Kutatás-fejlesztés: Időben kiszállni

Megfelelő hozam elérése és reális kiszállási lehetőség - ez a két fő szempont érvényesül a kockázatitőke-befektetők döntéseiben. Ennek a két feltételnek pedig jellemzően azok a vállalkozások felelnek meg, amelyek a saját ágazatukban a világban élenjáró technológiát vagy szolgáltatást képesek létrehozni, illetve az átlagnál gyorsabbak a növekedési lehetőségeik.

A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke, Tzvetkov Julián szerint azok a fejlesztési elképzelések számíthatnak kockázatitőke-befektetők érdeklődésére, amelyek gyors növekedésre képesek, illetve hatásuk belátható időn belül túlmutat a magyar piacon.

- Önmagában a hazai piac ugyanis sokszor kicsi ahhoz, hogy az adott vállalkozás a későbbiekben komoly nagyságot és értéket jelentsen egy potenciális szakmai befektetőnek. Márpedig a kockázati tőkést két dolog érdekli: milyen hozamra számíthat majd, ha az üzletből kiszáll, illetve egyáltalán ki tud-e időben szállni.

Ennek a két feltételnek jellemzően azok a vállalkozások felelnek meg, amelyek a saját ágazatukban a versenytársaikhoz képest magasabb színvonalú, a világban élenjáró technológiát vagy szolgáltatást képesek létrehozni, innovatívak, azokénál jobb a vezetői csapatuk, és sikeres stratégiát tudnak megvalósítani. Így arra a kérdésre, hogy vajon a kockázati tőke napjainkban is elsősorban az innovációt támogatja-e, a válasz az, hogy igen. De még inkább a versenyképességet, ami viszont innováció nélkül elképzelhetetlen.

Játék a számokkal

Az MKME felmérése szerint 1989 és 2004 között a Magyarországon legalább 76 aktív kockázatitőke-alap mintegy 1,8 milliárd eurót fektetett be, körülbelül 600-650 vállalatba. Ez a 2004-ig összesen bejött mintegy 35 milliárd euró értékű közvetlen külföldi tőkebefektetésnek tehát a mintegy 4 százaléka. Vagyis jelentős összeg. Tavaly az összes magyar kockázatitőke-befektetés 108 millió euró volt, és az elmúlt néhány év során rendre 100-110 millió körül mozgott.

- Annak ellenére - mondja az egyesület elnöke -, hogy az 1998-ban hatályba lépett kockázatitőke-törvény kifejezetten gátolja az iparág további fejlődését, a hazai intézményi befektetetők megjelenését e piacon is. A biztosított előnyök és elvárások ugyanis messze nem állnak arányban egymással, és a szabályozás koncepciója eltér a befektetői logikától. Ez az oka annak is - folytatja Tzvetkov Julián -, hogy a törvény életbelépése óta hazai intézményi befektetőt - bankot, biztosítót, nyugdíjpénztárt stb. - nem sikerült megnyerni a törvény hatálya alatt egyetlen kockázatitőke-alap számára sem, de más magánforrást sem sikerült bevonni. Holott a fejlett európai országokban a honi befektetők jelentik az adott piac befektetőinek 60-70 százalékát. Szakértői becslések alapján jelenleg az európai kockázati- és magántőke-befektetők kétharmadát pedig az intézményi befektetők adják! Jellemzően az intézményi befektetők saját pénzügyi eszközeiknek csak néhány százalékát teszik a kockázati tőkealapokba. Játék a számokkal, de a korlátlan növekedés lehetőségét jelzi, hogy ma Magyarországon a nyugdíjpénztárak, biztosítók vagyona megközelíti a 3000 milliárd forintot, és az óriási potenciált jelent az iparág számára.

Más megközelítésben: a nemzeti jövedelem (GDP) növekedéséhez Magyarországon a kockázati tőke 0,1 százalékkal járult hozzá 2003-ban, míg ugyanez az arány az Európai Kockázati és Magántőke Egyesület (EVCA) adatai szerint például Írországban 0,41, Olaszországban 0,31. Igaz, hogy a 0,18 százalékos európai uniós átlagot megközelítjük, de valójában a kockázati tőke hazai gazdasági súlya elmarad az európaitól.

Európai státust!

Az EVCA - amelynek a magyar egyesület is tagja - a legutóbbi, februári tanácskozásán elfogadott határozatában azt javasolta, hogy alakítsanak ki egy úgynevezett "európai státust" az innovatív vállalatok részére. Vagyis egységesítsék ezeknek a vállalatoknak a támogatási rendszerét, amely ma még országonként igen eltérő. Így jelenleg a kockázatitőke-befektető számára nagyon nem mindegy, hogy ugyanazt a fejlesztési ötletet mondjuk egy magyarországi központú vállalkozás vagy egy jóval kedvezőbb szabályozási környezetben lévő ír, netán egy nálunk is kedvezőtlenebb környezetben lévő harmadik országban szeretné-e megvalósítani. Az egységes szempontrendszer által tehát összeurópai szinten növelhető lenne az innovatív iparágakba és vállalatokba áramló tőke, ami még inkább a gazdasági növekedés és a versenyképesség motorjává tehetné ezt a szektort.

Arányok

A növekedési célú, új piacot, új terméket finanszírozó kockázati tőke és a vállalkozások korai szakaszában (early stage) befektető mellett a másik nagy csoport a kivásárlásoké (buy out). Ez utóbbi Magyarországon viszonylag új jelenség, de máris a befektetési volumen jelentős részét teszi ki. Ha a befektetések száma szerint nézzük az arányt, a megállapítás már nem igaz: 2004-ben a fejlesztési befektetések aránya 88 százalék, a korai szakaszba 6 százalék szállt be, míg a kivásárlás is csak 6 százalékot képviselt. Viszont egészen más képet mutat az érték szerinti megoszlás: a kivásárlások aránya itt már jelentős, 77 százalék, a fejlesztési célú befektetések aránya 22 százalék, és a korai szakaszba a tőke 1 százaléka ment. A magyarázat egyértelmű: egy-egy üzlet esetében általában kisebb összegű tőkét igényelnek a fejlődésük korai szakaszában a cégek. A legnagyobb összegekre viszont a kivásárlásoknál van szükség, ahol jellemzően már érett, nagy vállalatok cserélnek "gazdát".

Magyarországon a kockázatitőkebe-fektetések értékének döntő többségét az 5 millió euró feletti tranzakciók adják. Jellemző még, de jóval kevesebb az 1-5 millió euró közöttiek száma, és alig akad 1 millió euró alatti.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo