A halaknak is megvan a maguk sorsa. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium miniszteri szobájában legalábbis tartós vándoréletre kell berendezkedniük. Talán három miniszterrel ezelőtt kerültek be ide, egy nagy akváriumban. Azóta ahány miniszter, annyi helyre tette a halak lakóhelyét: voltak már a szoba közepén, elöl, hátul és az ablak előtt. Most éppen az ablakokkal szemben, a belső szekrényeken úszkálnak. A fotózáshoz mindenesetre eléjük ültetik a minisztert, aki tavasszal a Fővárosi Állatkert vezetését cserélte fel a bársonyszékkel. Dr. Persányi Miklós fanyar mosollyal pillantgat hátra: „Nem szeretném, ha a fotón az látszana, hogy egyik fülemen be, a másikon meg kiúsznak a halaim. Még pikírt megjegyzésekre ingerelne egyeseket.”
- Engedjen meg egy privát kérdést: vannak otthon állatai?
- Nincsenek. Először is elég állatom volt az állatkertben. Ott megtanultam, hogy az állatokkal vagy teljes energiával törődik az ember, vagy ne tartsa őket. A felelősséggel nem lehet viccelni. Három gyerekem van, ők is megkövetelik a magukét a szűköcske szabadidőmből. Meg aztán…, allergiás is vagyok a macskaszőrre.
- Sajnos, ez a felelősségérzet még eléggé ritka nálunk, különösen agazdaságban. A vállalatok nem jeleskednek a környezettudatos szemlélet megvalósításában - persze, tisztelet a kivételnek. Ön hogyan látja: mit kellene és mit lehetne tenni a helyzet megváltoztatásáért?
- Egy egészséges gazdaságban, például tőlünk nyugatra, ma már nem érvényesek a régi, rossz beidegződések. Először is: a környezetszennyezésért fizetendő bírságok annyira magasak Nyugat-Európában és Amerikában, hogy egyszerűen túl drága a környezetszennyezés. Másodszor pedig: a környezettudatosság - ismétlem, egy egészséges szemléletű gazdaságban - versenyelőnyt jelent. Az a cég, amely tudatosan törődik a természeti és emberi környezetével, olyan kommunikációs előnyre tesz szert, amely meglátszik a piaci eredményein. Ezt diktálja a józan értelem.
- Egy egészséges szemléletű gazdaságban. És nálunk?
- Ne szépítsük: ma nálunk az jelent versenyelőnyt, ha egy cég spórol a környezet védelmén. Sem a bírságok rendszere, sem az emberek szemlélete nem támogatja a környezettudatos vállalatpolitikát. Jellemző adat: ma Magyarországon 450 cég rendelkezik az ISO 14001-es tanúsítványával a környezetvédelmi intézkedéseiről. Ez kezdetnek nem rossz, de hát még eléggé kevés.
- Mit tesz azért a minisztérium, hogy megváltozzék ez a szemlélet? Magyarán: mivel oldható fel, ha a profitérdek ütközik a környezettudatossággal?
- Mi tudatosan támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely a szemlélet megváltoztatását segíti.
- Például?
- Tervezzük az EMAS-akkreditáló testületek támogatását. A rövidítés feloldása: Eco-Management and Audit Scheme, ami az Európai Unió Ökomenedzsment és Auditálási Rendszere. Ebben a cégek önkéntesen vehetnek részt, de a követelmények teljesítését - és később a megtartását - semleges akkreditáló cégnek kell bizonyítania. Az általa elfogadott cégek viselhetik majd az EMAS logóját, bizonyítván ezzel a környezettudatos menedzsmentet. És természetesen ezek a cégek majd bőségesen kommunikálhatják a logó mögött meglévő tartalmat, bemutathatják a közvélemény előtt, miért is érdemelték azt ki. Ezt már előnyükké formálhatják a versenyben. Mi a tanúsítást végzőket szeretnénk támogatni.
- Ez szép, de a környezettel való törődés eléggé sok pénzbe kerül a vállalatoknak. Kapnak ehhez segítséget a minisztériumtól? Vannak-e környezetvédelmi források, alapok, támogatási rendszerek?
- A tárcának nem az a feladata, hogy közvetlenül pénzt osszon a versenyszférában. Mi azt a szemléletet akarjuk kialakítani, amelyben valóban versenyelőnnyé válhat a környezet védelme és a környezettudatos vállalatirányítás.
- Ne haragudjék a kérdésben rejlő minősítésért: nem kevés ez egy kicsit? Ma elsősorban forrás kellene…
- Nem csak pénzzel lehet támogatást nyújtani. Én például szeretném kezdeményezni, hogy bizonyos állami tendereknél legyen elbírálási szempont a környezet kímélése. Csak az a cég kapjon állami megrendelést - vagy legalábbis jelentsen előnyt a számára -, amelyik a maga területén nem károsítja a környezetet. Ez első lépés lenne, de nagyon fontos lépés.
- Van néhány terület, ahol az EU nagyon kemény szabályokat állít fel. Például a SEVESO II. szabványt, amely igen komoly feltételeket szab a környezetet potenciálisan veszélyeztető, veszélyes anyagokkal dolgozó cégeknek. Ez a Belügyminisztériumhoz tartozik, elsősorban a katasztrófavédelem miatt, de talán önöket is bevonják a végrehajtásába. Ha jól tudom, ez év elején meg kellett kezdeni a feltételek teljesítését. Hol tartanak?
- Mi annyiban vagyunk érintettek, hogy szakmailag figyeljük a külső környezetre gyakorolt hatásokat, és folyamatosan konzultálunk a BM-mel és az érintett cégekkel. Azt mondhatom, hogy a cégek beadták az állapotfelmérést és a terveket, s most folyik az elbírálás, illetve a további tennivalók előírása. Január elsejére készen kell lenni ezzel a munkával.
- Ma jól érezhető a feszültség a zöldek, a minisztérium és a gazdaság szereplői között. Pedig, nagyon naivan, úgy képzelem, hogy nem okvetlenül kellene egymással harcolniuk. Ez a háromszög akár békés terep is lehetne. Persze, ez ma még utópiának tűnik. A tárca mit tesz a feszültségek enyhítéséért?
- Ez valójában négyszög. Ne felejtsük ki belőle a tudományt sem. Az Országos Környezetvédelmi Tanácsban (OKT) rajtunk kívül ott van a gazdaság, a zöldek és a tudomány hét-hét képviselője. Ebben a tanácsban próbálunk új lehetőségeket és új alkalmazásokat találni a környezetvédelemben. Néha azt szeretném, hogy ne hét, hanem hétszáz képviselő üljön ott a gazdaságból. Sokkal előbbre tartanánk. Ezeken az üléseken érzem, hogy nem törvényszerűek az ellentétek.
- Konkrétan milyen döntéseket, határozatokat hoznak ott?
- Jogszabályokat véleményeznek, rendszeresen megvizsgálnak fontos környezetvédelmi területeket. Ez a kormány tanácsadó testülete, így az állásfoglalásainak kormányzati súlya van. Emiatt különösen fontos, hogy az OKT-ban rendszerint közös álláspontra jut a három oldal. Szeretném, ha a jövőben nemcsak a kormányzaton belül, hanem a sajtóban is nagyobb teret kapna az OKT véleménye.
- Ön elégedett a környezettudatos szemlélet magyarországi helyzetével?
- Nézze, én még nagyon rövid ideje ülök ebben a székben. Azt már az állatkertben is megtapasztaltam, hogy a jó kezdeményezések hamar visszhangra és követőkre találnak. Itt, a tárcánál is vannak jó kezdeményezések, amelyeket még az elődeim indítottak el. Ilyen például a szelektív hulladékgyűjtés, amelyet mintegy két éve kezdett el itt a házban a tárca és a Hulladék Munkaszövetség. Szeretném, ha ez elterjedne legalább a többi minisztériumban és a nagyobb állami cégekben. Az első lépéseket is meg kell tenni.
Sós Péter János
„Nem csak pénzzel lehet támogatást nyújtani”
Egy egészséges gazdaságban egyszerűen túl drága a környezetszennyezés. A környezettudatosság meg versenyelőnyt jelent. Az a cég, amely tudatosan törődik a természeti és emberi környezetével, olyan kommunikációs előnyre tesz szert, amely meglátszik a piaci eredményein. Ezt diktálja a józan értelem – vallja dr. Persányi Miklós, környezetvédelmi miniszter.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.