Titkos vámcsökkentés

Április elsejétől a számítógépek és alkatrészeik vámja nulla százalék lett. Még mielőtt bárki tévedésbe esnék: nem az információtechnológiai termékek vámmentességéről szóló szingapúri egyezményhez való csatlakozásról régóta folyó viták rendeződtek végre. Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy számos számítástechnikai termék vámja változatlan maradt.

Egy 2002. január 30-án aláírt magyar–amerikai megállapodás alapján április elsejétől a számítógépek és alkatrészeik ötszázalékos vámja nulla százalékra csökkent. A 4/2002. számot viselő, a Pénzügy- és a Külügyminisztérium által csendben kiadott közös rendelet mintegy 134 árucikk – például a csonthéjas gyümölcsök, a kozmetikai, vegyipari termékek, az orvosi műszerek, néhány távközlési berendezés és a 2000 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú személygépkocsik és alkatrészeik – vámját érintette. A csipek, a nyomtatott áramkörök, a monitorok vagy a szórakoztató elektronikai cikkek vámja viszont továbbra is változatlan – tájékoztatta a Piac és Profitot a Külügyminisztérium.

Semmi sincs ingyen

A rendelet megjelentetésének előzménye, hogy az Amerikai Egyesült Államok sérelmezte: bizonyos termékek magyarországi exportja esetén kedvezőtlenebb vámeljárásban részesül, mint az uniós tagországok piacain, ráadásul unióbeli konkurensei versenyelőnyben vannak a magyar piacokon.
A mostani minisztériumi rendelet az olyan termékek esetében, ahol jelentős volumenű az amerikai beszállítás, és a vámtarifák mértéke valóban eltérő a hasonló cikkekre más országokkal szemben alkalmazott magyar vámtól, április elsejétől módosította a kereskedelmi vámtarifákat – mondta el lapunk kérdésére Várkonyi László, a Külügyminisztérium nemzetközi koordinációs és kommunikációs főosztályának vezetője. A magyar gesztusért cserébe az USA deklarálta, hogy hazánk európai uniós csatlakozásáig mindenképpen fenntartja azt a vámpreferenciát, amelynek hatására ma a magyar export 40 százaléka vámmentesen jut be az amerikai piacra. Mások, például a japán, a hongkongi és a koreai gyártók viszont viszonosság nélkül jutottak az egyezményből fakadó előnyökhöz, miután a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabálya szerint a legnagyobb kedvezményes bánásmód egyoldalúan nem adható meg – hangsúlyozta a főosztályvezető.
Ergo – a megállapodás mellékhatásaként – április elsejétől bármilyen forrásból származik is a számítógép és a számítógép-alkatrész, a vámja a korábbi öt százalékról nulla százalékra csökkent. A hírt az Informatikai Kormánybiztosság (IKB) is csak utólag tudta meg, mint ahogyan a szakma is csak az IKB által kiadott sajtótájékoztatóból értesült róla.

Nincs szó ITA-csatlakozásról

Az információtechnológiai termékek vámmentességéről szóló szingapúri egyezményhez (ITA) való csatlakozás kérdése már a Horn-kormány idején is felmerült, ám a mostani események közel sem jelentik azt, hogy az erről zajló vita ezzel megoldódott volna (lásd Piac és Profit 2000/11. szám). A csatlakozás 800 termék – a nyomásmérő tartálytól az optikai kábelekig, kapcsolókig és más információtechnológiai cikkekig – vámmentes behozatalát tenné lehetővé.

