Az elmúlt tíz év alatt nem sikerült elérni, hogy a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a helyi vállalkozási központok (hvk-k) bármiben is egyetértsenek. Ez év tavaszán a fő probléma: a hálózat tagjai nem hajlandók átutalni a vagyonukban elkönyvelt mintegy ötmilliárd forintot az országos mikrohitelalapot kezelő MVA-nak. Igaz, feladatuk szerint nekik kellene eljuttatniuk a hazai és részben külföldi kormányzati támogatásokat a kis- és középvállalkozásokhoz. Az ötmilliárd átutalása – és az MVA-nál meglévő PHARE-támogatások átcsoportosítása– nélkül viszont nem jön össze az a Széchenyi-tervben meghirdetett 11 milliárd forint, amiből a kormány az „új” mikrohitelprogramot kívánja finanszírozni.
Kérdés és válasz
„A vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokat nyújtó megyei alapítványok tevékenysége ellehetetlenülőben van, így a vidéki vállalkozók egyre kevesebb érdemi szolgáltatásokhoz tudnak jutni a megyékben. A szakmai szempontból egyáltalán nem igazolható diktátumok oda vezethetnek, hogy vidékről a központosítás kapcsán eltűnnek a megyei, társadalmilag ellenőrzött hitelalapok. Az MVA, valamint a Gazdasági Minisztérium szakszerűtlen tevékenységének köszönhetően a vállalkozók pedig egyre nehezebben fognak hozzájutni ezekhez a támogatott forrásokhoz” – áll Keller László szocialista országgyűlési képviselő, frakcióvezető-helyettes Matolcsy György gazdasági miniszterhez intézett kérdésében.
A miniszteri válaszból többek között kiderül, hogy a mikrohitelprogram „hárommillió forintos, tavaly bevezetett rendszerét – és az Országos Mikrohitel Alap működését – 16 megyei vállalkozásfejlesztési központ az MVA-val kötött szerződésében önálló döntéssel és felelősen vállalta, s jogszerűen rögzített formában ismerte el a megyei mikrohitelforrások becsatornázását az Országos Mikrohitel Alapba. E szerződések alapján történik a források összpontosítása az átlátható és hatékony felhasználás érdekében…”
Az viszont már nem a miniszteri válaszból tudható, hogy a szerződés aláírása feltétele volt annak, hogy a hvk-k egyáltalán részt vehessenek a programban, amelynek felső határát– hosszú évek ígérgetése után – ekkor növelték 1,3 millióról 3 millió forintra.
Vizsgálat, de nem arról
Korántsem biztos persze, hogy a hvk-knak jogilag igazuk van, amikor nem adják át a pénzt a központi alapba. Dr. Polt Péter legfőbb ügyész így fogalmaz az ügyben Keller László hozzá is intézett kérdésére válaszolva: „A mikrohitelprogram működtetésére polgári jogi megállapodással átvett pénzeszközök nem képezik az alapítvány saját vagyonát, ezért az alapítványi vagyon jogszerűtlen elvonása nem jöhet szóba.” Majd hozzáteszi: „A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány működésének törvényességét a Fővárosi Főügyészség a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Regionális Vállalkozásfejlesztési Központ ügyvezető igazgatójának benyújtott kérelme alapján jelenleg vizsgálja. (…) A PHARE-támogatásoknak a különböző hitelprogramok keretében alkalmazott gyakorlata, az MVA és a helyi vállalkozási központok között fennálló kapcsolatrendszer és az e körbe tartozó eljárások ügyészi vizsgálatára (…azonban) a jövőben sem kerülhet sor.”
Az ügy tisztázásához tehát ez a vizsgálat nem sokban fog hozzájárulni. Ám az MVA által időközben megrendelt jogi, illetve pénzügyi szakvélemények minden bizonnyal igen. Lapzártánkkor az alapítvány már csak az APEH-től vár állásfoglalást arról, hogy milyen számviteli technikával lehet a helyi alapok nyilvántartásaiból kivezetni és a központi alapba átvezetni a szóban forgó összegeket.
Negyedére csökkent vagyon
Ilyen háttérrel jelentette be Csuhaj V. Imre, az MVA kuratóriumának elnöke március elején, hogy a mikrohitelprogram keretében 2000. július 1. és 2001. február 26. között1557 vállalkozó vett fel összesen 3,074 milliárd forintot, míg a korszerűsítést megelőző évben 1523-an kaptak összesen 1,614 milliárdot. Áprilistól megindul a regionális mikrohitelprogram is, amire tíz megyéből lehet pályázni.
Ilyen háttérrel hozta nyilvánosságra március végén az MVA, hogy alapítói vagyona az 1990. évi 4,2 milliárd forintról mára 1,1 milliárdra apadt. A fő ok – szól a hivatalos indoklás –, hogy az egykori alapítók, állami bankok és érdek-képviseleti szervezetek, az elmúlt tíz évben nem gyarapították, illetve a PHARE-programok 1991–1998 közötti társfinanszírozása és a hvk-k alapítványaihoz való hozzájárulás 1,238 milliárddal csökkentette a vagyont. Az MVA 1996-ban létrehozott, azóta megszüntetett kft.-je 30 milliós veszteségével járult hozzá a vagyoncsökkenéshez.
S a jelzett megoldás: az MVA évi 200 millió forint körüli működési költségét a jövőben már nem az alapítói vagyonból és annak hozadékából finanszírozzák, hanem saját bevételből. Az idén a PHARE- és mikrohitelprogram lebonyolítása után – szemben az eddigiekkel – jutalékot kapnak.
S egy adalék: a napokban nevezték ki az MVA kormányváltás óta negyedik ügyvezető igazgatóját.
***
Lezárult a vita?
A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) április 12-én kiadott közleménye szerint lezárult a mikrohitel alap tulajdonjogáról szóló vita közte és a Helyi Vállalkozói Központok (HVK) között.
Az MVA ugyanis beszerezte a Gazdasági Minisztérium, a Pénzügyminisztérium és az APEH állásfoglalását is a források átutalásának jogi, adózási, számviteli vonzatait illetően. Az adóhatóság megerősítette, hogy annak adóvonzata nincs.
A közleményből kiderül, hogy a 16 helyi központból 8 már teljesítette az egyenként 500 millió forint átutalást, így az Országos Mikrohitel Alap nagyságra elérheti az önfenntartáshoz szükséges tervezett 12 milliárd forintot.
A hónapok óta tartó vita ellenére a 3 millió forintban maximált hitelekből 2000. július 1-je és 2001. március 31-e között több mint 1800 vállalkozó kapott közel 3,7 milliárd forint kölcsönt.
Mikrohitel makrogondokkal
Szinte megalakulása pillanatától kezdve, 1990 óta feszülnek vélt és valódi érdekellentétek, folynak szakmai és személyeskedésbe hajló szóváltások a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány és a köré szerveződött, jogilag önálló országos vállalkozásfejlesztési hálózat tagjait között . Most éppen az utóbbiak nem hajlandók a vagyonukban elkönyvelt mintegy ötmilliárd forintot átutalni az országos mikrohitelalapot kezelő MVA-nak…
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.