A kilencvenes évek elején a kormány és a PHARE-program társfinanszírozásával indított Mikrohitel Program volt gyakorlatilag az egyedüli olyan kölcsönlehetőség, amely a kezdő vagy nem bankképes vállalkozásokat külső forráshoz jutatta. A 2002 tavaszán fellazított feltételek valóságos ügyfélrohamot váltottak ki, emiatt az év végére az Országos Mikrohitel Alapot kezelő Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) időlegesen felfüggesztette az új kérelmek befogadását.
Rugalmas feltételek
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) 2003 őszén a kölcsön felső határát 3 millió forintra csökkentette. Ez túl alacsonynak bizonyult, és a hitelkérelmek számának látványos visszaeséséhez vezetett.
Ez az év azonban jól indul a mikrovállalkozások szempontjából, ugyanis február 8-án a gazdasági tárca nyilvánosságra hozta a hitelprogram rugalmasnak mondható új feltételeit, és a Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül megtoldotta egy kiegészítő kölcsönlehetőséggel is.
Az új Mikrohitel Program keretében felvehető hitelösszeg maximum 5 millió forint, a futamidő hárommilliós összeg alatt legfeljebb 36 hónap, az e fölötti kölcsön esetében akár öt év is lehet. A kamatozáson nem változtattak, az továbbra is egyezik a mindenkori jegybanki alapkamattal (jelenleg 8,25 százalék). A hitelprogram használhatóságán javít, hogy a forgóeszköz-finanszírozásra fordítható hányad elérheti az 50 százalékot, és a kölcsön fele későbbi elszámolás kötelezettsége mellett előfinanszírozható.A hitelezésben továbbra is kulcsszerepet játszanak a helyi vállalkozói központok (hvk). Ezek állítják össze a hitelkérelmeket, és a döntés is helyben történik. A rendszer monitoringját az MFB veszi át.
Egy kis pluszA kormány új gazdaságfejlesztési elképzeléseiben az MFB Rt. központi szerepét tükrözi a most meghirdetett új termék, a Mikrohitel Plusz is. Ez a hagyományos Mikrohitelt egészíti ki új forrásként, hasonló feltételekkel.
- A mikrovállalkozások uniós meghatározás szerinti maximum 7 millió euró éves nettó árbevétele és legfeljebb 5 millió eurós mérlegfőösszege is mutatja, hogy a tíz főnél kevesebbet foglalkoztató magyar cégeknek van hová fejlődniük - fejtette ki lapunknak Lex Zoltán, az MFB Rt. vezérigazgató-helyettese. - Ez a réteg rendkívül fontos szerepet játszik a magyar gazdaságban: az összes vállalkozás 96,2 százaléka ide sorolható, az aktív lakosság egyötödét foglalkoztatja, ezért döntött a kormány a mikrovállalkozások kiegészítő támogatásáról egy 20 milliárd forint keretű, 2006-ban lezáruló fejlesztési hitelprogrammal - tette hozzá.
A Mikrohitel Plusz jellegét tekintve éven túli beruházási hitel. Igényelni lehet a vállalkozási tevékenység végzésre szolgáló ingatlan vásárlására, építésére, gépek, berendezések, felszerelések, járművek és immateriális javak beszerzésére. Az összeg csak olyan tartós forgóeszköz beszerezésére fordítható, amely a beruházáshoz szorosan kapcsolódik, és nem lehet felhasználni más hitel vagy kölcsön kiváltására, üzletrész vagy részvény vásárlására.
A Mikrohitel Programmal ellentétben az MFB nem nyújt előfinanszírozást, viszont a kérelem beadásától három hónapig visszamenőlegesen az adott beruházással összefüggésben felmerült költségeket elismeri. A hitel összege maximum 10 millió forint, kamata pedig a jegybanki alapkamatnak felel meg. A megkövetelt saját erő a beruházás nettó értékének legalább a 20 százaléka. A futamidő változó, de legfeljebb hét év lehet, a bank maximum egyéves rendelkezésre tartást vállal, a kérhető türelmi idő felső határa pedig két év. A kamatfizetés, majd - a türelmi idő lejárta után - a tőketörlesztés is negyedévente történik.
A konstrukció kedvezményes mivoltát hangsúlyozza az is, hogy az MFB nem számít fel sem rendelkezésre tartási, sem folyósítási jutalékot, csak egyszeri, 15 ezer forintos projektvizsgálati díjat kell a hitelkérelem benyújtásakor megfizetni. A vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a biztosítékok szempontjából az MFB nem fog eltérni a kereskedelmi bankok gyakorlatától, összességében a kihelyezett összeget és egyéves kamatát kell teljes mértékben lefedezni, amihez igénybe vehető a Hitelgarancia Rt. kezességvállalása is.
Gyorsított eljárásA hitelt igénylő kezdő mikrovállalkozásnak meg kell felelnie az általában kikötött feltételeknek: nincs lejárt esedékességű, 60 napot meghaladó adójellegű köztartozása, teljeskörűen teljesítette az elmúlt három évben elnyert támogatásokkal járó kötelezettségeit, nem áll csőd-, felszámolási, végrehajtási eljárás vagy végelszámolás alatt, rendelkezik a tevékenysége folytatásához szükséges hatósági engedélyekkel, és nem volt veszteséges a hitelkérelem benyújtását megelőző évben.
- A Mikrohitel Plusz program véglegesítése legkésőbb április elejére várható, ekkortól lehet a hvk-k székhelyein benyújtani a kérelmeket - mondta el a Piac és Profitnak Lex Zoltán.
A hiteldokumentáció előkészítésében és a tanácsadásban a hvk-knak ugyanolyan szerepük lesz, mint a hagyományos Mikrohitel esetében, a döntést viszont Budapesten hozzák. A vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a bank eddigi - kisebb számú, de nagy összegű projektekre hangolt - ügyvitelétől eltérő, gyorsabb és egységesített hitelbírálatot fog bevezetni a program kiszolgálására. Ennek során előnyt élveznek azok a cégek, amelyek már részt vesznek a Mikrohitel Programban, és az abból eredő kötelezettségeiket szabályosan teljesítik.
- Az MFB arra számít, hogy a program keretein belül háromezer, egyébként nem bankképes kis cég juthat négyéves átlag futamidő feletti hitelhez, ami lehetőséget teremt a mikrovállalkozói szektor versenyképességének jelentős növelésére - hangsúlyozta Lex Zoltán.