Átlagos életkorAzt mutatja meg, mint a pillanatfelvétel, hogy egy adott időpontban az összes lakos életkorának mennyi az átlaga. Magyarországon 2000-ben 38,7 év (1901-ben 26,88 év) volt.
Egyszerű reprodukció Ahhoz, hogy a népesség száma ne változzék, ennek a mutatószámnak hosszabb ideje 2,08-nak kellene lennie, ami azt jelenti, hogy száz nőnek az élete során 208 gyermeket kellene szülnie. Ehelyett Magyarországon tartósan 1,5 alatt van ez a szám, és a fejlett európai országokban is csak 1,6 körüli.
GyermekkorAz ENSZ statisztikái szerint a gyermekkor határa a 15. életév. A 15 éveseket és idősebbeket az ENSZ felnőtteknek tekinti. Azokban az országokban, ahol a fiatalok többsége ennél később fejezi be iskolai tanulmányait, a 0–19 éveseket sorolják a gyermekek közé. Magyarországon a 0–14 év közötti gyermekek aránya 2001-ben 16,3 százalék volt, kisebb, mint az időseké (Európában Törökországban a legmagasabb a gyermekek aránya, 29,7 százalék, a legalacsonyabb Olaszországban, ahol 14,4).
Halandósági tábla Egy bizonyos időszakban - általában egy év alatt - meghaltak száma, születési év, életkor és nem szerint, továbbá az ezekből számított különféle mutatók együttese. A legfontosabb mutató, a tábla alapja, az életkor szerinti elhalálozási valószínűség; míg feltehetően a legismertebb a „születéskor várható élettartam”.
Hány ember tart majd el hány embert? A statisztikák ma csak a gazdaság kétharmadába-háromnegyedébe látnak bele, a többibe, a szürke- és feketegazdaságba nem. Lehetne következtetni a válaszra a nyugdíjjárulékot fizetők számából, ám a széles körben elterjedt minimálbér- és kényszervállalkozói rendszer miatt a járadékok alapjául szolgáló jövedelem még csak köszönő viszonyban sincs a valóságos jövedelmekkel. A társadalmi terhek változását sokáig nem lehet észrevenni, hiszen nem lesz több az eltartott, csak a korcsoportjuk változik: a sok gyerek helyett sok idős életéről és szükségleteiről kell gondoskodni. Amikor azonban az aktív keresők számaránya jelentősen csökken az eltartottakéhoz képest, a társadalomra egyszerre szakad rá minden, addig „a szőnyeg alá söpört” gond. Egy biztos: a most elindult évszázad eddig soha nem látott problémákat hoz a társadalmi felelősség és szolidaritás területén.
Idős kor Az ENSZ statisztikáiban időseknek tekintik a 60 év felettieket. Ebben az sem hozott változást, hogy sok országban már a 62 vagy 65 éves kor a nyugdíjkorhatár. A folyamatok jobb megértéséhez sok országban a 60 éves határ mellett a 65+ éves kort is számon tartják. Magyarországon a 60+ évesek aránya 2001-ben a népesség 20,4 százaléka volt (5,2 százalék 60–64 között, 15,2 százalék 65 fölött), ebből a 85 évnél idősebbek aránya 1,2 százalék, a magyar történelemben először haladva meg az 1 százalékot. Ezzel az európai középmezőnyben helyezkedünk el. (2000-ben a 60 éven felüliek aránya a legmagasabb Olaszországban volt, közel 24 százalék, ezt Görögország, Németország, Svédország és Belgium követi, a legalacsonyabb Albániában, nem éri el a 9 százalékot).
Korfa A mellékelt korfa-kombinációból kiderül, hogy a társadalom korábban jellemző „fenyőfa”-formája – alul a gyermekek, a tetején az időskorúak – egyre inkább deformálódik. A jelenlegi korfán még csak az egyre kevesebb gyermek látszik; kivéve az ötvenes évek eleji „Ratkó-korszakot” és 20 évvel később a „Ratkó-gyerekek” gyerekeit. A jövőbeli, 2100-es korfa már sokkal inkább egy furcsa négyzet. Az alja keskenyebb, mint a teteje, tehát kevesebb a gyermek, mint az idős ember.
Születéskor várható élettartam Az adott évre számított „születéskor várható élettartam” nem egyenlő azzal, amit az adott évben születettek remélhetnek. A halandósági tábla „csak” azt mutatja, hogy átlagosan mennyi ideig élnének egy elképzelt generáció tagjai, ha életük során az éppen vizsgált naptári év halandósági szintjei maradnának fenn. Ez a mutató inkább a jelent, mint a jövőt jellemzi. Egy generáció tényleges várható élettartamát csak utólag, a generáció teljes kihalása után lehet kiszámítani. Az előre nem sejthető események – például háborúk, járványok, természeti katasztrófák, más oldalról pedig az újonnan felfedezett gyógyszerek, gyógymódok, egészségesebbé váló életkörülmények – miatt a jövő mindig bizonytalan. 2002-ben az átlagos halálozási kor Magyarországon férfiaknál 68,26, nőknél pedig 76,56 év volt; ezt nevezik abban az évben születéskor várható élettartamnak. Ez a valószínűség jelentősen módosulhat a lakóhely, az életmód és az anyagi lehetőségek szerint. A halálozási valószínűségekből az következik, hogy 2002-ben egy 20 éves férfi várható élettartama még 49,15 év, egy 40 évesé 30,41, egy 50 évesé 22,63, egy 70 évesé 10,39 év volt. Ugyanez nőknél: a 20 évesé 57,37, a 40 évesé 37,97, az 50 évesé 29,07, a 70 évesé 13,12 év volt. (Jól látszik, hogy az életkor előrehaladtával viszonylagosan növekszik a várható élettartam hossza. Az ember azt gondolná, ez tévedés. Pedig nem: egyszerűen kiesik a számításokból az adott életkort megelőző halálozások száma és ezek számított valószínűsége.
Társadalom elöregedéseA jelenség okának egyik fontos tényezője az életkor meghosszabbodása, a másik a gyermekek száma. Ha az átlagos halálozási kor csak enyhén tolódik is ki, a kevés gyermek akkor is elöregíti a társadalmat. A demográfusok számolják az idősek és a gyermekek egymáshoz viszonyított arányát is. Magyarországon 1901-ben a 65+/0–14 évesek aránya 0,127 volt, vagyis 1000 gyermekre 127 idős ember jutott. Ugyanez az arány 1949-ben 0,303 volt, 2000-ben 0,855, és 2010-re várhatóan már meghaladja a gyermekekét az idősek száma: 1000 gyermekre 1178 idős jut. Ha ez a tendencia folytatódik - és feltehetően így lesz -, akkor 2030-ban 1335, 2050-ben pedig 1579 öreg ember jut majd ezer gyermekre.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.