Föld
- Ha a mai ütemben halad tovább az erdők pusztítása, a Karib-térségben 46 éven belül eltűnnek a fák, a Fülöp-szigeteken 27, Afganisztánban 12, Libanonban 11 múlva fog ez bekövetkezni.
- A világ megművelhető földjeinek 30 százalékában túlzott sókoncentráció alakult ki az elárasztásos öntözés miatt. Indiában a megművelhető földek 30 százaléka kimerült a gyors és szakszerűtlen földművelés miatt.
- Ha Ukrajnában, a Kárpátokban nem szűnik meg az erdők letarolása, és sürgősen nem pótolják a kivágott fákat, fel kell készülnünk a Tisza rendszeres özönvízszerű áradásaira. A tarvágások miatti talajpusztulás már így is kétségessé teszi a rehabilitáció sikerét.
Víz
- 1950-ben mintegy évi 17 ezer köbméter édesvizet használhatott fel a Föld minden lakója, 1995-re ez a mennyiség 7500 köbméterre csökkent, 2025-re már csak évi 5100 köbméter édesvíz jut egy földlakóra a vízfelhasználásnak a népesség számát meghaladó mértékű növekedése következtében.
- A Földön több mint 1,7 ember számára nem megoldott az ivóvízellátás.
- Magyarország mellékvízfolyásai általában szennyezettek. Az üdülési hasznosításra alkalmas kisebb tavak, holtágak megújuló vízkészletei a meglévő állapot fenntartásához még megfelelőek, de nagyobb igénybevétel esetén jelentős vízminőségromlás következhet be. Az országban közel 57 ezer - a felszíni vizeket pontszerűen terhelő - szennyvízkibocsátó van, de a szennyvíz mennyiségének 60 százalékát alig több mint nyolcszáz kibocsátás adja. A felszíni vizekbe közel napi 2 millió köbméter szennyvizet vezetnek be.
- Az óceánok a legóvatosabb becslések szerint évente 200 millió tonna csatornaiszapot, ipari hulladékot és kotort anyagot nyelnek el.
Levegő
- Az őstermészet összes tömegének mintegy 38 százalékát tette ki a levegő oxigénje. A múlt század közepére ez az arány 30 százalékra csökkent. A XX. század derekán már csak 23 százalékot jeleztek. A jelenlegi világátlag 19-21, de a nagyvárások területén már csak 12-17 százalék. Az emberi élet 6-7 százalékos oxigénszinten már nem tartható fenn.
- 1905 óta az üvegházhatás miatt a földfelszíni levegő hőmérséklete évente átlagosan 0,5 Celsius-fokkal emelkedik.
- A CO2 és más üvegházgázok kibocsátása olyan gyorsan nő, hogy már a szennyezés szinten tartása is jelentős változásokat követelne az általunk alkalmazott technológiákban. E gázok kibocsátása a XX. században évi 1 százalékkal nőtt.
- Magyarországon tartós és folyamatos trend a kén-dioxid és a szilárd anyag országos összes kibocsátásának csökkenése. A közlekedésből eredő nitrogén-oxid-kibocsátás abszolút mennyisége közel változatlan, aránya azonban nőtt, viszont jelentősen csökkent az ólomemisszió.
Miénk a Föld - Szennyezett világ, színtiszta igazság
Föld, víz, levegő: életünk nélkülözhetetlen feltételei. Vélhetnénk, ma is ugyanannyi van belőlük, mint évezredekkel ezelőtt, de ez csak a látszat. Elérkezett az idő, amikor szembe kell néznünk a tényekkel, hogy ha nem őrizzük életterünk egyre pusztuló elemeit, mi is elpusztulunk.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.