budapesti Értéktőzsde irányadó indexének, a BUX-nak a teljesítményétől. Ezért nem tanácsos részvény-minimumszintet meghatározni, mivel ez túlzott kötöttség a portfóliókezelők számára.

A New York-i tőzsdei almanachok szerint a részvénybefektetések hozama 15-20 éves időtávon ugyan mindenképpen meghaladja a hasonló időszak állampapír-piaci befektetéseinek hasznát, vannak azonban olyan - rövidebb - időszakok, amikor érdemesebb lehet kötvénybe, állampapírba fektetni.

Egészségpénztárak: jövőre lesz érezhető a változás
Komoly változásokon esett keresztül az önkéntes egészségpénztárak szabályozása ez év január elsejétől. Drasztikusan csökkent a munkaadók által adómentesen nyújtható összeg felső határa, és szűkült az adómentesen igénybe vehető szolgáltatások köre is. Bár a megszorításokról már tavaly ősszel értesülhettek az érdeklődők, mégsem csökkent a csatlakozási kedv. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint a 2005. év végi 491 ezer tagról 624 ezerre nőtt a létszám, a teljes vagyon pedig 32 milliárd forintról 37 milliárdra emelkedett. A kiadások szintje továbbra is magas, hiszen 27 milliárd forintot fordítottak tavaly különféle szolgáltatásokra és tárgyi eszközökre.
Az Aranykor egészségpénztár tagjai között a kiadások több mint fele, 54,5 százaléka ment el egészségügyi szolgáltatásokra, ezen belül is a Medicover-kártyadíj vitte a prímet. Gyógyszerártérítésre 17, gyógyászati segédeszközök vásárlására 12 százalékot fordítottak a tagok. A sportszolgáltatások és sportszervásárlások egyaránt 6-6 százalékot jelentettek a kiadások listáján, míg az üdülés alig 3 százalékot. 2007. július elsejétől a törvényi változások miatt számos szolgáltatás nem lesz elszámolható adómentes formában. Ilyen a természetgyógyászat, a rekreációs üdülés (wellnesshotelben szállodai szolgáltatással együtt igénybe vett egészségügyi szolgáltatás), az életmódjavító kúrák, a sporttevékenységhez kapcsolódó kiadások és a sporteszközvásárlás. Ez utóbbi esetében ráadásul a sport- és a sícipő kikerül a finanszírozható termékek köréből. Ezeknek a termékeknek, szolgáltatásoknak az ellenértéke tehát adóköteles jövedelemnek számít, amit a pénztártagnak az éves adóbevallásában egyéb jövedelemként kell bevallania, és adóznia kell utána. Mivel a tagok az eddigi statisztikák alapján ezekre a szolgáltatásokra fordították befizetéseik legcsekélyebb hányadát, nem várható komolyabb átrendeződés idén sem a piacon.
Ugyanakkor 2007-ben a munkáltatótól kapott tagdíjak is csökkennek a jogszabályi változások miatt, így várhatóan a június 1-jét követő időszakban az akkortól adókötelesen elszámolható szolgáltatások/termékek igénybevétele drasztikusan csökken. Ugyanakkor az első öt hónap során az, aki teheti, még igénybe fogja venni a sportszer- és sportbérletvásárlást, valamint az üdülési lehetőséget is. Jelentős hatása tehát 2008-ban lesz a törvényi változásoknak.

Két-három heti forgalom

A döntés természetesen komoly kihatással lesz a pénztárak vagyonának megoszlására, amelyekben a részvényarány az utóbbi években kevéssel 10 százalék felett mozgott.

Bár a tagoknak lehetőségük van a választásra, az eddigi tapasztalatok alapján nem várható nagy aktivitás a portfólióválasztás területén sem. Mivel az ügyfelek döntő többsége a fiatalabb korosztály tagjaiból kerül ki, a most hatályos szabályozás szerint a részvényarányt a jelenlegi szint többszörösére kell emelni 2009-ig a magánnyugdíjpénztárak portfóliójában.

Bár a spekulánsok dörzsölhetnék a kezüket a hazai tőzsdei raliban bízva, mégsem valószínű, hogy jelentős mozgást okozna a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) a magánnyugdíjpénztárak megjelenése: egyrészt nem kötelesek magyar részvényekbe fektetni pénzüket - választhatnak a világ bármely értékpapírjából -, másrészt az összvagyonuk tavaly év végén mintegy 1500 milliárd forintra rúgott. Ha a jelenlegi körülbelül 10 százalékról 40 százalékra nőne is a részvényhányad, az is "mindössze" 450 milliárd forint piacra kerülését jelentené mintegy két év alatt: ez nagyjából a BÉT két-három heti forgalmának meg.

Érdekes lehet azonban a pénztárak különféle befektetési stratégiája. Elképzelhető ugyanis, hogy egyesek az ügyfelek meghódítása céljából kockázatosabb vállalkozásokba is belemennek, vagyis a pénztárak közötti egy-két százalékpontos éves hozameltérés drasztikusan megemelkedhet. Érdemes lesz tehát lassan megtanulni kezelni ezt a befektetési formát is.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo