Az egyik élelmiszer-forgalmazó multinacionális nagyvállalat április elején bejelentette, hogy a fixvonalas telefonok használatáról átáll mobiltelefonokra. Azaz felbontotta a szerződését a vezetékes szolgáltatójával, és a dolgozók kezébe mobilkészüléket adott. Feltételezések szerint a döntés mögött az egyes munkatársak telefonálási szokásainak kontrollálhatósága áll. A mobilszolgáltató által kínált szoftverrel ugyanis a hívások irányának és idejének ellenőrzése, illetve bizonyos korlátozások könnyedén megvalósíthatók. Hasonló termékek azonban a vezetékes szolgáltatók csomagjaiban is fellelhetők, sőt további megoldások is, amelyekkel a telefonköltség optimalizálható a teljes rendszer lecserélése nélkül. A fixvonalas szolgáltató elhagyása ugyanis számos negatívumot is magában hordoz.
Szabadság korlátokkalA mobilszolgáltatók megpróbálják elérni, hogy a vállalati felhasználók is kizárólag mobiltelefonon bonyolítsák le külső és belső beszélgetéseiket. Az eszközhöz társított személyességérzet, a ma olyan nagyon felértékelődött mobilitás, a számhordozhatóság bevezetése, a csábító árak és talán a divat is közrejátszik abban, hogy néhány ezer vállalat a mobil mellett döntött, méghozzá telekommunikációs költségeik jelentős csökkenését remélve a váltástól. Ez az utóbbi egy év jelensége, de a vezetékes szolgáltatók - illetve a technológia - válasza máris kész. Az említett esetre például egy jól kiválasztott alközpont lehet a megoldás.
- A modern készülékekben egy díjszámláló szoftver folyamatosan rögzíti és számlázza az egyes felhasználó "percfogyasztását". De bizonyos, például a hívásirányra vonatkozó korlátozásokat is be lehet állítani, akár személyre szabottan is. Mindehhez pedig az egyre nagyobb hatótávolságban működő vezeték nélküli készülékek a mobilitás érzetét is hozzárendelik - magyarázza Fábián Zoltán, az Invitel üzleti szolgáltatások marketingosztályának vezetője.
A mobilszolgáltatók által ajánlott, cégen belüli nullaforintos percdíjak első pillanatban tényleg vonzónak tűnhetnek, mégsem biztos, hogy ténylegesen költségcsökkentést eredményeznek. Maga a telefon ugyanis nem olcsó, és míg a hagyományos készülék élettartama öt-tíz év, a mobilkészülék egy-két éven belül elavul, az akkumulátor tönkremegy. Arról nem is beszélve, hogy folyamatos használat esetén az akkumulátort gyakrabban kell tölteni, és ekkor már ez a készülék is jobban helyhez köti felhasználóját.
Kiadások optimalizálása
A szélessávú internetelérés költségét szintén megnövelheti, ha egy vállalat lemond a vezetékes vonaláról. A legtöbb szolgáltató igyekszik olyan üzleti hangcsomagokat kreálni, amelyeknek már része az ADSL-hozzáférés, illetve magasabb minőségű bérelt vonali elérés, viszonylag alacsony díj fejében.
A régóta kifogásolt, de még mindig jellemző aszimmetrikus szabályozásnak köszönhetően pedig vezetékes telefonról mobilkészüléket hívni drága, így ügyfélszolgálati oldalon ennek komoly negatív hatásai lehetnek.
De munkaszervezési problémákat is felvet az új trend. A feltétlenül szükséges beszélgetésből könnyebben lesz csevegés, és a készülék magáncélú használatát is nehezebb ellenőrizni. Arról nem is beszélve, hogy sokszor az emberek nem gondolják át, hogy valakit vezetékes telefonon is el lehet érni, és rögtön a mobilszámot tárcsázzák, akár vezetékes, akár mobileszközről.
És még egy az ellenérvek sorából: kizárólag mobilszolgáltató mellett dönteni egyben több évre szóló elkötelezettséget is jelent, tehát a vállalat kiszolgáltatottá válik; megszűnik a lehetősége, hogy a piaci viszonyokra rugalmasan tudjon reagálni. A hagyományos alközpontokba ezzel szemben akárhány szolgáltató bekapcsolható. Ilyen módon pedig valóban optimalizálhatóvá válik a telefonkiadás: a különböző irányokba - helyi, távolsági, illetve nemzetközi - végződtetett hívások esetében a vállalat tényleg a legkedvezőbb ajánlatokat tudja kihasználni.
Vezetékes válaszokPersze sokszor előnyös a ma már az üzleti kommunikáció elengedhetetlen szereplőjévé vált mobiltelefon, és ezzel a vezetékes szolgáltatók is tisztában vannak. Ebből kifolyólag egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek az olyan megoldások kifejlesztésére, amelyekkel kombinálhatóvá válik a kétféle készülék használata a hatékonyabb belső- és külső kommunikáció érdekében. A legújabb alközpontokba építhető rendszerek - ilyen például az Ericsson Mobile Extension terméke, de más alközpontgyártók is kínálnak hasonló megoldást - lehetővé teszik a költségkímélő telefonálást, miközben a sokat úton lévő dolgozó mobilkészülékén keresztül is eléri irodai asztali telefonja minden szolgáltatását. Így mind a vállalat, mind pedig az ügyfelei pénzt, illetve időt tudnak megtakarítani.
A kombinált rendszerek lényege, hogy a fixvonalas készülékre érkező hívást az alközponton keresztül mobilkészüléken lehet fogadni, illetve fordítva, a mobilkészülékről indított hívás az alközpontot a vezetékes vonalon hagyja el. Ez úgy valósul meg, hogy a dolgozó a mobilkészülékéről nem közvetlenül a vezetékes telefonszámot tárcsázza, hanem a központ egy dedikált, GSM-adapterhez kapcsolódó számát, és ezután - már a vezetékes vonalról - tárcsázza a ténylegesen hívott számot. A művelet valójában egyenértékű azzal, mintha a cég belső telefonhálózatáról kezdeményezné a hívást, azonban nincs helyhez kötve. Miután a vezetékes alközpontba fizikailag egy a cég nullaforintos csomagjának részét képező SIM-kártyát építenek be, a mobilhívás tarifája nulla. Ez megoldás abban az esetben is, ha egy elfoglalt vezető nem szeretné bárkinek megadni mobilelérhetőségét. Ráadásul a kívülről, vezetékes telefonról kezdeményezett hívásért sem kell mobiltarifát fizetni, még akkor sem, ha a vonal másik végén ténylegesen egy mobilkészülék csörög.
Az utóbbi egy évben több vállalat is a mobil mellett döntött, a váltástól telekommunikációs költségeik jelentős csökkenését remélve. A vezetékes szolgáltatók - illetve a technológia - válasza máris kész.
Egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek az olyan megoldások kifejlesztésére, amelyekkel kombinálhatóvá válik a kétféle készülék használata a hatékonyabb belső- és külső kommunikáció érdekében.
Megoldás határon túlra
A Dunakeszin működő Lighttech Lámpatechnológiai Kft. a fixvonalas-mobil kombinált rendszernek azt a lehetőségét használta ki, hogy vezetékes telefonról kezdeményezett hívás esetében akkor sem kell mobiltarifát fizetni, ha mobilkészüléket hívnak. A cég, amelynek Észak-Amerikában is van képviselete és számos ügyfele, a helyi hívásai esetében és a vállalat belső kommunikációjában is szerette volna érvényesíteni a mobilszolgáltatók kínálta előnyöket, de nem akarta elveszíteni a vezetékes szolgáltatója jelentősen kedvezőbb nemzetközi tarifájának lehetőségét sem. Arra keresett hát hathatós segítséget, hogy a céges mobilkészülékekről kezdeményezett hívások a vezetékes hálózaton keresztül végződjenek. Az alközpont bővítése ebben az esetben is megoldást jelentett. A pár százezer forintos beruházási költség pedig néhány hónap alatt megtérült a vállalatnak, és nem csak a kedvezőbb telefonszámla révén. A több mint kilencven százalékban külföldi megrendelőkkel és beszállítókkal dolgozó cégnél kulcskérdés az igényekre való gyors reagálás. Az alközpont modernizációja a jobb ügyfélkapcsolatok, a gyorsabb partnerkiszolgálás és az ennek köszönhetően megjelent újabb megrendelések következtében is gyorsan rentábilissá vált.