Míg az Európai Unióból származó informatikai termékek vámtétele már ma is nulla százalék, az egyéb eredetű számítástechnikai cikkeket – az import nagyobb hányadát a távol-keleti import teszi ki – 5 százalékos vám terheli, a telekommunikációs és műszaki adathordozókat pedig 5–15 százalék. A Külügyminisztérium számításai szerint a szingapúri egyezmény ratifikálása mintegy 15 milliárd forintos vámkiesést eredményezne a költségvetés bevételi oldalán, szemben a most elfogadott vámtarifa-módosításból eredő 5 milliárd forintos csökkenéssel (ez az Informatikai Kormánybiztosság mostani költségvetésének mintegy 6-8 százaléka).
Várkonyi szerint a pusztán ötszázalékos vám miatt egyébként mostanáig sem halt el a hazai számítástechnikai kultúra, és ezért a döntésért legalább „kapunk valamit”. Molnár Gyula, az Országgyűlés informatikai és távközlési bizottságának alelnöke azt mondja, hogy a Külügy valójában nem az egyezményhez való csatlakozást ellenzi, hanem szeretné azt az uniós tárgyalások során adok-kapok aduként kijátszani. Ami már csak azért is érdekes, mert nehéz elképzelni, hogy mi lehet az a téma, amiért az unió elfogadná az ország nagylelkű felajánlását a szingapúri egyezményhez való csatlakozásról.

Mitől véd a vám?

A különböző információtechnológiai árucikkek vámjának tulajdonképpen egy funkciójuk van: növelni az állam bevételeit. Ebben a termékkörben a vám piacvédelmi funkciója nem értelmezhető, hiszen nincs piac, amit védeni kéne. Még ha Magyarország válna is Kelet-Közép-Európa Szilícium-völgyévé, ez akkor is inkább a szellemi termékek terén következne be, semmint a gyártásban – vélekedik Molnár Gyula.
A szingapúri egyezményhez csatlakozás politikai kérdés. A vámok csökkentése azonban autonóm módon is megtörténhet, egyszerűen azt kell eldönteni, hogy milyen költségvetési kiesést jelent, illetve azt kompenzálja-e a fejlett technológia és a külföldi tőke piacnyitásból eredő intenzívebb beáramlása, s az ebből következő intenzívebbé váló piaci verseny hatása a fogyasztói árakra. Egyesek szerint a vámok eltörlése a PC-piac fehéredésével – és így adóoldalon költségvetési bevétellel is – járna.
Várkonyi szkeptikus azt illetően, hogy a mostani vámtarifa-módosításnak lesz-e érezhető hatása a fogyasztói piacon. Egy eddig 100 ezer forintba kerülő PC most kevesebb, mint 95 ezer lehet – az ötszázalékos vámcsökkenés az árban több mint ötszázalékos esést jelenthet, mivel az áfa a vámmal növelt értékre rakódik rá –, ha az importőr vagy a gyártó nem fölözi le a vámmegtakarítást. Ez azonban nem olyan érezhető különbség, amely mostantól szélesebb rétegek számára tenné lehetővé a géphez jutást.

Árcsökkenés

A nagy gyártó és forgalmazó vállalatok, mint a Compaq vagy a HP, azonban egyértelműen jelezték: a vámok eltörlése megjelenik a fogyasztói áraikban. A HP Magyarország már április ötödikétől érvényesítette az árcsökkentést a központosított közbeszerzésben kapható árukra, valamint internetes áruházában, a HP Shopon rendelhető termékek áraiban; a kiskereskedői hálózat fokozatosan tér majd át az új árakra.
Az ITA-csatlakozás, így a csipek, a nyomtatott áramkörök, a monitorok vagy a szórakoztató elektronikai cikkek vámja továbbra is függőben van; lehet róla vitatkozni az EU-csatlakozás időpontjáig, kérdés, hogy érdemes-e. Azután már nem lesz miről beszélni: a közösségi vámszabályok szerint ugyanis Magyarország körülbelül 5500 termék esetében kénytelen csökkenteni a jelenlegi vámszintet, s mindössze 1500 esetben növelheti azt. Az ITA-termékekből származó, ma körülbelül 10 milliárd forintos bevétel a tagsággal megszűnik. Egyébként pedig a harmadik országból eredő behozatalból származó bevétel elsősorban az unió kasszáját gyarapítja, s csak bizonyos hányada kerül be az adott ország költségvetésébe.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo