MFB-hitelek: Megújuló és gazdagodó hitelek

Február elején indította el a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium az új Mikrohitel Programot, amelyhez a Magyar Fejlesztési Bank kiegészítő hitellehetőséget biztosít.

A kilencvenes évek elején a kormány és a PHARE-program társfinanszírozásával indított Mikrohitel Program volt gyakorlatilag az egyedüli olyan kölcsönlehetőség, amely a kezdő vagy nem bankképes vállalkozásokat külső forráshoz jutatta. A 2002 tavaszán fellazított feltételek valóságos ügyfélrohamot váltottak ki, emiatt az év végére az Országos Mikrohitel Alapot kezelő Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) időlegesen felfüggesztette az új kérelmek befogadását.

Rugalmas feltételek

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) 2003 őszén a kölcsön felső határát 3 millió forintra csökkentette. Ez túl alacsonynak bizonyult, és a hitelkérelmek számának látványos visszaeséséhez vezetett.

Ez az év azonban jól indul a mikrovállalkozások szempontjából, ugyanis február 8-án a gazdasági tárca nyilvánosságra hozta a hitelprogram rugalmasnak mondható új feltételeit, és a Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül megtoldotta egy kiegészítő kölcsönlehetőséggel is.

Az új Mikrohitel Program keretében felvehető hitelösszeg maximum 5 millió forint, a futamidő hárommilliós összeg alatt legfeljebb 36 hónap, az e fölötti kölcsön esetében akár öt év is lehet. A kamatozáson nem változtattak, az továbbra is egyezik a mindenkori jegybanki alapkamattal (jelenleg 8,25 százalék). A hitelprogram használhatóságán javít, hogy a forgóeszköz-finanszírozásra fordítható hányad elérheti az 50 százalékot, és a kölcsön fele későbbi elszámolás kötelezettsége mellett előfinanszírozható.

A hitelezésben továbbra is kulcsszerepet játszanak a helyi vállalkozói központok (hvk). Ezek állítják össze a hitelkérelmeket, és a döntés is helyben történik. A rendszer monitoringját az MFB veszi át.

Egy kis plusz

A kormány új gazdaságfejlesztési elképzeléseiben az MFB Rt. központi szerepét tükrözi a most meghirdetett új termék, a Mikrohitel Plusz is. Ez a hagyományos Mikrohitelt egészíti ki új forrásként, hasonló feltételekkel.

- A mikrovállalkozások uniós meghatározás szerinti maximum 7 millió euró éves nettó árbevétele és legfeljebb 5 millió eurós mérlegfőösszege is mutatja, hogy a tíz főnél kevesebbet foglalkoztató magyar cégeknek van hová fejlődniük - fejtette ki lapunknak Lex Zoltán, az MFB Rt. vezérigazgató-helyettese. - Ez a réteg rendkívül fontos szerepet játszik a magyar gazdaságban: az összes vállalkozás 96,2 százaléka ide sorolható, az aktív lakosság egyötödét foglalkoztatja, ezért döntött a kormány a mikrovállalkozások kiegészítő támogatásáról egy 20 milliárd forint keretű, 2006-ban lezáruló fejlesztési hitelprogrammal - tette hozzá.

A Mikrohitel Plusz jellegét tekintve éven túli beruházási hitel. Igényelni lehet a vállalkozási tevékenység végzésre szolgáló ingatlan vásárlására, építésére, gépek, berendezések, felszerelések, járművek és immateriális javak beszerzésére. Az összeg csak olyan tartós forgóeszköz beszerezésére fordítható, amely a beruházáshoz szorosan kapcsolódik, és nem lehet felhasználni más hitel vagy kölcsön kiváltására, üzletrész vagy részvény vásárlására.

A Mikrohitel Programmal ellentétben az MFB nem nyújt előfinanszírozást, viszont a kérelem beadásától három hónapig visszamenőlegesen az adott beruházással összefüggésben felmerült költségeket elismeri. A hitel összege maximum 10 millió forint, kamata pedig a jegybanki alapkamatnak felel meg. A megkövetelt saját erő a beruházás nettó értékének legalább a 20 százaléka. A futamidő változó, de legfeljebb hét év lehet, a bank maximum egyéves rendelkezésre tartást vállal, a kérhető türelmi idő felső határa pedig két év. A kamatfizetés, majd - a türelmi idő lejárta után - a tőketörlesztés is negyedévente történik.

A konstrukció kedvezményes mivoltát hangsúlyozza az is, hogy az MFB nem számít fel sem rendelkezésre tartási, sem folyósítási jutalékot, csak egyszeri, 15 ezer forintos projektvizsgálati díjat kell a hitelkérelem benyújtásakor megfizetni. A vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a biztosítékok szempontjából az MFB nem fog eltérni a kereskedelmi bankok gyakorlatától, összességében a kihelyezett összeget és egyéves kamatát kell teljes mértékben lefedezni, amihez igénybe vehető a Hitelgarancia Rt. kezességvállalása is.

Gyorsított eljárás

A hitelt igénylő kezdő mikrovállalkozásnak meg kell felelnie az általában kikötött feltételeknek: nincs lejárt esedékességű, 60 napot meghaladó adójellegű köztartozása, teljeskörűen teljesítette az elmúlt három évben elnyert támogatásokkal járó kötelezettségeit, nem áll csőd-, felszámolási, végrehajtási eljárás vagy végelszámolás alatt, rendelkezik a tevékenysége folytatásához szükséges hatósági engedélyekkel, és nem volt veszteséges a hitelkérelem benyújtását megelőző évben.

- A Mikrohitel Plusz program véglegesítése legkésőbb április elejére várható, ekkortól lehet a hvk-k székhelyein benyújtani a kérelmeket - mondta el a Piac és Profitnak Lex Zoltán.

A hiteldokumentáció előkészítésében és a tanácsadásban a hvk-knak ugyanolyan szerepük lesz, mint a hagyományos Mikrohitel esetében, a döntést viszont Budapesten hozzák. A vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a bank eddigi - kisebb számú, de nagy összegű projektekre hangolt - ügyvitelétől eltérő, gyorsabb és egységesített hitelbírálatot fog bevezetni a program kiszolgálására. Ennek során előnyt élveznek azok a cégek, amelyek már részt vesznek a Mikrohitel Programban, és az abból eredő kötelezettségeiket szabályosan teljesítik.

- Az MFB arra számít, hogy a program keretein belül háromezer, egyébként nem bankképes kis cég juthat négyéves átlag futamidő feletti hitelhez, ami lehetőséget teremt a mikrovállalkozói szektor versenyképességének jelentős növelésére - hangsúlyozta Lex Zoltán.

Kis- és középvállalkozóknak, önkormányzatoknak

A Mikrohitel Pluszon túl az MFB számos új terméket hozott ki az elmúlt pár hónapban. A konstrukciókat a nagy sikerű, állami árfolyam-garanciával nyújtott, 10-500 milliós, 4-15 év futamidejű, háromhavi nemzetközi pénzpiaci eurókamatláb (euribor) plusz maximum 4 százalékpont éves kamatozású, beruházási célú Európa-hitelre alapozták. E körbe tartozik a legfeljebb 250 millió forintos összeg felvételét lehetővé tevő Econova Hitelprogram, amely forráshiányos vállalkozóknak nyújt hitelt - a felkínált fedezettől függően - euribor plusz legfeljebb 3,25-4 százalékpont éves kamattal. A Regionális Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram olyan cégeket segít, amelyek ipari parkba, logisztikai központba vagy vállalkozási övezetbe szeretnének betelepülni. A legfeljebb 10 éves futamidejű, 5-600 millió forint közötti hitel már 25 százalékos önerő mellett is igényelhető, és kamatozása a beruházás földrajzi elhelyezkedése alapján változik a 3,75-4,5 százalékpontos euribor fölötti marzsok között. Az új programok közé sorolható a tízéves lejáratú Partner Hitelprogram is, amely a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) külföldi terjeszkedéséhez járul hozzá a 10-750 millió forintos, euribor plusz 4,5 százalékpontos éves kamatú összeggel. A kkv-k uniós pályázatokra jutását támogatja az Európa Terv Projektkiegészítő Hitelprogram, amely 5-250 millió forint erejéig felhasználható a saját forrás kiegészítésére, valamint a beruházás további, támogatáson felüli forrásigényének finanszírozására. A hitel futamideje 15 év, éves kamata megfelel a Partner Hitelprograménak. Nagy hiányosságot pótolt az MFB az Önkormányzati Infrastruktúra Fejlesztési Hitelprogram tavaly decemberi meghirdetésével, ugyanis ennek a körnek ez idáig nem volt lehetősége hosszú futamidejű kölcsönök felvételére. Az új termék bevezetésével a települések mind a megkövetelt alap- (ivóvíz, szennyvízelvezetés), mint a magasabb szintű közszolgáltatások (közutak, közvilágítás) területén is javíthatnak helyzetükön. Az önkormányzatok 2,5-3,5 százalékpontos euribor fölötti marzs mellett juthatnak akár 20 éves lejáratú kedvezményes hitelhez, amelyhez mindössze 10 százalékos önerő szükségeltetik.

A mikrovállalkozások uniós meghatározás szerinti maximum 7 millió euró éves nettó árbevétele és legfeljebb 5 millió eurós mérlegfőösszege is mutatja, hogy a tíz főnél kevesebbet foglalkoztató magyar cégeknek van hová fejlődniük.

Lex Zoltán: "A Mikrohitel Plusz program véglegesítése legkésőbb április elejére várható, ekkortól lehet a hvk-k székhelyein benyújtani a kérelmeket"

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo