Mobilőrület, internettel fűszerezve

A világnépesség mintegy 10 százaléka – körülbelül 570 millió ember – használ mobiltelefont a 2000. év első felének végén – derül ki a Nihon Keidzai Simbun című japán gazdasági lap mobilkonszernek és kutatóintézetek körében elvégzett felméréséből. Csupán idén, az első hat hónapban 100 millióval nőtt a számuk. A mobiltelefonok élvonalbeli gyártója, a finn Nokia azt jósolja, 2002 végére több mint 1 milliárdra nő a mobilosok száma. Az 570 millióból 330 millióan az európai GSM-rendszert használják – ez önmagában több mint 60 százalék –, 60 millióan a japán CDMA-t, 48 millióan pedig az Észak-Amerikában elterjedt TDMA-t. Japán az Egyesült Államok után a világ második legnagyobb mobilpiaca. A mobiltelefonok száma meghaladta a 60 milliót, tehát majdnem minden második japán lakosnak van készüléke. A múlt évhez képest 19,2 százalékkal emelkedett a mobilkészülékek eladása, ami főleg az internetcsatlakozással és más fejlett funkciókkal kiegészített telefonoknak köszönhető. Az Egyesült Államokban durván minden harmadik ember rendelkezik mobiltelefonnal, és egy idén, az első félévben készült felmérés szerint az értékesített telefonok 48 százaléka már internet-hozzáféréssel is rendelkezik. Nem csoda, hogy ekkora a vásárlási kedv, hiszen az USA-ban a készülékárak alacsonyak, és a WAP-os telefonok csak egyharmaddal kerülnek többe egyszerűbb társaiknál. Magyarországon száz lakosra több mint 21 mobil-előfizető jut, és számuk havonta átlagosan közel 100 ezerrel nő – áll a Hírközlési Főfelügyelet legfrissebb, június végi jelentésében. Ez az adat pedig azt mutatja, hogy a rádiótelefont használók száma az országban elérte a 2,2 milliót. A piaci részesedés az aktív előfizetők számának az arányában: Westel Mobil 55,91, Pannon GSM 39,54, Vodafone 4,55 százalék.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Új a WAP alatt
A MasterBrowser cég jóvoltából a mobiltelefon-használók már gombnyomás nélkül is rá tudnak csatlakozni a világhálóra, elég csak bemondani az úti célt a telefon mikrofonjába. Az új technológia révén a készülékek felismerik tulajdonosuk hangjának jellemzőit, és ennek megfelelően engedélyezik a használatot.

Új a WAP háza táján továbbá a Motorola és a France Telecom együttműködéséből született alkalmazás, amely hitelkártya segítségével biztonságossá teszi a mobiltelefonról való fizetést. A lehetőséget igénybe vevők a regisztráció után termékeket és szolgáltatásokat rendelhetnek egy WAP-os nagykereskedelmi website-ról, és Carte Bancaire „CB”-kártyával fizethetnek. A kártyákat a Motorola Timeport P7389e készülékek gond nélkül befogadják.

GPRS Törökörszágban is
A Motorolával kötött 100 millió dolláros szerződés keretében a Telsim nevű török GSM-szolgáltató is elindította első működő General Packet Radio Service (GPRS)-hálózatát, és ezzel Törökország az első tíz „GPRS-ország” egyike lett. Négy hónappal a technikai próbák után sor került az első élő hívásra is. A Motorola stratégiai szövetségese a fejlesztésben a Cisco Systems. Együttműködésük lényege: a Cisco Systems internetes technológiáinak és a Motorola rendszerintegrációs tevékenységének, rádiófrekvenciás termékeinek és szolgáltatásainak egyesítése. A múlt évben a két cég bevezetett egy, a mobil hálózati adat-, hang- és videoszolgáltatásokat integráló, nyílt IP-alapú hálózati architektúrát, amelynek révén a felhasználók a vezeték nélküli internetelérés módozatainak egész sorából választhatnak. Emellett megerősítették vezető szerepüket a GPRS kereskedelmi rendszerek fejlesztése terén, amely a harmadik generációs rendszerek és készülékek alapja. Közös fejlesztőközpontot is létrehoztak London mellett, az Invisixet.

Mobil e-mail az Ericssontól
A svéd távközlési óriás, az Ericsson a Microsofttal karöltve kifejlesztett új mobil e-mail-termékekkel kívánja év végén meglepni a világot. Az Ericsson mobiltelefonjain a Microsoft Mobile Explorer többféle operációs rendszer alatt működő programja fut majd. Így az Ericsson kedvelt, a Psion által fejlesztett EPOC operációs rendszere is kompatibilis vele. A Psion egyébként annak a Symbian szövetségnek a tagja, amely tömöríti a svéd Ericssont, a finn Nokiát, az amerikai Motorolát és a japán Matsushitát, és célja különböző vezeték nélküli eszközök létrehozása az EPOC-rendszerre alapozva. Az Ericsson szerint a mobil internetes eszközök fejlesztése a jövő kulcsa, a mobilinternetet használók tábora előrejelzések szerint 2003-ra eléri az 500 milliót.

Repülőn is biztonságos
A repülőgép utasai is biztonsági kockázat nélkül használhatják majd a mobiltelefonjukat a brit légi-, űripari és elektronikai társaság, a BAE Systems CabinCall nevű távközlési rendszerének köszönhetően, legalábbis a cég műszaki szakemberei szerint. Az új terméket várhatóan 2001 őszén mutatják be. Igaz, elterjedéséhez még a repülőgép-társaságok jóváhagyása szükséges, amelyek eddig úgy nyilatkoztak, hogy ha az adott gép személyzete a repülőút egyes szakaszaiban mégis kockázatosnak ítéli meg a telefonálást, akár le is állíthatja a telefonforgalmat.

A helymeghatározás előnyei
Úgynevezett „mikrohelyi” szolgáltatást szeretne nyújtani ügyfeleinek a British Telecom, a France Télécom és a finn Sonera távközlési társaság, elsőként a világon. A rendkívül fejlett infrastruktúrát igénylő szolgáltatással a mobiltelefon-használó a világháló segítségével akár néhány méteres körzetben értesülhet a közelben kapható árukról és szolgáltatásokról, miután a rendszer nagy pontossággal megállapítja a telefonáló ember helyzetét. Néhány szolgáltató már képes megtalálni a telefonálóhoz legközelebbi alapállomást, de ezzel a technikával a nagy lefedettségű városokban csak százméteres, ritkán lakott vidéken pedig harminc kilométeres közelítést tudnak elérni, ami nem elég pontos a mikrohelyi szolgáltatások optimális kihasználásához. Márpedig az új mobilszolgáltatás a kutatóintézetek előrejelzései szerint fényes jövő elé néz: 2005-ben talán már 20–33 milliárd dollárt hozhat a konyhára. A rendszer akkor működik majd hatékonyan, és mutatja meg igazi előnyeit, ha a használó a mobiljáról megtudhatja, hogy például az utca túlsó oldalán olcsóbb-e egy könyv a könyvesboltban, mint ahol éppen tartózkodik, és ezek után átmegy, hogy megvegye.

Zavarja a pacemakert
A mobiltelefont használók ezentúl nem tartózkodhatnak a metrókocsikban idős vagy rokkant utasok mellett, biztonsági okokból, legalábbis Tokió legnagyobb metrótársaságának augusztus végén életbe lépő rendelete szerint. Az intézkedést azzal magyarázzák, hogy a mobilkészülékek sugárzása szívzavarokat idézhet elő például idős utasoknál, akik pacemakerrel élnek. A japán társaság naponta 3,2 millió utast szállít a fővárosban és környékén. Korábban már figyelmeztette utasait a mobiltelefonok használatának felfüggesztéséről, de az nem hozott értékelhető eredményt.

Novacom – Internetközpont
A Novacom bejelentette az Internet Solution Center megalapítását. Ez az internetes technológia Magyarországon a legnagyobb sávszélesség-koncentrációt biztosítja - összesen 168 Mbps-t. Az Internet Solution Center a hazai felhasználókat SDH, ATM és Ethernet kapcsolattal a világ legjelentősebb internetalapú menedzselt hálózataival köti össze. A biztonságos és gyors megoldás a Novacom Telehouse szolgáltatásán keresztül valósul meg, és ez tette lehetővé a Novacom legújabb szolgáltatásának, a NovaNet-nek a bevezetését is. „A NovaNet elsősorban üzleti ügyfeleink igényeinek kielégítését szolgálja. Termékünk havidíjmentes, forgalomalapú elszámolást tesz lehetővé, áraink jelenleg a legkedvezőbbek: 64kbps-nál 80MB/Ft, míg 1Mbps-nél 65Ft/MB a tarifa.” – jelentette ki az Óbudai Szigeten a nyár végén megrendezett Novacom Páholy találkozón a távközlési társaság vezérigazgatója, Jobbágy Dénes, hozzá téve: „Bécsben hoztuk létre első külföldi központunkat, amelyen keresztül biztonságosabb és gyorsabb kapcsolatot tudunk létesíteni a hazai és a nemzetközi hálózatok között”.

Telecom Italia – Cisco
Közös jövőkép

A Telecom Italia és a Cisco közösen IP alapú nemzetközi szélessávú integrált adat-, hang- és videó szolgáltatásokat kínál a vezetékes és mobilszolgáltatóknak. A két cég megállapodásának alapja a távközlési technológiai trendekkel kapcsolatos közös jövőképük, amely szerint egyre nagyobb igény lesz a konvergens több-szolgáltatós hálózatok értéknövelt internetes szolgáltatásaira. Ezek közé tartoznak a jobban méretezhető és megbízhatóbb új virtuális magánhálózati funkciók (MPLS VPN) bevezetése, a személyre szabott szolgáltatásokat támogató szolgáltatás minőségi (QoS) rendszerek terjedése és a multicasting fejlődése.

Ami a business-to-business piacot illeti, az együttműködés a méretezhető, megbízható és biztonságos konvergens megoldásokon alapuló elektronikus kereskedelmi és hívóközponti – vagy virtuális ügyfélszolgálati – alkalmazásokra is kiterjed. A kis- és középméretű vállalkozások számára helyi hálózati kapcsolóközponti és xDSL megoldások készülnek, míg a felhasználói piacot egyesített számlázási rendszerekkel célozzák meg.

Fokozott rugalmasság és – a Telecom Italia gerinchálózatának jobb kihasználásával – a kapacitás növelése a cél; előtérbe kerülnek az optikai és DSL rendszerek. Az egyazon gerincen továbbított hang, adat és videó előnyei a minőségben, a robusztusságban és a költségekben jelentkeznek.

A korszerű alkalmazások és hálózati megoldások mellett a két cég közös csapatot állít fel a távközlési technológiai trendek követésére, valamint a növekvő számú internet- és integrált távközlési szolgáltatók korszerű hálózatainak tervezésére, fejlesztésére. Az együttműködés az oktatásra is kiterjed.

Intel – Szupergyors processzorok
Az Intel Corporation augusztus 22én bemutatta az iparág első Gigahertz processzorait kiszolgálókhoz és igényes munkaállomásokhoz. A gyártók (OEM-ek) a harmadik negyedévtől kezdik beépíteni rendszereikbe a Gigahertz Pentium® III Xeon™ processzort, amellyel a munkaállomások és a kiszolgálók rohamosan bővülő piaci szegmensét célozzák meg.

Az internetes e-businessel foglalkozó cégek egyre gyakrabban vásárolnak kiszolgáló megoldásként egy- vagy kétprocesszoros előtér („front-end”)- vagy internet-kiszolgálókat. Az Intel architektúrára épülő gyorsabb kiszolgálók javítják a teljesítményt az on-line tranzakciók, a hitelesítés, az e-mailezés, a tűzfalak esetében és egyéb területeken. „Az interneten jelenlévő cégek és az e-vállalatok túlnyomó többsége Intel alapú kiszolgálókon futtatja egész e-business forgalmát, és az erősebb és nagyobb teljesítményű processzorok biztosítását célzó folyamatos törekvéseink tovább erősítik ezt a trendet.” – mondta Mike Fister, az Intel nagyvállalati kiszolgálókkal foglalkozó csoportjának alelnöke és igazgatója.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo