Mindössze pár olyan iparos vagy szolgáltató van – Barabás Tiborné, a Budapesti Nyugdíjasok Szövetségének elnöke szerint –, aki vállalja ágyhoz kötöttek kiszolgálását is. Pedig az idős ember is szeretne minőségi ételt, rendes otthont, szép frizurát, és mindezt megfizethető áron. Ezzel szemben a kép fordított: sok öreg arra panaszkodik, hogy számos szolgáltató vagy iparos a piaci árat meghaladó díjat kér el a nyugdíjastól. Ezt kivédendő a Budapesti Nyugdíjasok Szövetsége a közelmúltban felhívást tett közzé Nyugdíjas a nyugdíjasokért címmel olyan - nyugdíjas vagy aktív - vállalkozók jelentkezését várva, akik szívesen segítenének. A nyáron indult program hatására eddig körülbelül száz szakiparos jelentkezett, kilencven százalékuk nyugdíjas, aki képes és szeretne még dolgozni.
Gyógyfürdő közeli panziók
Hiába kutattunk, néhány magánkézben lévő nyugdíjasotthonon kívül nem sikerült erre a korosztályra szakosodott üzleti vállalkozást találni. Étel-házhozszállítást például sok cég vállal, ezek azonban szinte egytől egyig munkahelyi étkeztetésre specializálódtak. Pedig lehet, hogy sok nyugdíjas kapna a lehetőségen, ha kifejezetten a számukra készített - és olcsó - menüsorral állna elő valaki.
Az idegenforgalom területén is volna lehetőség. A hazai szállodák még főszezonban is sokszor vendéghiánnyal küzdenek, ősszel és télen pedig szinte tátonganak az ürességtől. De érdekes módon még egyetlen utazási iroda sem szakosodott az idősekre.
– A nyugdíjasok pedig szeretnek utazni; 12 millió forint értékű utazási csekk például négy nap alatt kelt el - mondja Barabás Tiborné.
Igaz, a kisebb panziók tulajdonosai már felismerték: ezt a társadalmi réteget megcélozva talán javítható lenne a kihasználtságuk. Éppen ezért a gyógyfürdők közelében lévő 20–40 ágyas panziók bombázzák kedvezményes ajánlataikkal a nyugdíjasklubokat, -szövetségeket.
Idősotthonok: csődök és sikerek
Az idősek otthona, úgy tűnik, ma kényes kérdés Magyarországon. A legtöbb ilyen intézmény állami, és inkább emlékeztet kórházi elfekvőosztályra, semmint élettérre. A várakozók listája mégis egyre hosszabb; ma csak a fővárosban háromezer idős vár arra, hogy valamelyik szociális otthonban megüresedjék egy ágy.
A magánotthonoknál más a helyzet. Itt „csak” pénz kérdése, hogy bekerülhessen valaki. Az ár széles skálán mozog: már három-négy millió forint befizetésével is lehet elhelyezéshez jutni, de van, ahol hat-nyolc milliót kérnek egy apartman élethosszig tartó használatáért. Egyes helyeken, például a leányfalui Providus Házban napidíjas ellátásra is van lehetőség; itt az idős személy állapotától függően szabják meg a díjat, ami napi ötezer forinttól akár tízezerig is felmehet.
De azt, hogy melyik vállalkozás sikeres, és melyik fog csődbe menni, nehéz előre megjósolni. A sajtóban egyre-másra lehet olvasni működésképtelenné vált otthonokról. A nyugdíjas, mindent felégetve maga mögött, beköltözik egy ilyen létesítménybe, de lakhelyet nem, csak szolgáltatást vásárol. Ha az otthon üzemeltetője csődbe megy, a feladat ellátása az államra száll. Legutóbb például a Katolikus Kereszt Alapítvány - fizetésképtelenségre hivatkozva - a Pest megyei önkormányzatra testálta 138 idős ember ellátásának gondját.
Pedig látszólag jó üzlet az otthonok üzemeltetése. A lakrészek használatáért fizetett pár millió forint, a beköltöző nyugdíjának 80 százaléka, plusz az állami normatíva elvileg fedezhetné a fenntartási költségeket és a tulajdonos jövedelmét. Sok esetben mégsem így van. Hogy miért, arról senki nem kívánt nyilatkozni. Tavaly például egy vállalkozó Veresegyházon szeretett volna szállodát építeni és mellette bentlakásos idősotthont. A tervekben golfpálya és egyéb luxuslétesítmények kialakítása is szerepelt. Elképzelése szerint a szálloda profitjából üzemeltette volna az otthont. Aztán a dologból nem lett semmi. Most ugyanez a vállalkozó a XVII. kerületben próbálkozik.
Vannak sikertörténetek is. Gyömrőn például az évek óta működő és ma már falunagyságúra nőtt központban különböző színvonalú ellátást lehet megvásárolni, differenciált áron. A gyönyörű környezetben egyéb létesítmények - orvosi ellátás, uszoda - is szolgálják a bentlakókat. Ez egyike azon kevés otthonoknak, ahol a magatehetetlenek gondozását is vállalják. De sikeres a XXIII. kerületben lévő Názáreti Szeretetotthon vagy a már említett Providus is. Az érintettek azt mondják: ha valaki tisztességesen, megfontolt üzleti döntésekkel üzemeltet egy öregotthont, abból elfogadhatóan meg tud élni, de meggazdagodni nem fog.
Minisztériumi szigorítás
Mostanság az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium illetékesei dolgoznak az idősek egészségügyi és szociális ellátásának új alapokra helyezésén. Nem kis mértékben az idősotthonok sorozatos csődjének hatására úgy tervezik, hogy rövid időn belül szigorodik az ilyen intézmények nyitását, működtetését és ellenőrzését szabályozó kormányrendelet. Az elképzelések szerint az idős emberek még a szerződéskötés előtt tájékozódhatnak az önkormányzatnál vagy a közigazgatási hivatalnál az általuk kiválasztott otthon működésének törvényességéről, és a fenntartó köteles az erre vonatkozó iratokat is átadni.
Nyugdíjasok a nyugdíjasokért? Nem sikerült a korosztályra szakosodott hazai vállalkozásokat találni
Magyarországon a hárommillió-kétszázezer nyugdíjas a lakosság egyharmadát jelenti. Jövedelmük átlagosan havi negyvenezer forint, ami gyakran még a megélhetésre is kevés. Aligha lehet tehát kifejezetten az öregeket megcélozva hazai vállalkozást alapozni. A kivételt talán az idősotthonok jelenthetik.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.